پوسیدگی دندانی ناشی از شیشه شیر

به گزارش مجله معلمی، یکی از شایع ترین دلایل پوسیدگی دندان های بچه ها شیرخوار، استفاده از شیشه شیر است. این پوسیدگی ها باعث تخریب شدید دندان های کودک می شوند و والدین را نگران می کنند. شاید تنها دندان هایی که امکان سالم ماندن داشته باشند، دندان های جلویی فک پایین کودک باشند که هنگام مکیدن شیر، زبان روی آنها را می پوشاند. پیش از آنکه به

پوسیدگی دندانی ناشی از شیشه شیر

پوسیدگی دندانی ناشی از شیشه شیر

یکی از شایع ترین دلایل پوسیدگی دندان های بچه ها شیرخوار، استفاده از شیشه شیر است. این پوسیدگی ها باعث تخریب شدید دندان های کودک می شوند و والدین را نگران می کنند. شاید تنها دندان هایی که امکان سالم ماندن داشته باشند، دندان های جلویی فک پایین کودک باشند که هنگام مکیدن شیر، زبان روی آنها را می پوشاند. پیش از آنکه به راه های پیشگیری اشاره کنم، ذکر نکاتی درباره اهمیت دندان های بچه ها خالی از لطف نیست زیرا بچه ها برای جویدن، صحبت کردن و همچنین داشتن ظاهری زیبا، به قدرت و سلامت دندان هایشان نیازمند هستند.

به علاوه، دندان های شیری فضای لازم را برای دندان های دایمی حفظ می کنند و اگر کودک خردسالی دندانی را زود هنگام از دست بدهد، دندان های مجاور ممکن است به سمت فضای خالی حرکت کنند و فضای لازم برای رویش دندان های دایمی را پر کنند. این موضوع سبب در هم ریختگی یا کج شدن دندان های دایمی می شود. به همین دلیل حفظ سلامت دندان های شیری و درمان به موقع آنها در صورت ایجاد پوسیدگی ضروری است.درباره عوامل ایجادکننده این نوع پوسیدگی باید گفت که این نوع پوسیدگی در صورتی روی می دهد که مواد شیرین مانند شیر یا آب میوه های شیرین شده به کودک داده شود و برای مدت طولانی روی سطوح دندان ها باقی بماند. در نتیجه باکتری های موجود دردهان، مواد قندی را استفاده و اسید تولید می کنند و اسید حاصل همبه دندان ها حمله می کند.

والدینی که کودکشان از شیشه شیر استفاده می کند باید توجه داشته باشند که برای پیشگیری از پوسیدگی زودهنگام دندان فرزندان شان به دقت به این نکات عمل کنند:

بعد از هر بار شیر خوردن، دندان های کودک را با یک گاز تمیز پاک کنید. مسواک زدن دندان های بچه ها خود را بعد از رویش نخستین دندان آغاز کنید. در نواحی فاقد دندان هم لثه ها را تمیز کنید و ماساژ دهید.

هرگز اجازه ندهید کودک شما با شیشه های حاوی شیر یا آب میوه و دیگر ترکیبات شیرین بخوابد.

منبع: http://salamat.com

ae

منبع: راسخون
انتشار: 31 شهریور 1400 بروزرسانی: 31 شهریور 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 96

به "پوسیدگی دندانی ناشی از شیشه شیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوسیدگی دندانی ناشی از شیشه شیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید