راهنمای خرید خاک گربه و لیتر باکس (ظرف خاک گربه)

به گزارش مجله معلمی، اگر در خانه از گربه نگهداری می کنید می دانید که ایجاد یک محیط مناسب برای دفع ادرار و مدفوع گربه یکی از وظایف مهم و اصلی شما است. خرید خاک گربه مناسب، ظرف خاک استاندارد و تمیز نگه داشتن این محیط آنقدر مهم است که می تواند سلامت گربه شما را تضمین کند. در این مطلب از خبرنگاران مگ به طور کامل درباره انتخاب خاک و ظرف خاک مناسب، برترین روش تمیز کردن آن و مناسب نگه داشتن محیط صحبت نموده ایم. بعلاوه برترین محصولات را هم به شما معرفی نموده ایم تا بتوانید به راحتی انتخاب و خرید کنید.

راهنمای خرید خاک گربه و لیتر باکس (ظرف خاک گربه)

نکات مهم برای خرید خاک بستر گربه

برای خرید خاک گربه باید چند نکته را آنالیز کنید تا خاک بدون مواد مضر برای حیوان خانگی تان خریداری کنید. بعلاوه از نظر مالی بهتر است خاک کیفیت خوبی داشته باشد و قدرت جذب آن بالا باشد تا مدت زمان استفاده از یک بسته خاک برای شما بیشتر گردد. در این بخش به مهم ترین نکات مربوط به خرید خاک گربه اشاره نموده ایم.

نوع خاک

آنالیز کنید که خاکی که قصد خرید آن را دارید، برای گربه شما مناسب است یا خیر. برخی از گربه ها ممکن است به مدل ها خاصی از خاک حساسیت داشته باشند، پس انتخاب نوع خاک مناسب بسیار مهم است. بعلاوه باید اندازه دانه های خاک را هم آنالیز کنید و ببینید گربه شما در خاک دانه درشت راحت تر است یا دانه ریز. این را هم به خاطر داشته باشید که اسانس موجود در برخی از خاک ها ممکن است برای گربه شما یا خود شما حساسیت زا باشد. پس در زمان خرید به عطری یا غیرعطری بودن خاک هم دقت کنید تا در زمان استفاده مشکی ایجاد نگردد.

جذب بو

قابلیت جذب بو یکی از قابلیت های مجذوب نماینده در خاک گربه است. خاک هایی که روی آن ها عبارت کربن فعال نوشته شده است این قابلیت را دارند. یعنی بدون اضافه کردن اسانس و عطر می توانند بوی ادرار و مدفوع گربه را تا حد زیادی به خود جذب نمایند و مانع پخش شدن آن در فضا شوند.

قابلیت تمیز کردن

خاکی را انتخاب کنید که قدرت جذب بالایی دارد و می تواند ادرار را به گلوله های سفت تبدیل کند. اگر خاک مرغوب نباشد در زمان تمیز کردن آن همین گلوله های ادرار چند تکه و در تمام خاک پخش می شوند. این اتفاق هم باعث ماندگاری بو در خاک و هم باعث پایین آمدن عمر مفید خاک می گردد. نکته بعدی اندازه گرد و غبار خاک است. اگر خاکی انتخاب کنید که با هر بار هم زدن ابری از غبار ایجاد می نماید، هم باعث آزار تماشا ریه و دستگاه تنفسی گربه تان می شوید و هم در زمان تمیز کردن خاک خودتان مشکل پیدا می کنید. پس حتما به این نکات توجه کنید و آن ها را خوب آنالیز کنید، سپس برای خرید اقدام کنید.

عدم وجود مواد مضر

حتما قبل از خرید روی بسته خاک را بخوانید، یا اگر به صورت آنلاین قرار است خاک خریداری کنید حتما شرحات فروشنده را بخوانید و عکس بسته را آنالیز کنید. باید مطمئن باشید که مواد مضر و سمی در فراوری خاک استفاده نشده است چون وجود یک ماده سمی هم می تواند باعث بیماری و آزار تماشا گربه گردد. در فهرست زیر مهم ترین موادی که نباید در خاک گربه باشد را می بینید:

 • تالک
 • سیلیکا
 • پارابن ها
 • مواد شیمیایی

قیمت

معمولا خاک هایی که قیمت بالاتری دارند کیفیت بیشتری دارند اما در بین خاک های مقرون به صرفه قیمت هم می توانید خاک گربه مناسب پیدا کنید. پس بهتر است با توجه به بودجه تان برترین خاک از نظر قیمتی را انتخاب کنید. البته قیمت باید آخرین نکته ای باشد که به آن دقت می کنید چون مواد تشکیل دهنده و قابلیت های مختلف خاک به مراتب مهم تر از هزینه ای است که برای آن پرداخت می کنید.

نکات مهم برای خرید ظرف خاک گربه

ظرف خاک گربه یا لیتِر باکس شاید به ظاهر یک ظرف پلاستیکی معمولی به نظر برسد. حتی شاید فکر کنید یک لگن پلاستیکی هم می تواند همان کار را انجام دهد. درست است، در لگن پلاستیکی بزرگ می توانید خاک گربه را بریزید و او به راحتی از آن استفاده کند اما لیتر باکس از مواد خاص و با شرایط خاصی فراوری می گردد که کار تمیز کردن را برای شما راحت تر می نماید. بعلاوه مواد مضری که ممکن است به علت بازیافتی بودن پلاستیک استفاده شده در لگن پلاستیکی وجود داشته باشد در لیتر باکس وجود ندارد.

چند نکته ساده اما مهم برای خرید ظرف خاک گربه وجود دارد که در فهرست زیر می خوانید:

 • طراحی مناسب، اندازه و عمق: ظرف خاک باید اندازه و عمق مناسبی داشته باشد تا گربه به راحتی بتواند در آن حرکت و از آن استفاده کند.
 • مقاومت: مطمئن شوید که ظرف خاک مقاوم و پایدار است تا در اثر استفاده زیاد و کشیده شدن ناخن های گربه به آن دچار ترک و آسیب دیدگی نگردد.
 • آسانی تمیز کردن: ظرف خاکی را انتخاب کنید که به راحتی شسته و تمیز می گردد. برخی از ظرف های خاک خمیدگی ها و سوراخ هایی دارند که به سختی تمیز می گردد. همین قسمت ها محل جمع شدن میکروب و آلودگی است. پس در زمان خرید حتما تمام این نکات را آنالیز کنید.
 • جذب بو: برخی از مدل های ظرف خاک گربه در قسمت بالایی درِ خود فیلتر دارند که غبار و بو را جذب می نماید. اگر دوست دارید فضایی بدون بو داشته باشید می توانید این مدل ها را انتخاب کنید. البته باید به خاطر داشته باشید که ضروری است حتما فیلتر به صورت منظم تمیز و تعویض گردد.

ظرف خاک در دار بخریم یا بدون در؟

اگر گربه شما کوچک است یا اگر فقط یک گربه دارید می توانید به راحتی از یک ظرف خاک بدون سقف و در بهره ببرید. چون امکان بیرون ریختن خاک و پخش شدن آن روی زمین وجود ندارد. اما برای گربه هایی با هیکل بزرگ و یا خانه هایی که چندین گربه دارند بهتر است از ظرف خاک های در دار بهره ببرید. وقتی گربه بزرگ می گردد با هر بار پنجه کشیدن در خاک می تواند اندازه زیادی خاک را با شتاب روی محل ادرار یا مدفوع خود پرت کند. اگر ظرف خاک در نداشته باشد اندازهی از این خاک به راحتی روی زمین پخش می گردد.

بعلاوه وقتی چند گربه دارید پنهان شدن آن ها در ظرف خاک در زمان بازی و بازی کردن در خاک را حتما تجربه نموده اید. همین بازی و شیطنت باعث می گردد اندازه زیادی خاک به صورت ناخواسته روی زمین پخش گردد. نکته دیگر درباره انتخاب ظرف خاک، شخصیت گربه شما است. برخی از گربه ها دوست دارند به حریم شخصی شان احترام زیادی بگذارید.

به همین علت از ظرف خاک هایی که دیوار و سقف دارند راحت تر استفاده می نمایند چون مطمئن هستند کسی آن ها را در حین انجام کار نمی بیند. پس با توجه به شخصیت، اندازه و تعداد گربه ها می توانید نوع ظرف خاک را مشخص کنید.

چگونه بوی بد ادرار و مدفوع گربه را از بین ببریم

برای از بین بردن بوی خاک گربه باید کارهای زیر را انجام دهید. بهتر است تمام آن ها را به ترتیب و در زمان های مناسب انجام دهید تا هم بهداشت ظرف خاک و محیط رعایت گردد و هم هیچ اثری از بو باقی نماند.

 • تمیز کردن و تعویض خاک: اگر بوی نامطبوع ادرار و مدفوع گربه از خاک استشمام می گردد یعنی وقت آن رسیده که تمام خاک را دور بریزید و از خاک تازه بهره ببرید.
 • شست وشوی لیتر باکس: باید به صورت منظم و در فاصله های زمانی کوتاه، مثلا ماهی یک بار، ظرف خاک گربه را خوب بشویید. این کار باعث از بین رفتن بوی بد می گردد. بعلاوه می توانید بعد از شست وشو از مواد جاذب بوی طبیعی مثل ، و آب اکسیژنه هم بهره ببرید تا مطمئن شوید بو به طور کامل از بین رفته است. فقط حتما بعد از استفاده از این مواد ظرف را خوب آبکشی کنید تا چیزی روی ظرف باقی نماند. چون ممکن است به گربه آسیب برساند.
 • استفاده از محصولات بوگیر و معطر: استفاده از پودرهای جاذب بو و معطر یا بوگیرهای مخصوص لیتر باکس می توانند در کم کردن بوی خاک موثر باشند.
 • تهویه مناسب: بهتر است ظرف خاک گربه را در محیطی قرار دهید که تهویه مناسبی دارد.

اگر تمام این کارها را انجام دادید اما هنوز بوی بد احساس می کردید باید گربه خود را برای معاینه به دامپزشکی ببرید چون ممکن است مسئله ای در دستگاه گوارش او وجود داشته باشد یا یک بیماری باعث ایجاد چنین بویی شده باشد.

برترین روش شستن لیتر باکس

برترین روش برای شستن ظرف خاک گربه از آب گرم و مایع شوینده مناسب استفاده است. ابتدا ظرف خاک گربه را از هر نوع خاک و آلودگی های دیگر پاک کنید. سپس آن را با آب گرم و مایع شوینده بشویید. بعد از شست وشو، ظرف را خوب آبکشی کنید و به خوبی خشک کنید. می توانید از دستمال های پنبه ای تمیز و یا دستمال کاغذی برای خشک کردن آن بهره ببرید. توجه داشته باشید که از مواد شوینده قوی و حاوی مواد شیمیایی استفاده نکنید، چون ممکن است به گربه آسیب های جدی بزند.

برترین روش تمیز کردن خاک گربه

تمیز کردن خاک گربه بسیار مهم است چون محیط خاک را تمیز نگه می دارد و مانع از درگیری گربه با بیماری های مختلف می گردد. برای تمیز کردن خاک گربه به روش زیر عمل کنید:

 • بهتر است دستکش پوشیده و ماسک بزنید تا از تماس با مواد مضر خاک با پوست و دستگاه تنفسی تان جلوگیری کنید.
 • با بیلچه مخصوص خاک را زیر و رو کنید تا گلوله های ادرار و قطعات مدفوع بیرون بیایند. سپس با همان بیلچه آن ها را برداشته و در کیسه زباله قرار دهید.
 • اگر زمان تعویض خاک رسیده باید تمام خاک داخل ظرف را در کیسه زباله خالی کنید و لیتر باکس را به روشی که در بخش قبل شرح دادیم بشویید.
 • وقتی ظرف خشک شد یک بسته خاک تازه در آن بریزید.
 • می توانید کمی پودر خوشبونماینده خاک هم روی خاک بریزید تا فضامعطر گردد.
 • ضروری است هر روز یک یا دو بار خاک گربه با یاری بیلچه تمیز گردد تا از جمع شدن آلودگی و بیمار شدن و عفونت کردن دستگاه ادراری یا تناسلی گربه جلوگیری گردد.

5 خاک گربه با امتیاز بالا در خبرنگاران

خاک هایی که در این بخش معرفی شده اند بیشترین امتیاز را از خریداران دریافت نموده اند و جالب است بدانید که تمام خصوصیاتی که درباره خاک گربه خوب گفتیم را دارند.

1. خاک گربه ایرفرش مدل شکسته کلاسیک c وزن 7 کیلوگرم

این خاک بتونیت دانه شکسته کلاسیک است و در فرمولاسیون فراوری آن از کربن فعال استفاده شده است. یعنی از دسته خاک هایی است که بو را به خود جذب می نماید. گرد و غبار ندارد، آنتی باکتریال است و هر بسته از آن حاوی 7 کیلوگرم خاک است.

2. خاک بستر گربه هیوا پت مدل CL10 وزن 10 کیلوگرم

این خاک که در بسته های 10 کیلویی به فروش می رسد، فراوری ایران است. بر اساس کامنت هایی که خریداران روی سایت ثبت نموده اند قابلیت جذب بوی خوبی دارد، قیمت آن مناسب است، گرد و غبار ندارد و گربه برای استفاده از آن به مشکل نمی خورد.

3. خاک بستر گربه میوکت مدل Super Clump Scented Granule وزن 10 کیلو گرم

میو کت هم فراوری ایران است و در بسته های 10 کیلوگرمی در بازار موجود است. طبق نظر خریداران این خاک گرد و غبار ندارد، قدرت جذب بالایی دارد و بوی خوبی دارد.

4. خاک گربه ژوانیت مدل کربن اکتیو وزن 7 کیلوگرم

ژوانیت هم یک برند ایرانی است که خاک های مختلفی فراوری می نماید اما خاک کربن فعال آن هواداران بیشتری دارد. این خاک بوی بد را به خود جذب می نماید، دانه های آن ریز است و به راحتی رطوبت را جذب نموده و گلوله های سفت ایجاد می نماید. به همین علت راحت تمیز می گردد. گرد و غبار کمی دارد و به گفته خریداران به هیچ وجه بو نمی گیرد.

5. خاک بستر گربه پتوپیا مدل p1 وزن 10 کیلوگرم

آخرین خاکی که در این فهرست معرفی می کنیم هم ایرانی است. این خاک دانه های ریز دارد و خریداران از کیفیت آن کاملا راضی هستند. گرد و خاک خیلی کمی دارد و باعث اذیت شدن گربه نمی گردد. قدرت جذب بالا دارد و بوی بد نمی گیرد.

3 لیتِر باکس با امتیاز بالا در خبرنگاران

حالا نوبت به ظرف خاک گربه می رسد. در این بخش 3 مدل لیتر باکس در مدل های مختلف با کیفیت عالی که از طرف خریداران امتیاز بالایی گرفته است را معرفی نموده ایم. در

1. ظرف خاک گربه مدل Romito360

این ظرف بدون در و سقف است. ابعاد آن 53x40x17 سانتی متر است و کمتر از یک کیلوگرم وزن دارد. لبه های محافظی که روی این لیتر باکس قرار گرفته است مانع پرتاب شدن خاک به بیرون می گردد. البته این بخش به راحتی جدا می گردد و می توانید آن را خوب بشویید.

بعد از شست وشو هم می توانید با یاری قفل های کلیپسی که در دو طرف لیتر باکس قرار گرفته است، آن را در جای خود ثابت نگه دارید. همراه با این ظرف خاک یک بیلچه مخصوص ارائه می گردد و جالب است بدانید بخش مخصوص برای قرار دادن بیلچه دارد.

2. ظرف خاک گربه دنیل مدل مسقف XY-85

این ظرف از نوع در دار است و قسمت ورودی آن به صورت لولایی و از پلاستیک شفاف ساخته شده است تا گربه به راحتی رفت و آمد کند و در زمان حضور در لیتر باکس بیرون را هم ببیند.ابعاد آن 56x40x40 سانتی متر است و یک کیلوگرم وزن دارد. در قسمت بالایی در ورودی بخش مخصوص قرار دادن فیلتر وجود دارد که می تواند به خوبی جلوی بخش بو را می گیرد.

قسمت بالایی این لیتر باکس به راحتی جدا می گردد و می توانید آن را به خوبی بشویید. سپس دوباره روی بخش مخزن خاک قرار داده و با قفل های کلیپسی آن را سر جای خود ثابت نگه دارید.

3. ظرف خاک گربه مدل مسقف کد B13103

سومین ظرف خاک محبوب هم مسقف است و اندازه آن کمی از مدل قبلی بزرگتر است. همراه با این لیتر باکس یک بیلچه و فیلتر بو هم ارائه می گردد. پلاستیک آن از مواد درجه یک ساخته شده و ساخت آن به شکلی است که حتی می توانید آن را با خود به مسافرت ببرید. قابلیت شست وشو دارد و قسمت سقف و مخزن خاک از هم جدا می گردد.

بعد از شست وشو هم می توانید قسمت بالایی را با 4 قفل کلیپسی روی مخزن خاک ثابت کنید. این لیتر باکس محصول کشور ترکیه و برای گربه های بالغ با هیکل بزرگتر ساخته شده است.

6 وسیله ضروری برای لیتِر باکس

وقتی گربه دارید باید غیر از خاک و ظرف خاک گربه، وسایل دیگری هم برای تکمیل محل خاک خریداری کنید تا مطمئن باشید گربه شما به راحتی می تواند از خاک استفاده کند. بعلاوه در اثر استفاده بو و خاک در خانه شما پخش نمی گردد. در این بخش 6 وسیله ضروری که حتما باید هر صاحب گربه ای خریداری کند را معرفی نموده ایم.

1. پادری ظرف خاک گربه ژوانیت مدل 01

این محصول ایرانی از جنس پلاستیک محکم و دو لایه ساخته شده است که لایه رویی آن حالت توری دارد. با قرار دادن این پادری جلوی لیتر باکس یاری می کنید دانه های خاک گیر نموده در پنجه گربه جدا گردد و همانجا در این پادری باقی بماند. هر چند وقت یکبار هم می توانید خاک های جمع شده در پادری را به ظرف خاک برگردانید.

این کار هم از کثیف شدن خانه جلوگیری می نماید و هم جلوی هدر رفتن خاک را می گیرد. ابعاد آن 73×50 سانتی متر است که کاملا مناسب لیتر باکس طراحی شده است. این محصول قابل شست وشو است.

2. بوگیر خاک گربه کوال مدل Cheerful

اگر ظرف خاک مسقف می خرید باید از این فیلترهای بوگیر و تصفیه هوا داشته باشید. ابعاد هر فیلتر 20×15 سانتی متر است و به راحتی بوی ادرار و مدفوع را به خود جذب می نماید. بعلاوه مانع از خروج غبار خاک از لیتر باکس می گردد. هر فیلتر را می توانید بین 4 تا 8 ماه بهره ببرید و سپس آن را تعویض کنید. برای شارژ و بهبود عملکرد فیلتر هم باید آن را زیر نور خورشید قرار دهید.

3. بوگیر خاک بستر گربه ژوانیت کد 010 وزن 700 گرم

پودر بوگیر ژوانیت می تواند با خاک مخلوط شده و جلوی انتشار بوی بد را بگیرد. رایحه لیمو دارد و آنتی باکتریال است. در هر بسته از این محصول 700 گرم پودر خوشبونماینده قرار گرفته است.

4. اسپری ضدعفونی محیط و بدن سگ و گربه مدل Pet Disinfectant حجم 250 میلی لیتر

وقتی گربه شما کوچک است ممکن است در حین استفاده از خاک بدن خود را به ادرار یا مدفوع آغشته کند. بعلاوه اگر گربه شما مریض باشد این اتفاق ممکن است پیش بیاید. این اسپری به شما یاری می نماید بدون حمام بردن گربه و ترساندن او، محل آلوده شده را به خوبی تمیز کنید.

این محصول ضد حساسیت و بر پایه نانو نقره است. دوست دار محیط زیست است و می تواند علاوه بر ضدعفونی کردن محل آلوده شده، زخم هایی که در اثر بازی روی بدن گربه ایجاد می گردد را هم ضدعفونی کند.

5. بیلچه خاک گربه ژوانیت

این بیلچه ی فلزی محصول شرکت ایرانی ژوانیت است. مقاومت بالایی دارد و می تواند چسبنده ترین گلوله های ادرار را به راحتی از ظرف خاک جدا کند. بعلاوه دل حین استفاده دچار آسیب دیدگی نمی گردد. وزن آن 300 گرم است.

6. بیلچه خاک گربه مدل Kral-PK

این بیلچه ایرنی از جنس پلاستیک ساخته شده و 50 گرم وزن دارد. با یاری این محصول می توانید به راحتی خاک گربه را تمیز کنید.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 603

به "راهنمای خرید خاک گربه و لیتر باکس (ظرف خاک گربه)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید خاک گربه و لیتر باکس (ظرف خاک گربه)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید