کنترل بوی نامطبوع بدن با 8 فرمول طبیعی

به گزارش مجله معلمی، دئودورانت های عادی به طور معمول سرشار از مواد شیمیایی مختلف از جمله پارابن ها، فرمالدهید، تری کلوسان و آلومینیوم هستند. این قبیل مواد هم برای انسان و هم محیط زیست ممکن است مضر باشند. با در نظر گرفتن این مساله، استفاده از دئودورانت های دست ساز و حاوی مواد طبیعی می تواند ایده خوبی باشد.

کنترل بوی نامطبوع بدن با 8 فرمول طبیعی

به گزارش خبرنگاران، عصرایران در ادامه نوشت: ساخت دئوردورانت در خانه به این معنی است که می توانید بر اندازه و نوع مواد تشکیل دهنده کنترل داشته، از مواد طبیعی استفاده نموده و رایحه آن را مطابق با سلیقه خود شخصی سازی کنید. این فرایند می تواند به پیچیدگی آماده کردن ترکیبی سفارشی از مواد مختلف یا به سادگی مالیدن آب لیمو ترش در قسمت زیربغل باشد.

با این وجود، مدیریت انتظارات هنگام استفاده از دئودورانت های دست ساز اهمیت دارد. آلومینیوم از جمله مواد شناخته ضد تعریق است، از این رو دئودورانت های طبیعی به طور معمول از تعریق پیشگیری نمی نمایند. اما بعضی مواد خاص می توانند به جذب هرچه بیشتر رطوبت و پوشش دادن بوی بد بدن یاری نمایند. در ادامه با چند نمونه از دئودورانت های طبیعی دست ساز بیشتر آشنا می شویم.

دئودورانت جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین به عنوان یک دئودورانت روشی ساده و عاری از مواد شیمیایی برای مبارزه با بوی بد بدن است. جوش شیرین به جذب رطوبت نیز یاری می نماید اما اندازه بیش از حد آن می تواند موجب تحریک پوست گردد. برای ساخت یک دئودورانت ملایم جوش شیرین در خانه می توانید یک هشتم یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با اندکی آب ترکیب کنید. بدون حل کردن جوش شیرین در آب این ترکیب را روی زیر بغل خود بمالید.

نشاسته ذرت یکی دیگر از مواد طبیعی جذب نماینده عرق است. با مخلوط کردن این دو ماده می توانید قدرت جذب را هرچه بیشتر افزایش دهید. یک سهم جوش شیرین را با شش سهم نشاسته ذرت ترکیب کنید و اندکی از آن را زیر بغل خود بپاشید یا از یک پد برای اعمال این ترکیب روی زیربغل بهره ببرید.

آب لیمو ترش

آب لیمو ترش سرشار از اسید سیتریک است که به از بین بردن باکتری های مولد بوی بد یاری می نماید. شما می توانید به سادگی یک برش لیمو ترش را زیر بغل خود بکشید یا از یک پد که با آب لیمو ترش مرطوب شده است برای این کار بهره ببرید.

توجه: آب لیمو ترش را روی پوستی که به تازگی اصلاح شده استفاده نکنید. بعلاوه، اگر قرار است زیر بغل شما در معرض نور خورشید قرار بگیرد، پیش از آن از آب لیمو ترش استفاده نکنید. لیموها فوتوتوکسیک هستند و پوست را در مواجهه با نور فرابنفش مستعد سوختگی می سازند.

الکل مالشی

الکل مالشی یکی دیگر از گزینه هایی است که می توانید به عنوان یک دئودورانت مقرون به صرفه و راحت بهره ببرید. الکل مالشی به از بین بردن باکتری های مولد بوی بد یاری می نماید. الکل مالشی را می توانید در یک بطری اسپری ریخته و آن را زیر بغل خود اسپری کنید. بعلاوه، می توانید چند قطره از روغن اساسی دلخواه خود را به آن اضافه کنید تا عطر و بوی بهتری به خود بگیرد. فندق افسونگر یکی از روغن های جاذب است و از ویژگی جمع نمایندگی ملایم برخوردار است. روغن درخت چای نیز به واسطه خواص ضد باکتری و ضد قارچ خود می تواند به از بین بردن بوی بد بدن یاری کند.

دئودورانت روغن نارگیل

اگر به حالت کرمی دئودورانت های عادی علاقه دارید، می توانید احساسی مشابه را با استفاده از روغن نارگیل تجربه کنید که یک ماده ضد باکتری ملایم نیز است. تنها مشکل روغن نارگیل این است که در مواجهه با دمای بالا ذوب شده و به مایع تبدیل می گردد که احتمالا در زیر بغل این اتفاق رخ می دهد. راه چاره این است که آن را با نشاسته ذرت و جوش شیرین که دو ماده جاذب هستند، ترکیب کنید.

یک چهارم فنجان جوش شیرین و یک چهارم فنجان نشاسته ذرت را در یک ظرف با چنگال با هم ترکیب کنید. روغن نارگیل را به تدریج اضافه کنید تا زمانی که خمیری سفت شکل بگیرد. این ترکیب را در یک ظرف درب دار یا در یک ظرف خالی دئودورانت نگهداری کنید.

دئودورانت شی باتر و کره کاکائو

برای آماده کردن این دئودورانت به مواد زیر احتیاج است:

3 قاشق غذاخوری شی باتر

3 قاشق غذاخوری جوش شیرین

2 قاشق غذاخوری نشاسته ذرت

2 قاشق غذاخوری کره کاکائو

روغن دو کپسول ویتامین E

روغن اساسی در صورت تمایل

روشی دیگر برای تجربه حالت کرمی دئودورانت های عادی استفاده از کره کاکائو و شی باتر است. آنها با تراکم بالای ویتامین ها و اسیدهای چرب خود و به ویژه زمانی که با ویتامین E ترکیب شوند، موجب نرمی پوست می شوند. افزودن جوش شیرین و نشاسته ذرت به کاهش اندازه رطوبت یاری می نماید.

ابتدا تمام مواد به جز ویتامین E را ترکیب نموده و بهم بزنید تا ذوب شوند. پس از ذوب شدن و ترکیب شدن مواد، محتوای دو کپسول ویتامین E و روغن اساسی دلخواه خود را اضافه کنید. این ترکیب را در یک ظرف درب دار ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

دئودوارنت جامد خانگی

برای آماده کردن این دئودورانت به مواد زیر احتیاج است:

یک چهارم فنجان موم کندلیلا

نصف فنجان روغن جوجوبا

یک سوم فنجان پودر پیکان ریشه

یک هشتم فنجان جوش شیرین

نصف فنجان شی باتر

روغن اساسی در صورت تمایل

برای افرادی که علاقه ای به دئودورانت های کرمی ندارند، موم کندلیلا گزینه خوبی است. با قوامی شبیه به موم عسل، موم کندلیلا به یکپارچه نگه داشتن مواد تشکیل دهنده در کنار هم در حالتی جامد یاری می نماید. این روش به رقیق شدن بعضی از مواد تشکیل دهنده قوی تر یاری می نماید، از این رو پوست را تحت تاثیر قرار نمی دهند.

روغن جوجوبا، پودر پیکان ریشه، و جوش شیرین را در یک ظرف با هم ترکیب کنید. با استفاده از روش بن ماری موم کندلیلا را ذوب کنید. سپس ترکیب روغن جوجوبا، جوشی شیرین و پودر پیکان ریشه را به آن اضافه کنید. زمانی که همه چیز حالت مایع به خود گرفت، شی باتر را اضافه کنید. اجازه دهید این ترکیب سرد گردد و پیش از آن که کاملا سفت گردد آن را در ظرف دئودورانت خود بریزید.

سرکه سیب

سرکه سیب ویژگی های مختلفی را ارائه می نماید و یکی از مواد تشکیل دهنده در بعضی روش های طبیعی مراقبت از پوست است. سرکه سیب ضد التهاب، سرشار از اسیدهای لایه بردار (اسید استیک و اسید آلفا هیدروکسی)، باگرداننده pH، ضد باکتری و ضد قارچ است. خواص ضد باکتری آن به ویژه در پیشگیری از بوی بد بدن موثر است زیرا این بو به وسطه فعالیت باکتری هنگام تعریق و نه خود عرق شکل می گیرد.

به عنوان یک دئودورانت طبیعی، شما می توانید یک پارچه را در سرکه سیب خیس نموده و آن را روی زیر بغل خود بکشید. ابتدا بوی قوی سرکه احساس می گردد اما پس از خشک شدن تقریبا بی بو خواهد بود.

دئودوارنت خاک رس بنتونیت

برای آماده کردن این دئودوارنت به مواد زیر احتیاج است:

یک و نیم قاشق غذاخوری خاک رس بنتونیت

یک قاشق غذاخوری پودر پیکان ریشه

یک قاشق چایخوری خاک رس کائولین

یک و یک پنجم قاشق غذاخوری روغن نارگیل

یک قاشق چایخوری موم کندلیلا

روغن اساسی در صورت تمایل

خاک رس بنتونیت از خاکستر آتشفشانی کهنه تشکیل می گردد. امروزه این ماده بیشتر به عنوان ماسک صورت کاربرد دارد. خاک رس بنتونیت سرشار از آهن، کلسیم، مس و روی است. بعلاوه، ماده ای با خواص جذب رطوبت قوی است و تصور می گردد نسبت به جوش شیرین با پوست ملایم تر رفتار می نماید.

برای آماده کردن دئودورانت خاک رس بنتونیت ابتدا آن را با پودر پیکان ریشه ترکیب کنید. با استفاده از روش بن ماری، موم کندلیلا را حرارت دهید، زمانی که موم تقریبا ذوب شده بود روغن نارگیل را به آن اضافه کنید. ترکیب خاک رس و پودر پیکان ریشه را به تدریج به ظرف اضافه نموده و مدام به هم بزنید تا توده های شکل گرفته از بین بفرایند و تا زمانی که ظرف را از روی حرارت بر می دارید به هم زدن ادامه دهید. اجازه دهید این ترکیب خنک گردد. روغن اساسی را پیش از سفت شدن ترکیب اضافه نموده و آن را در یک ظرف درب دار بریزید. پیش از استفاده حداقل یک ساعت صبر کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 167

به "کنترل بوی نامطبوع بدن با 8 فرمول طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل بوی نامطبوع بدن با 8 فرمول طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید