نکات طلایی برای لاغری سریع و سالم

به گزارش مجله معلمی، اضافه وزن و دردسرهای آن کم نیستند. اگر شما هم جزو افراد با اعتماد به نفس هستید و آنقدرها خودتان را درگیر مسائل پیش پاافتاده ای مثل افراط در لاغری نکرده اید که باید به شما تبریک بگوییم. اما بحث دیگر اضافه وزن زیاد، به خطر افتادن سلامتی است که جدا نباید از آن غافل شوید. واقعیت این است که فقط خود شما هستید که می توانید وزن تان را کم کنید و همه چیز بسته به اراده و تصمیم شماست.

نکات طلایی برای لاغری سریع و سالم

چگونه سریع و بی خطر لاغر شویم؟ رژیم لاغری مناسب

دنبال کاهش وزن و رژیم لاغری هستید، پس حتما یکی از شرایط شما برای انتخاب رژیم خوب سرعت تاثیر آن است. پس بگذارید ما به شما یاری کرده و جستجوی شما را محدود کنیم، رژیم های لاغری مدروز و عجیب و غریب برای سلامتی شما مناسب نبوده و به شما در لاغر شدن و سالم ماندن یاریی نمی نماید.

البته ناراحت نشوید، گزینه های سالم تری هنوز وجود دارند. شما می توانید بدون خطر هفته ای 1.5 کیلوگرم و یا بیشتر با ورزش و رژیم غذایی سالم وزن کم نمایید.

اگر شما روزانه 500 کیلوکالری بیشتر از کالری موادغذایی که می خورید، بسوزانید، شما باید حدود یک کیلوگرم وزن کم نمایید. اگر می خواهید سریعتر لاغر شوید، می بایست کم تر غذا خورده و بیشتر ورزش نمایید.

برای مثال اگر شما روزانه 1050 تا 1200 کالری مصرف می کنید، و روزانه 1 ساعت ورزش می نمایید و وزن شما حدود 110 کیلوگرم است، شما باید حدود 1 تا 2 کیلوگرم وزن در هفته اول از دست دهید. دقت کنید که کم کردن کالری بیشتر از این حد مجاز نیست و می تواند خطرات زیادی به همراه داشته باشد.

درضمن بیاد داشته باشید زمانیکه شما نمک و یا نشاسته را از رژیم غذایی تان حذف می کنید، فقط آب بدن شما کاهش می یابد و تاثیر بر چربی درون بدن گذاشته نمی گردد.

نکاتی برای اینکه بتوانیم لاغر شویم

چندتا از پیشنهادهای مفید برای کاهش وزن کم کردن مصرف نشاسته، قند و چربی حیوانی موجود در گوشت و لبنیات می باشد. برای لاغری سریع میبایست تمرکز شما بر مصرف میوه، سبزیجات، سفیده تخم مرغ، سویا و محصولات آن، سینه مرغ بدون پوست، ماهی، لبنیات بدون چربی و گوشت بدون چربی باشد.

در ادامه به توضیح چندتا دیگر از نکات مفید می پردازیم:

سبزیجاتی بخورید که به شما احساس سیری و پربودن معده دهد.

اندازه زیادی آب بنوشید.

خوراکی های وسوسه نماینده را از خانه خارج نمایید.

خود را مشغول کنید تا هنگام بی حوصلگی آغاز به خوردن ننمایید.

غذایی که میخورید را در بشقاب ریخته و مستقیم از یخچال یا قابلمه آغاز به خوردن ننمایید.

وعده های غذایی را حذف نکنید.

یک دفتر برای خوراکی هایتان درست کرده و هرچیزی را که میخورید فهرست نمایید. حتی اگر این فهرست را برروی دستمال سفره نوشته و بعد از غذا دور بی اندازید، مهم نبوده چرا که خود نوشتن خوراکی باعث می گردد شما نسبت به خودتان مسئول شوید.

به غیر از نوشتن اینکه چه خورده اید، چقدر خورده اید و کی خورده اید، می توانید احساس خود را قبل از خوردن بنویسید، اگر عصبانی، ناراحت و یا بی حوصله بودید، یادداشت کنید، ما اغلب بر اندازه غذایی که می خوریم دقت می کنیم، اما احساست ما قبل از غذا خوردن هم مهم می باشد.

اگر شما رابطه طولانی مدت احساسی و عاطفی با غذاخوردن خود دیدید، حتما برای برطرف مشکل به یک مشاور مراجعه نمایید. مشاوران یاریی بزرگی برای حل این مشکل شما هستند.

ورزش برای لاغر شدن سریع
بعد از رعایت نکات بالا، نوبت به تحرک بیشتر می رسد. سعی به انجام تمرنیات قلبی و قدرتی نمایید. تمرینات قلبی (cardio train) بیشترین حد کالری سوزی را دارد پس برای کاهش وزن بسیار مناسب است، اما بعد از تمرینات کاردیو شما باید چندین ساعت در هفته تمرینات قدرتی هم داشته باشید.

برای سوزاندن چربی بیشتر سعی کنید بعد از گرم شدن بعد راهی برای عرق کردن پیدا کرده و تمام مدت ورزش هم عرق نمایید. اگر بدلیل مشکل یا بیماری خاصی نمی توانید ورزش کنید و یا ابتدا باید وزن زیادی از دست دهید، تا بتوانید ورزش کنید، پس باید برای دریافت مشاوره به پزشک مراجعه نمایید.

درضمن برای آغاز ورزش به خود زیاد فشار نیاورید و مراقب آسیب تماشا بدن خود هم باشید. یکی دیگر از راههای رسیدن به سطح مفید و کافی ورزش استفاده از برنامه های ورزشی وقفه دار (Interval training) است. بصورتی که کمی شدید ورزش کرده، سپس با کمی آرام ورزش کنید و با این برنامه را همواره در ورزش خود رعایت نمایید. بعد از گذشت مدتی از این برنامه شما می توانید سریع تر و قوی تر و بدون سختی ورزش کرده و کالری بیشتری بسوزانید.

رژیم های مد روز و شنماینده
واضح و قابل درک است که رژیم های عجیب و غریب لاغری که به شما وعده لاغری زود هنگام و سریع و یا از دست دادن اندازه زیادی وزن در چند روز می دهند، چقدر می توانند برای شما وسوسه انگیز باشند، بخصوص اگر شما وزن زیادی برای از دست دادن داشته باشید.

بیاد داشته باشید برنامه های شامل قرص های سم زدا، مسهل، نخوردن غذا، معجون های عجیب یا هر رژیمی که قول لاغری بیشتر از 1 تا 2 کیلوگرم در هفته را می دهد، می تواند خطرناک بوده و برای سلامتی مضر باشد، پس از این رژیم ها بگذرید و آنها را انتخاب نکنید.

واقعیت این است که دریافت روزانه کم تر از 1200 تا 1050 کالری در روز می تواند، اثر معکوس داشته باشد، چرا که شما برای لاغر شدن احتیاج به عضلات قوی برای ورزش موثر دارید.

زمانیکه شما کم کالری دریافت می کنید، چربی های بدن آب می گردد هرچند که این خبر خوب است، اما خبر بد این است که کم کم ماهیچه های شما هم آغاز به آب شدن می نمایند. این اتفاق یکی از بدترین اتفاق هاست، چراکه با آب شدن ماهیچه ها متابولیسم بدن شما(سوخت و ساز) کاهش یافته و ورزش کردن و فعالیت برای شما سخت تر و سخت تر می گردد.

یکی دیگر از بدی های این رژیم ها این است که برای اینکه لاغر شوید باید مدت ها باید خود را از همه خوراکی هایی که دوست داشته و یا بدنتان به آن احتیاج دارد، محروم نمایید. شما نمی توانید برای مدتی طولانی این رژیم ها را ادامه دهید، و خیلی معمول است که بعد از مدتی رژیم را ول کرده و دیگر رعایت نکنید.

منبع: سایت راستینه

منبع: راسخون
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 154

به "نکات طلایی برای لاغری سریع و سالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات طلایی برای لاغری سریع و سالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید