با این نکات باهوش تر به نظر برسید!

به گزارش مجله معلمی، در پی راهی باشید تا ذهنیت افراد نسبت به شما تغییر کند

از مقدار هوش تان خبر دارید؟! باهوش بودن چیزی نیست که همه به یک انداره از آن بهره مند باشند. این باهوش بودن از دید همه بسیار قابل توجه است و می توان این هوش و درایتمان را با توجه به نکاتی ساده، در نظر دیگران ارتقاء داد. این اهمیت برداشت های مردم از مقدار هوش شما است که می تواند به پیشبرد اهدافتان یاری کند. اما نکته جالب اینجاست که IQ تنها نقشی 20 درصدی در چگونگی پیشبرد مراحل زندگی شما بازی می نماید و بقیه آن را که 80 درصد می باشد،می توان مرتبط با EQ یا هوش احساسی دانست. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

با این نکات باهوش تر به نظر برسید!

EQ به عنوان مهارتی با میزان تأثیر بسیار بالا در نظر گرفته شده است؛ به طوری که 90 درصد از افرادی که در محل کارشان دارای عملنمودهای بالاتری در قیاس با سایرین بوده اند، دارای مقادیر بالاتری از EQ نیز هستند. در این رابطه می توانیم اشاره کنیم که این افراد به طور میانه دارای درامد سالیانه ای به میزان 28 هزار دلار بیشتر از افرادی با EQ پایین تر هستند.

اصلی ترین ویژگی هوش احساسی مربوط به مقوله خودآگاهی است. خودآگاهی نه تنها روی پی بردنتان به آنچه واقعا هستید تأثیر می گذارد؛ بلکه در کنار آن روی چگونگی دریافت و فهم سایر اطرافیان از آنچه شما هستید نیز مؤثر است. افراد با هوش احساسی بالا پیشتازان تأثیرگذاری هستند. آن ها استاد این هستند که رفتارشان را به نحوی تغییر دهند که از یک موقعیت معین بیشترین بهره را ببرند.

احتمالا یک فرد نمی تواند ژنتیک و ذات خود را تغییر دهد؛ اما بعضی از استراتژی های اثبات شده در این زمینه وجود دارد که می تواند به شما یاری کند تا باهوش تر و زیرک تر به نظر برسید. بعضی از این استراتژی ها شاید میزانی غیر منطقی به نظر برسند؛ اما پژوهش ها نشان می دهند که آن ها نیز دارای تأثیرات قابل توجهی در نتیجه کار هستند. با این تفاسیر شاید دانستن این راهکارها برای همه ما خوب باشد؛ به ویژه در زمان هایی که بخواهیم توجه فردی را به سوی افکار یا ایده خاصی که در سر داریم جذب کنیم. در ادامه به آنالیز این راهکارها می پردازیم.

1. تهیه نمودارهای مختلف

پژوهشی که در مرکز کرنل اجرا شده است، نشان می دهد افراد معمولا به منابعی که در آن ها نمودار ارائه شده باشد، اعتماد بیشتری پیدا می نمایند. در یکی از مطالعه های کرنل، شرکت نمایندگان اسنادی را در خصوص میزان تأثیرگذاری نوعی داروی نو برای سرماخوردگی می خواندند. یکی از گزارش ها دارای یک گراف (نمودار) بود و گزارش دیگر فاقد این مورد. در سایر زمینه ها هر دو گزارش کاملا مشابه بودند. با وجود مشابهت فراوان، باز هم حدود 96 درصد از شرکت نمایندگانی که گزارش دارای نمودار را خوانده بودند، باور داشتند که ادعاهای مطرح شده در آن صحیح است. این در حالی بود که 67 درصد از خوانندگانی که گزارش بدون نمودار را خوانده بودند، به صحت آن باور داشتند. بنابراین بهتر است دفعه بعدی که اقدام به ایجاد یک سند یا نوشته در هر موردی می کنید، یک نمایش هندسی نیز در آن جای دهید. احتیاجی نیست که طرحتان خیلی پیچیده یا گسترده باشید؛ تنها باید دقیق و خوانا باشد.

2. به خودتان ایمان داشته باشید

هیچ چیزی نمی تواند مثل اعتماد به نفس، بازتاب دهنده هوش و درایت شما باشد. هنگامی که شما به خودتان ایمان داشته باشید، در رفتارتان نیز نمود خواهد داشت. بعلاوه پژوهش ها نشان می دهند که باور داشتن به خودتان می تواند باعث تقویت عملکرد شما در انجام دادن وظایف و مأموریت های مرتبط با فکر گردد. از سوی دیگر، مردد بودن نسبت به توانایی خودتان و نبود اعتماد به نفس باعث مختل شدن عملکرد می گردد. نکته بدتر قضیه این است که اطرافیان نیز چنین شک و تردیدی را درمی یابند و همین امر باعث می گردد شما در دیدگاهشان کم هوش تر و کم درایت تر از آنچه واقعا هستید به نظر برسید. پس اگر می خواهید مردم به شما باور داشته باشند، بهتر است در وهله اول خودتان به خودتان باور داشته باشید.

3. پر شور و مجذوب کننده صحبت کنید

لئونارد ملدینو که به عنوان کارشناس ارتباط فعالیت می نماید، این موضوع را مطرح نموده است که اگر دو فرد دقیقا چیزهای مشابهی بگویند و یکی از آن ها سخنانش را با حالت های متغیر و آب وتاب کافی ادا کند، باهوش تر به نظر خواهد رسید. وی بعلاوه اشاره می نماید که اگر دو سخنگو دقیقا از کلمات یکسانی استفاده نمایند، اما یکی از آن ها اندکی سریع تر، با صدای رساتر و با تعداد مکث های کمتر و بعلاوه با تنوع بیشتری در میزان صدایش صحبت کند؛ مردم چنین قضاوت خواهند کرد که آن سخنگو فرد انرژیک تر، بادانش تر و باهوش تری است.

اگر می خواهید باهوش تر جلوه کنید، بهتر است روی حرف زدنتان به وسیله ایجاد تنوع و تغییر در زیروبم صدا، حجم صدا، سرعت صحبت کردن و سطح انرژی صدایتان کار کنید.

4. به چشم های افراد نگاه کنید

البته همه ما کم وبیش می دانیم که چنین کاری را باید انجام دهیم؛ زیرا رویه خوب و محترمانه ای به نظر می رسد و احتمالا شما هم با ما هم عقیده هستید. اما این کار در کنار همه خوبی ها، باعث می گردد که شما در حین صحبت کردن، فرد باهوش تری جلوه کنید. در یک آنالیز که در دانشگاه لویولا اجرا شده است، شرکت نمایندگانی که به صورت ارادی، ارتباط های خود را مدیریت می کردند، از سوی افراد مقابلشان به عنوان افرادی باهوش تر و بادرایت تر قلمداد شده اند.

5. با جمع حرکت کنید

منظورمان در اینجا همگام بودن به معنای واقعی کلمه است. شاید احمقانه به نظر برسد؛ اما پژوهشی که در دانشگاه بوستون اجرا شده بود نشان داد که این کار واقعا مفید است. از چنین گرایشی با نام گرایش زمان بندی یاد می گردد. این عبارت در واقع به قصد ما برای باهوش تر (بر پایه امتیازهای فکری همانند آگاهی، هشیاری و اراده) قلمداد کردن افرادی اشاره دارد که کارها را در همان زمانی انجام می دهند که هر شخص دیگری صورت می دهد. اگر می خواهید باهوش تر به نظر برسید، احتیاج دارید که هم تأخیر و درنگ بیش از حد در انجام کارها را رها کنید و هم اینکه از مسابقه گذاشتن با سایر افراد در انجام آن کارها اجتناب کنید؛ زیرا در این صورت احتمالا شبیه یک ربات به نظر خواهید رسید

6. دقت در نوع لباس پوشیدن

این مورد احتمالا خیلی غافلگیرتان ننموده باشد. پژوهش های گسترده نشان می دهند که نحوه پوشش شما روی بینش مردم تأثیر می گذارد. پوشیدن لباس های مناسب باعث می گردد که بادرایت تر و باهوش تر به نظر برسید. به تعبیری می توان گفت که به معرض نمایش گذاشتن پوست بیشتر باعث می گردد که توجه افراد ناخواسته به جای فکرتان، بیشتر به بدنتان جلب گردد. اما آیا می دانستید که چگونگی لباس پوشیدن شما روی نحوه عملکردتان نیز تأثیر می گذارد؟ مطالعه ای که اخیرا به وسیله دانشگاه نورث وسترن اجرا شده است، نشان می دهد که وا داشتن افراد به پوشیدن پوشش های آزمایشگاهی باعث تقویت عملکرد آن ها در وظایفی شده بود که احتیاجمند داشتن هوش و تمرکز بالا بودند.

از تمام مهارت ها بهره ببرید

میزان هوش یا همان IQ در سنین پایین تر به میزان ثابت و تثبیت شده ای می رسد. احتمالا شما نتوانید هیچ گاه IQ خود را تغییر دهید؛ اما قطعا می توانید نحوه برداشت و شناخت مردم از خودتان را تغییر دهید و روی آن تأثیر بگذارید. هنگامی که بحث از موفقیت در دنیای واقعی به میان می آید، برداشت مردم از شخصیت شما گاهی تا 50 درصد روی جهت و موفقیت کلی تأثیر می گذارد.

منبع: الی گشت
انتشار: 28 فروردین 1401 بروزرسانی: 28 فروردین 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 311

به "با این نکات باهوش تر به نظر برسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این نکات باهوش تر به نظر برسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید