تصویر جیمز وب از حلقه اینشتین در فاصله 12 میلیارد سال نوری زمین

به گزارش مجله معلمی، تصویری از حلقه اینشتین که گفته می گردد به وسیله تلسکوپ فضایی جیمز وب ثبت شده به وسیله یک دانشجوی فارغ التحصیل رشته نجوم منتشر شده است.

تصویر جیمز وب از حلقه اینشتین در فاصله 12 میلیارد سال نوری زمین

به گزارش ساینس آلرت، از زمانی که اولین تصاویر تلسکوپ فضایی جیمز وب در ماه ژوئیه منتشر شدند، رسانه ها و شبکه های اجتماعی مملو از تصاویر شگفت انگیز مسحور کننده ای از سیاره مشتری گرفته تا دورترین ستاره های شناخته شده دنیا شدند.

اکنون، وب بار دیگر تصویری خیره کننده ثبت نموده است. این تلسکوپ فضایی این بار حلقه تقریباً کامل اینشتین را که در فاصله تقریبی 12 میلیارد سال نوری از ما واقع شده است، ثبت نموده است.

می توانید این تصویر رنگی را که به وسیله دانشجوی فارغ التحصیل رشته نجوم با نام کاربری اسپیس گای(Spaceguy44) در ردیت(Reddit) به اشتراک گذاشته شده است در ادامه مشاهده کنید.

در اخترشناسی رصدی، حلقه اینشتین زمانی رخ می دهد که نور یک کهکشان یا ستاره در مسیر رسیدن به زمین از کنار یک جرم بزرگ کیهانی عبور می نماید. به علت همگرایی گرانشی نور منحرف می گردد و طوری به نظر می رسد که نور از نواحی مختلفی آمده است. اگر منبع نور، عدسی و ناظر همه در یک راستا باشند، نور به صورت یک حلقه ظاهر می گردد.

کهکشان مورد بحث ما SPT-S J041839-4751.8 نام دارد و 12 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد. اسپیس گای یک نمای دورتر از آن را نیز پردازش نموده است.

طبق گفته او، اگر به خاطر حلقه اینشتین نبود، ما اصلا نمی توانستیم این کهکشان را ببینیم.

وجود حلقه های اینشتین، علاوه بر زیبایی، به ما این امکان را می دهد که کهکشان هایی را که مشاهده آنها در غیر این صورت تقریباً غیرممکن است، مطالعه کنیم. اینشتین این فرآیند را پیش بینی نموده بود و از این رو نام او را به آن اختصاص داده اند.

اگرچه رصد حلقه های اینشتین اتفاقی نادر است، اما بی سابقه نیست. هابل پیش از این تصاویری از حلقه های دیدنی اینشتین گرفته بود.

این اولین باری نیست که وب تصویری از حلقه اینشتین SPT-S J041839-4751.8 ثبت می نماید.

تصویر مادون قرمز نزدیک از حلقه اینشتین در ماه اوت

دوربین مادون قرمز نزدیک این تلسکوپ فضایی(NIRCam) از همان منطقه در ماه اوت تصویربرداری کرد و اسپیس گای آن را رنگی و منتشر کرد. اما این تصویر آنقدر واضح نبود.

در آخرین تصویر، داده ها به وسیله دوربین ابزار مادون قرمز میانی(MIRI) گرفته شده و از پورتال مست(MAST) این تلسکوپ دانلود شده اند.

در این تصاویر از سه فیلتر مختلف استفاده شده است. فیلتر قرمز که نور را در طول موج های 10 میکرومتر جذب می نماید. سبز برای طول موج های 7.7 میکرومتر و آبی برای طول موج های 5.6 میکرومتر است.

در نهایت این تصاویر به وسیله اسپیس گای رنگ آمیزی و پردازش شدند.

منبع: انتخاب
انتشار: 10 دی 1401 بروزرسانی: 10 دی 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 481

به "تصویر جیمز وب از حلقه اینشتین در فاصله 12 میلیارد سال نوری زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر جیمز وب از حلقه اینشتین در فاصله 12 میلیارد سال نوری زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید