تکذیب خبر کشتار 1700 سگ در دماوند

به گزارش مجله معلمی، در پی انتشار فیلمی در فضای مجازی مبنی بر کشتار 1700 سگ ولگرد در گندگ دماوند، سرپرست اداره محیط زیست شهرستان دماوند ضمن تکذیب این ادعا، در عین حال گفت که حدود 50 سگ بیمار و غیرمفید متعلق به مرکز دفن پسماند کشته شده است.

تکذیب خبر کشتار 1700 سگ در دماوند

نقی میرزاکریمی درگفت وگو با ایسنا کشتار 1700 سگ در پناهگاه سگ واقع در گندک دماوند را تکذیب کرد و اظهارکرد: اصلا امکان کشتار این تعداد سگ به یکباره وجود ندارد. کشتار سگ ها مانند بعضی دیگر موضوعات بزرگ نمایی شده چراکه هیچ آسیبی به سگ های عقیم شده و واکسن زده که داخل پناهگاه گندک نگهداری می شوند، نرسیده است و سگ های کشته شده متعلق به این پناهگاه نبودند.

براساس فیلم ارسالی از میرزاکریمی سگ های پناهگاه گندگ سالم هستند و او گفت: هر خبرنگاری می تواند از پناهگاه بازدید کند.

پناهگاه سگ های عقیم شده واقع در گندک دماوند (4 مرداد 1401)

میرزاکریمی درباره سگ های کشته شده شرح داد: این سگ ها متعلق به مرکز دفن پسماند در حوالی پناهگاه گندک بودند که بیماری های آن ها براساس گزارش هایی که دامپزشکی، شبکه بهداشت، محیط زیست و تمام دستگاه های متولی به ستاد کنترل جمعیت سگ ولگرد شهرستان ارسال کردند، تایید شده است.

وی درباره نحوه کشته شدن این سگ ها اظهارکرد: این سگ ها با سلاح گرم کشته نشده اند. براساس دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد مصوب سال 87، سگ های ولگرد باید جمع آوری و به مرکز و پناهگاه های مجاز انتقال داده شوند. در مراکز عقیم سازی، واکسینه و بیماری هایشان کنترل گردد و در صورتی که متقاضی داشته باشند، سگ ها را با شناسنامه، شرایط خاص و اخذ تعهد به عدم رهاسازی در شهر و طبیعت به افراد متقاضی برای نگهداری واگذار می نمایند. در غیر این صورت سگ های غیرمفید و بیمار به روش مرگ با ترحم حذف شوند.

میرزاکریمی به حامیان محیط زیست و حیوانات اشاره نمود و شرح داد: متاسفانه بعضی افراد تحت عنوان حامیان محیط زیست و حیوانات بدون برخورداری از مجوز برای فعالیت در قالب سازمان های مردم نهاد، به صورت غیرقانونی افکار خود را به جامعه تحمیل می نمایند و اقدامات اقتصادی در این زمینه انجام می دهند تا مدیریت مجموعه سگ ها را به دست بگیرند و حاضر نیستند که بدون دریافت پول حامی حیات وحش باشند. با شلوغ بازی و اقدامات رسانه ای و تبلیغات اجازه اجرای دستورالعمل را برای سگ های غیرمفید نمی دهند. کار به جایی رسیده است که مردم و شهروندان هر روز به دلیل مزاحمت سگ های ولگرد به ادارات بهداشت، دامپزشکی، محیط زیست، فرمانداری و مسئولان شهرستان ها اعتراض شدید و گلایه می نمایند.

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان دماوند تعداد سگ های کشته شده را کمتر از 50 سگ تخمین زد و اضافه کرد: کل سگ های آن منطقه به 1700 سگ نمی رسد و تعداد سگ های موجود در پناهگاه نیز حدود 400 قلاده است.

وی تنها راه معدوم کردن سگ ها را اجرای دستورالعمل مصوب سال 87 دانست و اضافه کرد: وقتی حامیان سگ ها در برابر اجرای این دستورالعمل مقاومت می نمایند باعث افزایش تعداد سگ های بیمار و پراکنده شدن آن ها در سطح شهر می شوند که در نهایت باعث سلب آسایش و امنیت مردم می شوند و این موضوع را تبدیل به یک معضل می نماید.

میرزاکریمی با گلایه از فحاشی بعضی افراد در فضای مجازی گفت: با خبرسازی و اعلام کذب این موضوع که محیط زیست و میرزاکریمی دستور کشتار را صادر نموده باعث فحاشی مردم در پیج های ایسنتاگرامی می شوند. ما هیچ وقت دستور این کشتار راصادر نکردیم و تنها سگ های غیرمفید را باید طبق دستورالعمل حذف کنیم که سال ها این اتفاق نیفتاده است.

وی اضافه کرد: اتفاق دیروز را تایید نمی کنم، اما به هر حال تصمیمی گرفته شده است. دقیق اطلاعی ندارم، اما ممکن است به روش مرگ با ترحم کشته شده باشند. زنده گیری سگ های بیمار در مرکز دفن پسماند آسان نیست بنابراین تحت شرایط خاص مجبور به انجام اقدامی مشابه هستیم.

وی محیط زیست را یکی از اعضای کمیته های تصمیم گیرنده دانست و درباره وظیفه آن گفت: محیط زیست وظیفه جمع آوری سگ های ولگرد، مرگ با ترحم، تشخیص مفید و غیر مفید بودن آن ها را ندارد بلکه تنها معضلات زیست محیطی را که برای شهروندان ایجاد می نمایند و مسائل بهداشتی و بیمار های مشترک بین حیوان و انسان و خطراتی که برای جامعه دارند را در کمیته اعلام می کنیم. درباره کشته شدن سگ ها در دماوند نیز ما نظر خود را به کمیته داده بودیم.

میرزاکریمی در ادامه اظهار کرد: حذف سگ های بیمار و غیر مفید باید در کل کشور اتفاق بیفتد. مشکل ما عدم انجام دستورالعمل است و با افزایش تعداد سگ های بیمار مجبور به حذف آن ها به روش دیگری می شویم.

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان دماوند درباره عکس العمل و اقدام محیط زیست نسبت به کشتار سگ ها گفت: ما هیچ اقدامی نمی کنیم چراکه کلیه امور جانوران وحشی مربوط به سازمان محیط زیست است و، چون این حیوان اهلی است ما اجازه ورود نداریم.

میرزاکریمی تاکید نمود: کشتار تعداد زیادی سگ با گلوله امکان پذیر نیست، چون سگ ها به محض شنیدن صدای گلوله قرار می نمایند. با این حال کشتار سگ ها به این شکل نادرست است و باید بپذیریم افرادی بعضا غیر منطقی و غیرعلمی به این موضوعات ورود می نمایند و دیگر افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 404

به "تکذیب خبر کشتار 1700 سگ در دماوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکذیب خبر کشتار 1700 سگ در دماوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید