قوانین و مقررات تجارت پسماند در بریتانیا

به گزارش مجله معلمی، هدف از مدیریت پسماند این است که کشورها بتوانند در مواردی که دارای ظرفیت لازم برای بازیافت زباله ها به شیوه ایمن و سازگار با محیط زیست نیستند از پذیرش و واردات محموله های ناخواسته از ضایعات ممانعت بعمل آورند.

قوانین و مقررات تجارت پسماند در بریتانیا

به گزارش خبرنگاران، کارشناسان زیست محیطی و پیمانکار مدیریت ضایعات در انگلیس یادآور می شوند که حمل و جابه جایی بین المللی محموله های زباله و پسماند از موضوعات تحت مدیریت در بریتانیا، اروپا و بعلاوه در سطح بین المللی است.

در عین حال این سیستم مدیریت پسماند، فرایند تجارت قانونی برای بازیابی ضایعات و زباله را تسهیل می نماید.

این سیستم در انگلیس از سوی قانون گذاران محیط زیستی شامل آژانس محیط زیست، سازمان حفاظت از محیط زیست اسکاتلند (Scottish Environment Protection Agency) با عنوان اختصاری SEPA و هم دفتر منابع طبیعی وِلز اداره می گردد.

براساس مقررات مدیریت پسماند در بریتانیا، شرکت های حمل ضایعات در سه کشور انگلیس، ولز و اسکاتلند که مایل به جابجایی و ارسال پسماند به سایر کشورهای اروپایی هستند، ملزم به ثبت نام به عنوان شرکت های حامل زباله، تحت قوانین ملی در کشورهای مقصد خواهند بود.

پس از برگزیت هم این سه کشور مجبور به ادامه فعالیت های خود با کنترل های گمرکی شدند.

حمل و نقل فرامرزی پسماند اصطلاحی صنعتی است که برای توصیف واردات و صادرات زباله به کار می رود که در ابتدا تحت قانونی موسوم به قانون EC 1031/2006 تنظیم و سپس اصلاح شد.

این قانون برای هر فرد یا شرکتی که قصد حمل زباله به داخل یا خارج از بریتانیا را دارد، اعمال می گردد. بعلاوه برای حمل و نقل بین المللیِ کلیه زباله های خطرناک و برخی زباله های غیر خطرناک هم کسب موافقت از جانب کشورهای مقصد ضروریست.

حمل و نقل محموله های زباله از بریتانیا به سه گروه ممنوع، قابل اطلاع رسانی و لیست سبز (دارای معافیت های از قبل مشخص شده) طبقه بندی می شوند.

بعلاوه گفتنی است که بریتانیا با هدف معدوم سازی، اقدام به واردات یا صادرات زباله نمی نماید.

در عین حال براساس مقررات فوق از تاریخ اول ژانویه 2021 میلادی، صادرات زباله های پلاستیکی باید به نهادهای نظارتی اطلاع داده شوند مگر اینکه در معافیت های از قبل مشخص شده قرار گیرند.

بعلاوه به گفته مقامات زیست محیطی انگلیس، تا زمانی که توافق از همه کشورهای مقصد در این قرارداد گرفته نگردد، پسماندهای قابل اطلاع قابل حمل نیستند.

به عنوان بخشی از فرایند اعلانات، باید قراردادی بین اعلان کننده و دریافت کننده وجود داشته باشد و قبل از حمل زباله هم باید اقدامات بیمه ای انجام گردد و در صورت عدم اتمام حمل زباله، باید ضمانت اقتصادی در نظر گرفته گردد.

به گزارش خبرنگاران به نقل وبسایت کمپانی Croner-i در لندن، دولت انگلیس در حال حاضر یک سرویس آنلاین ارائه می دهد تا به ساده تر شدن فرایند اطلاع رسانی های مربوط به حمل و نقل زباله ها یاری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 143

به "قوانین و مقررات تجارت پسماند در بریتانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین و مقررات تجارت پسماند در بریتانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید