حقایقی ناشناخته از باکو که نمیدانستید!

به گزارش مجله معلمی، باکو این شهر بندری که در شمال ایران قرار گرفته است، مرکز کشور آذربایجان است. شهری که حتی از لندن هم بزرگتر است و یکی از بزرگترین و مالی ترین شهرهای شوروی سابق هم به حساب می آمده است. سفر به باکو همراه با تور باکو شاید هیجان انگیز و لذت بخش باشه. شهری که یکی از نفت خیز ترین منطقه ها دنیا است و نیمی از نفت دنیا در سال 1901، از این چاه های نفت این بندر تامین می شد. اما این شهر در حال حاضر از صنعت گردشگری هم سود خوبی نصیب خود می نماید و علاقه زیادی در اروپا برای سفر به این کشور وجود دارد. شهری که فاصله زیادی با ایران ندارد و هموطنان آذری زبان هم به راحتی می توانند به آنجا سفر نمایند. این بندر در سواحل غربی دریای خزر و در شبه جزیره آب شوران قرار گرفته است. تحصیل موسیقی در باکو، برای علاقه مندان به این رشته بسیار مجذوب کننده است.

حقایقی ناشناخته از باکو که نمیدانستید!

در ادامه با ما همراه باشید تا حقایق جالبی از باکو رو در اختیارتون قرار بدیم ...

شهر بندری باکو، مرکز آذربایجان

1) در سفر به باکو با تور باکو خوب هست بدانید که مساحت شهر باکو، در کل 2130 کیلومتر مربع است!

2) مرکز آذربایجان 518 کیلومتر مربع بزرگتر است!

3) جمعیت باکو براساس سرشماری سال 2015، نزدیک به دو میلیون و چهارصدهزار نفر بوده است.

4) این شهر از سطح دریا، 28 متر پایین تر است!

5) تنها دو مرکز در دنیا وجود دارند که مانند مرکز آذربایجان، پایین تر از سطح دریا است و آن آمستردام است!

6) با وجود این که باکو یک بندر به شمار میرود، اما از دوران روم باستان، در مسیر تجارت کالا بین آسیای مرکزی و دنیای غرب قرار داشته و همین باعث داشتن تاریخی غنی در این بندر است.

7)در سفر خود با تور باکو در این نکته رو در نظر داشته باشید که یک نوع آب گرم طبیعی درمانی به نام آب گرم نفتالان در این بندر محبوبیت دارد، که برای درمانی بیماری های پوستی کاربرد بالایی دارد.

8) واحد پول آذربایجان و مرکز آن، مانات است.

9) حدود 2,160,000 جهانگرد خارجی در سال 2014 به آذربایجان سفر کردند که تعداد زیادی از آنها برای تماشا مرکز آذربایجان و تماشا تاریخ غنی این شهر بندری از جمله برج شعله به این شهر سفر نمایند.

10) اولین چاه مدرن نفت و اولین تانکر نفت آذربایجان، در این شهر بندری حفر شد و حرکت کرد.

11) اولین باری که در دنیا روش حفاری نفت مورب تاسیس شد، سال 1930 و در مرکز آذربایجان بوده است. بعد از آن، دیگر کشورهای دنیا هم از این روش استفاده کردند.

12) باکو را باید پادشاه نفتی در ابتدای قرن نوزدهم نامید. نیمی از نفت دنیا در سال 1901 از این شهر بندری استخراج شده بود.

13) اولین قطار شهری در سال 1926 و در زمان اتحاد جماهیر شوروی، در شهر باکو راه اندازی شد.

14) در سال 1977 بود که اولین کارخانه فراوری سیستم های تهویه هوای بومی در باکو و در زمان اتحاد جماهیر شوروی افتتاح شد. سیستمی که نه تنها به کل شوروی، بلکه به دیگر کشورهای خارجی هم صادر شد.

15) آلفرد نوبل که جایزه معروف نوبل به نام او است، در اواخر قرن نوزدهم سهمی از عایدی پول نفت باکو را خریداری کرد و در حال حاضر، بخشی از هزینه این جایزه از پول نفت این شهر بندری و کشور آذربایجان تامین می گردد!

منبع: همگردی
انتشار: 14 دی 1401 بروزرسانی: 14 دی 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 483

به "حقایقی ناشناخته از باکو که نمیدانستید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایقی ناشناخته از باکو که نمیدانستید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید