اولین مزرعه بادی شناور دنیا در اسکاتلند

به گزارش مجله معلمی، با خلق توربین های بادی شناور، مهندسان امکانات جدیدی را برای تولید نیرو حلق کرده اند و اولین مزرعه بادی شناور در اسکاتلند ایجاد شد.

اولین مزرعه بادی شناور دنیا در اسکاتلند

سال های زیادی است که مهندسان انرژی در پی خلق راهکارهای مختلفی برای تولید انرژی تجدیدپذیر هستند و با توجه به اتمام منابع سوخت های فسیلی، روز به روز بر اهمیت تولید انرژی تجدیدپذیر افزوده می شود. اخیرا اولین مزرعه بادی شناور در اسکاتلند ایجاد شد که قادر به تامین 30 مگاوات انرژی است که معادل نیمی از انرژی مورد نیاز آن منطقه است. مهندسان امیدوار هستند که این آغازی قدرتمند برای تولید هرچه بیشتر انرژی از طریق توربین های بادی باشد.

اسکاتلند با منطقه ها کوهستانی زیبا با ساکنانی که لباس های پیچازی (تارتان) بر تن دارند، شناخته شده است. اما این کشور اکنون افتخار راه اندازی اولین مزرعه بادی شناور جهان را نیز از آن خود کرده است. توربین های بزرگی در دریای شمال (North Sea) شناور هستند که 15 مایل از ساحل شهر پیترهد (Petershead) فاصله دارند.

این مزرعه 5 توربین بادی بزرگ دارد. ارتفاع هر یک از این توربین ها 250 متر است که 80 متر آن در زیر سطح دریا قرار گرفته است.

طرفداران انرژی های تجدید پذیر در پروژه های ویند (Hywind Project)، امید دارند که این حرکت برای منطقه های که توانایی به کار بردن این تکنولوژی را دارند، به الگویی خوب تبدیل شود.

نحوه کار آن چگونه است؟

شرکت نفت نروژی استات اویل (Statoil) مونتاژ این توربین ها را انجام داده است و این توربین ها را با کشتی به مسافت 1500 کیلومتر به جنوب و کشور اسکاتلند برده است.

استات اویل با شرکت عربی ماسدار (Masdar) برای ساخت سازه های بزرگ همکاری می کند. این لنگرهای بزرگ مکشی ارتفاعی معادل 15 متر و قطری برابر 5 متر دارند که توربین ها را به بستر دریا متصل می کنند. وزن 111 تونی این لنگرها باعث شده تا توربین ها به صورت مستقیم و مستحکم بایستند.

این 5 توربین بادی قادرند تا 30 مگاوات انرژی را به شبکه برقی وصل کنند.

گرچه ساخت توربین های بادی در آب از سال 1990 آغاز شده است، اما این توربین ها تنها قادر هستند تا در آب هایی به عمق حدود 60 متر نصب شوند. البته توربین های شناور در اسکاتلند در عمق 78 متری نصب شده اند و می توان از آن ها در آب هایی با عمق بیش از 800 متر نیز استفاده کرد.

پس از اتمام نصب و راه اندازی توربین ها، کابل ها توربین را به شبکه برق شهری متصل می کنند. با توجه به آمار منتشر شده از طریق استات اویل، توربین ها قادر به تامین انرژی 20,000 خانه هستند.

الین ایساکسن یکی از کنندگان استات اویل اینطور بیان می کند که: گرچه این توربین ها با عنوان شناور شناخته شده اند، اما هنگامی که متصل می شوند از ثبات و استحکام خوبی برخوردار هستند.

او توضیح می دهد که مفهوم توربین شناور در سال 2001 از طریق مهندسان انرژی تعریف شد. در سال 2009 یک نمونه آزمایشی آن ساخته شد و در سال 2015 دولت اسکاتلند به صورت رسمی بودجه ای برای تولید آن اختصاص داد و آن بودجه را در اختیار استات اویل قرار داد تا ساخت این 5 توربین بادی که اکنون در دریای شمالی شناور هستند را آغاز کند.

هر توربین قادر به ارسال 6 مگاوات انرژی به شبکه برق است که به این معنا است که این پروژه در مجموع قادر به تامین 30 مگاوات انرژی است. زمانی که از این انرژی استفاده نمی شود، این انرژی در باتری های لیتیومی ذخیره می شود که ظرفیتی بیش از تامین انرژی دو میلیون آیفون را دارد.

انرژی باد؟

بر خلاف توربین های بادی که بر زمین نصب می شوند، توربین های شناور برای ایستادن نیاز ندارند تا به قسمت مشخصی از زمین متصل شوند. بنابراین می توان آن ها را در حجم زیاد تولید کرد تا به این ترتیب هزینه های تولید هر یک از آن ها نیز کاهش یابد.

البته هزینه تولید توربین های بادی شناور همچنان بالا خواهد بود.

نصب و راه اندازی 5 توربین بادی هزینه ای معادل 200 میلیون پوند بریتانیایی داشت که تقریبا معادل 263 میلیون دلار آمریکایی است. به دلیل وجود هزینه بالای تولید این توربین ها، استات اویل بر بودجه دولت اسکاتلند اتکا کرد.

ایساکسن می گوید:

دولت حمایت کننده اسکاتلند موجب شد تا مزرعه بادی را تحقق بخشیم.

انگلستان دارای یک دستورالعمل انرژی های تجدیدپذیر است که در آن تاکید می کند که تا سال 2020 می بایست 30 درصد انرژی کشور از طریق انرژی های تجدیدپذیر تامین شود. با توجه به گزارشات دولت اسکاتلند حدود نیمی از انرژی آن منطقه از انرژی های تجدیدپذیر تامین می شود.

ایساکسن امیدوار است که 5 توربین بادی در اسکاتلند آغازگر یک فعالیت گسترده تر شود و پروژه ای باشد که دولت آن را الگو قرار دهد تا پیشرفت کار آمدتری داشته باشد. او می گوید که توربین های بزرگ تری که حتی قادر به تامین 12 مگاوات انرژی هستند، در حال طراحی هستند. در حال حاضر بزرگ ترین توربین بادی در جهان قادر به تامین 9,5 مگاوات انرژی است. البته میزان و کارآمدی این توربین ها در سال های اخیر با سرعت قابل توجهی در حال افزایش بوده است.

گرچه در حال حاضر برنامه جدیدی برای مزارع بادی بیشتر در جهان وجود ندارد اما ایساکسن می گوید که شرکتش در پی منطقه های در ژاپن، هاوایی و کالیفرنیا به عنوان مقاصد محتمل بعدی برای تولید انرژی تجدیدپذیر است.

از شما دعوت می کنیم ویدئوی زیر را ببینید:

منبع: کجارو / news.nationalgeographic.com
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 248

به "اولین مزرعه بادی شناور دنیا در اسکاتلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین مزرعه بادی شناور دنیا در اسکاتلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید