زلفی گل: دیپلماسی علمی بدون مرجعیت علمی مقدور نیست

به گزارش مجله معلمی، وزیر علوم با بیان اینکه دیپلماسی علمی بدون مرجعیت علمی مقدور نیست، گفت: چندسال حق عضویتمان را در مجامع بین المللی پرداخت نکردیم و ارتباطمان با پایگاه های علمی قطع شده است.

زلفی گل: دیپلماسی علمی بدون مرجعیت علمی مقدور نیست

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، محمدعلی زلفی گل وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری در نشست تخصصی دیپلماسی علمی و فناوری؛ فرصت ها، چالش ها و راه چاره ها که امروز در دانشگاه شهید بهشتی برگزار گردید، با اشاره به بایدها، نباید ها و پیامد های دیپلماسی علمی اعلام کرد: در عرصه دیپلماسی علمی باید استاندارد ها را بپذیریم، چون در عرصه علمی نمی توان نسبت به رتبه بندی دانشگاه ها، گروه ها و دانشکده ها بی تفاوت بود.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به شاخص های رتبه بندی در مجامع جهانی، اظهار کرد: دیپلماسی علمی بدون مرجعیت علمی مقدور نیست و دانشگاه ها باید برای مرجعیت سازی اقدام نمایند و شرایط نرم افزاری و سخت افزاری و مغز افزاری را باید برای استادان، دانشجویان و مراکز آموزشی به گونه ای فراهم کرد که تبدیل به مرجعیت علمی شوند.

زلفی گل با بیان اینکه در دیپلماسی علمی باید نگاه سخاوتمندانه اقتصادی داشته باشیم، یادآور شد: در عرصه دیپلماسی علمی باید سخاوتمندانه عمل کرد و در این عرصه فقط در پی گیرندگی نباشیم، بلکه به فکر دهندگی هم باشیم.

وزیر علوم با تاکید بر کاهش بوروکراسی اداری، گفت: قوانین و مقررات دستگاهی را باید کاهش داد و به جای آن قوانین و مقررات تشویقی را ارائه کرد. در حال حاضر 80 هزار عضو هیات علمی و بیش از 800 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی داریم که می توانند در دیپلماسی علمی مؤثر باشند.

وی با بیان اینکه اگر هر عضو هیات علمی با یک استاد خارج از کشور ارتباط علمی داشته باشد، پتانسیل های زیادی در اختیار وزارت امور خارجه قرار می گیرد، اضافه نمود: ظرفیت 80 هزار نفری اعضای هیات علمی و 800 هزار نفری دانشجویان تحصیلات تکمیل، دست وزیر امور خارجه ایران را در دیپلماسی علمی پر می نماید.

وزیر علوم با اشاره به پرداخت نشدن حق عضویت ها در مجامع بین المللی، اعلام نمود: ما چند سال است حق عضویتمان را در مجامع بین المللی پرداخت نکردیم و ارتباطمان با پایگاه های علمی قطع شده است و این امر موجب شده که ما حداقل ها را برای متصل شدن به استخر دانش بشری در اختیار نداشته باشیم و این موردی است که نباید اجازه دهیم رخ دهد.

زلفی گل با انتقاد نسبت به نگاه کیف پول شدن دانشجویان بین المللی، گفت: امنیتی کردن دیپلماسی علمی را در شأن دانشمندان و دانشجویان خود نمی بینیم. دانشمندان را نباید محدود به مرز های جغرافیایی کرد؛ چرا که علم محدود به معنای علم عنکبوت وار است.

وی رشد علمی، فناوری و نوآوری، افزایش قدرت نرم نظام جمهوری اسلامی، شکل گیری منافع مشترک، توسعه امنیت پایدار و کاهش هزینه های پیشرفت را از پیامد های دیپلماسی علمی برشمرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 372

به "زلفی گل: دیپلماسی علمی بدون مرجعیت علمی مقدور نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلفی گل: دیپلماسی علمی بدون مرجعیت علمی مقدور نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید