کشف ورودی به دنیا زیرزمینی مردگان: جاییکه مردمان زاپوتک با مردگان دیدار می کردند

به گزارش مجله معلمی، سالیان دراز این باور وجود داشته است که در زیر سازه های سنگی بسیار غول پیکری که در محوطه باستانی میتلا در استان جنوبی اوآخاکا در مکزیک قرار گرفته است، مردمِ باستانی زاپوتِک یک هزارتوی پیچید و وسیع از اتاقک ها و راهرو ها را ساخته اند.

کشف ورودی به دنیا زیرزمینی مردگان: جاییکه مردمان زاپوتک با مردگان دیدار می کردند

به گزارش راهنماتو، تصور می شد که این شبکه تونلی درنهایت به دنیا زیرین مردگان به نامِ لیوبا Lyobba ختم می گردد. در سال 2022، تیمی از باستان شناسان مکزیکی پروژه ای بلندپروازانه را برای کشف حقیقت این افسانه باستانی شروع کردند و با اتکا به ابزار های غیرتهاجمی ژئوفیزیکی می خواستند بدانند که واقعاً چه چیزی در زیر این محوطه باستانی خفته است.

حالا این تیم تحقیقاتی نخستین گزارش از اولین فصل کاوش های خود را منتشر نموده که تأیید می نماید یک مجموعه زیرزمینی متعلق به زاپوتک ها در این ناحیه وجود دارد.

مطالعه آن ها هم چنین جزئیات جالبی درباره شکل سازه های زیرزمینی در اختیار مخاطبان قرار داده و اطلاعاتی را درباره یک شهر معنوی، که به وسیله مردمان زاپوتک در عصر پیش-اسپانیایی در این دوران ساخته شده، آشکار می سازد.

تکنولوژی نو ورودی لیوبا را آشکار کرد

پروژه کشف ورودی شهر مردگان به صورت رسمی با همکاری چند نهاد در مکزیک شامل مؤسسه ملی تاریخ و مردم شناسی مکزیک، دانشگاه ملی مستقل مکزیک و انجمن اکتشاف و تحقیقات باستان شناسی صورت گرفته است.

تیم تحقیقاتی به جای استفاده از شیوه های سنتی حفاری از تکنولوژی تصویربرداری ژئوفیزیکی استفاده کرد تا فضا های زیرزمینی پنهان را در سکونتگاه باستانی میتلا پیدا کند. تکنولوژی هایی که در این پروژه استفاده شده اند شامل رادار نفوذ به زمین (GPR)، توموگرافی مقاومت الکتریکی (ERT) و توموگرافی صدای زلزله می شوند که هر کدام شان از مأموریت های الکترومغناطیسی برای نفوذ به سطح زمین و فراوری تصاویری که در آنسوی موانع فیزیکی وجود دارند، استفاده می نمایند.

محققان مکزیکی با ترکیب نتایج دستورالعمل های اسکن فشرده توانستند مدل های کامپوزیتی سه بعدی را از دنیا زیرین که در زیر سطح میتلا قرار داشت، فراوری نمایند.

مهم ترین یافته آن ها که به وسیله مشاهده ژئوفیزیکی به دست آمد، وجود چندین اتاقک و تونل پیچ درپیچ در زیر چند سازه روزمینی به نام گروه کلیسا بود (5 مجموعه سازی روزمینی در میتلا وجود دارد و این یکی شامل کلیسای کاتولیک است که در اواخر قرن شانزدهم ساخته شده است).

مدارکی که از دوران استعمار اسپانیایی به جای مانده است این ورودی را، دروازه ای به معبد لیوبا شناسایی نموده، جایی که عبادت نمایندگان برای پیوند با خدا و ارواح مردگان شان وارد آن می شدند.

این مشاهدات هم چنین زیر باشکوه ترین بخش این محوطه را نیز جستجو کرد. این منطقه باشکوه قصر ستون ها نام دارد و بخشی از به اصطلاح گروه ستون های سازه هاست. در این مورد تصاویری به دست آمد که جزئیاتی از نخستین مراحل ساخت وساز بنا را در اختیار محققان قرار می داد. محققان هم چنین ناهنجاری های ژئوفیزیکی ای را شناسایی کردند که گمان می نمایند محل تدفین مردگان باشد.

مطالعات روی این محوطه هم چنان ادامه دارد و محققان در پی جزئیاتی هستند که در تحلیل های اولیه احتمالاً از آن ها غفلت شده است. با این حال، چیزی که هم اکنون پیدا نموده اند، آن ها را بسیار شاد نموده است.

مبلغان مسیحی ورودی سرزمین مردگان را پلمب کردند

محوطه باستانی زاپوتک در میتلا در استان اوآخاکا مجموعه ای شگفت انگیز از سازه های بزرگ تاریخی است که داخل و خارج شان با قطعاتی از موزائیک هایی که از سنگ های صیقل داده شده ساخته شده اند، تزئین شده است. شواهد نشان می دهند که این محوطه در حدود 3000 سال قبل ازمیلاد یا احتمالاً قبل تر از آن، ساکنانی داشته است. با این حال تازه در نیمه اول دوره پسا-کلاسیک (900 تا 1200 میلادی) بود که فرهنگ زاپوتک به اوج سعادت رسید و معروفیت یکی از بزرگ ترین تمدن های آمریکای میانه را به دست آورد.

بیشتر سازه های میتلا در دوران پسا-کلاسیک ساخته شده اند و احتمالاً اتاقک ها و معابر زیرزمینی نیز در همان دوران کنده کاری شده اند. یک پدر روحانی اهل دومینیکن، به نام فرانسیسکو دو برگوآ، در سال 1674، مدت ها بعد از آنکه اسپانیایی ها بر مردمان زاپوتک مسلط شدند، می نویسد که کاوش در دنیا زیرین به وسیله گروهی از مبلغان مذهبی در میتلا انجام می گیرد.

این گروه با جزئیات دقیق توضیح دادند که معبدی زیرزمینی گسترده ای را پیدا نموده اند که دارای 4 اتاق متصل به هم است. آن ها گفتند: در درون اتاقک ها مقبره های پادشاهان و کاهنان زاپوتک واقع شده است. آن ها گفتند در انتهای آخرین اتاقک یک در سنگی وجود دارد که ورودی غاری عمیق که تا فاصله دور از عمق زمین گسترده شده را مسدود نموده است. این غار حاوی شبکه ای از راه های مجزا بود و سقف بلند آن به وسیله ستون های سنگی حمایت شده بود.

ظاهراً مبلغان مذهبی مسیحی از پیدا کردن این شهر زیرزمینی حیرت انگیز که احتمالاً به وسیله پیروان یک مذهب بومی ساخته شده بود، بیش تر نگران بودند تا شگفت زده. به دستور آن ها، ورودی ها به هزارتوی زیرزمینیِ لیوبا مسدود شد تا احتمالاً بازماندگانِ فرهنگ زاپوتک نتوانند در جستجوی سرزمین مردگان شان وارد آن شوند.

چندوقت بعد یک کلیسای کاتولیک در بالای ورودی به مجموعه لیوبا ساخته می گردد. مردمان محلی قدیمی گفته بودند: محراب این کلیسا ورودی شهر زیرزمینی را پنهان نموده است و حالا در کمال شگفتی، باستان شناسان توانستند به وسیله مشاهده ژئوفیزیکی درستی این ادعا را تأیید نمایند.

در زیر محراب کلیسا یک فضای توخالی بسیار بزرگ پیدا شد که به سمت غرب و شمال غرب امتداد یافته بود و دو مسیر شرقی-غربی نیز پیدا شد که از جهت شرقی وارد فضای خالی می شد. این دو گذرگاه در حدود 5 تا 8 متر در زیر زمین امتداد یافته بودند.

محوطه زیرین قصر ستون ها و سیار ساختمان های گروه ستون ها نیز تصویربرداری شد، اما محققان شبکه ای مشابه از تونل ها و اتاقک ها را در آنجا پیدا نکردند. آن ها درعوض یک پلکان که درست به زیر کف کاخ منتهی می شد را همراه با اتاقک هایی که به عنوان مقبره هایی با عمق بیش تر شناسایی شدند، پیدا کردند.

پلکان های مدفون شده نشان می دهد که ساخت وساز روی قصر ستون ها احتمالاً در اواخر دوران کلاسیک (250 تا 900 بعدازمیلاد) شروع شده و در دوران پسا-کلاسیک، زمانیکه طبقه هم کف فعلی در آن ساخته شده است، به انتها رسیده است.

جستجو برای پیدا کردن دنیاِ زیرین زاپوتک ها ادامه دارد

در سپتامبر سال جاری پروژه لیوبا دور نوی از تصویربرداری ها در میتلا را شروع خواهد نمود. مناطقی که در زیر گروه ساختمان ها به سمت شمال و غرب گروه کلیسا و گروه ستون ها واقع شده است، مطالعه خواهد شد تا وسعت واقعی مجموعه زیرزمینی ساخته شده به وسیله زاپوتک ها معین و معلو گردد که آیا مجموعه زیرزمینی بزرگ تر از تخمین های اولیه بوده یا خیر.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1402 بروزرسانی: 11 تیر 1402 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 561

به "کشف ورودی به دنیا زیرزمینی مردگان: جاییکه مردمان زاپوتک با مردگان دیدار می کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ورودی به دنیا زیرزمینی مردگان: جاییکه مردمان زاپوتک با مردگان دیدار می کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید