دستاورد بزرگ دانشمند ایرانی، انتقال شگفت انگیز انرژی از فضا به زمین برای اولین بار، عکس

به گزارش مجله معلمی، دیجیاتو نوشت: محققان مؤسسه فناوری کالیفرنیا به رهبری یک دانشمند ایرانی توانسته اند برای اولین بار به صورت بی سیم از فضا به زمین انرژی خورشیدی بفرستند.

دستاورد بزرگ دانشمند ایرانی، انتقال شگفت انگیز انرژی از فضا به زمین برای اولین بار، عکس

بسیاری از شرکت ها و کشورها در نظر دارند که انرژی خورشیدی را از مدار گردآوری نموده و به زمین راهنمایی نمایند. حالا مؤسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک) تحت راهنمایی یک محقق ایرانی به نام علی حاجی میری برای اولین بار با موفقیت نشان داده است که انتقال بی سیم انرژی از فضا با روشی شدنی است.

کلتک در یک بیانیه خبری گفت که به وسیله پروژه Space Solar Power خود توانسته است بدون سیم از فضا به زمین انرژی منتقل کند. این آزمایش با یاری دستگاهی موسوم به آرایه ریزموج برای آزمایش انتقال برق از مدار پایینی یا به اختصار MAPLE صورت گرفته است که روی حاملی به نام SSPD-1 واقع شده است. این مدارگرد در ماه ژانویه به وسیله اسپیس ایکس پرتاب شده بود.

علی حاجی میری، مدیر ایرانی پروژه Space Solar Power در کلتک می گوید: ما به وسیله آزمایش هایی که تا به امروز انجام داده ایم، تأیید کردیم که MAPLE می تواند با موفقیت به گیرنده های فضایی انرژی برساند. بعلاوه توانسته ایم این آرایه را طوری برنامه ریزی کنیم که انرژی آن به سمت زمین راهنمایی گردد و این انرژی را اینجا در کلتک دریافت کردیم.

تصویری از داخل MAPLE که آرایه فرستنده ها را در سمت راست و گیرنده را در سمت چپ نشان می دهد

انتقال انرژی از فضا با یاری ریزموج ها انجام می گردد

محققان می گویند برای نخستین بار توانسته اند با آرایه فرستنده های MAPLE پرتوهای انرژی خورشیدی را که در فضا گردآوری شده بود، به وسیله ریزموج ها به گیرنده ای در پشت بام آزمایشگاه گوردون و بتی مور در پردیس مؤسسه فناوری کالیفرنیا منتقل نمایند.

SSPD-1 به فضاپیمایی به نام Vigoride از شرکت Momentus Space متصل شده است که برای جمع آوری انرژی خورشیدی دو پنل دارد. آرایه فرستنده های MAPLE با استفاده از روش تداخل سازنده و ویرانگر در فاصله ای معین، انرژی ارسال می نماید.

MAPLE که در فاصله تقریباً 30 سانتی متری از فرستنده اش واقع شده است، دارای دو گیرنده است که انرژی خورشیدی را گردآوری و به برق DC تبدیل می نماید. این دستگاه بعلاوه یک پنجره دارد که می تواند پرتوهای انرژی را به زمین بفرستد.

دانشمند ایرانی این پروژه شرح می دهد: همان طور که اینترنت دسترسی به اطلاعات را برای همگان دموکراتیزه کرد، امیدواریم که انتقال بی سیم انرژی، دسترسی به انرژی را دموکراتیزه کند. این فناوری برای دریافت این انرژی روی زمین به هیچ زیرساخت خاصی احتیاج ندارد. این یعنی می توانیم به نقاط دورافتاده، جنگ زده یا آسیب دیده از فجایع طبیعی انرژی بفرستیم.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 خرداد 1402 بروزرسانی: 17 خرداد 1402 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 550

به "دستاورد بزرگ دانشمند ایرانی، انتقال شگفت انگیز انرژی از فضا به زمین برای اولین بار، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد بزرگ دانشمند ایرانی، انتقال شگفت انگیز انرژی از فضا به زمین برای اولین بار، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید