آمار رسمی فروش نفت ایران به سرزمین اژدها منتشر شد

به گزارش مجله معلمی، گمرک چین در اقدامی کم سابقه، آمارهایی منتشر کرد که نشان می دهد این کشور با وجود تحریم های آمریکا، از ایران نفت وارد می کند.

آمار رسمی فروش نفت ایران به سرزمین اژدها منتشر شد

چین بزرگ ترین واردکننده نفت جهان است و آماری که گمرک چین به صورت عمومی منتشر کرده نشان می دهد که این کشور در دسامبر مجموعاً 1.9 میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده است. این نخستین افشای علنی خرید نفت ایران از سوی چین از دسامبر سال 2020 است.

چین در زمان تحریم ها که در سال 2018 از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور وقت آمریکا علیه ایران به اجرا درآمد، از ایران نفت وارد کرده است با این حال به ندرت به خرید نفت خام از ایران اذعان کرده است.

هنوز علت اینکه چین چرا به ادامه خرید نفت از ایران علناً اذعان کرده است، مشخص نیست اما این افشاگری در بحبوحه ادامه مذاکرات هسته ای در وین صورت گرفته است. ایران و چین اخیراً در پی پیشبرد همکاری در حوزه انرژی تحت قرارداد همکاری استراتژیک 25 ساله بوده اند.

نفت ارزان تر ایران و ونزوئلا در مقایسه با قیمت های جهانی که صعود چشمگیری داشتند، انگیزه کافی را فراهم کرد تا چین ریسک مجازات نقض تحریم ها را نادیده گرفته و در سال 2021 بیشترین مقدار خرید را از این دو کشور داشته باشند که صادراتشان در سه سال گذشته هدف تحریم های آمریکا قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، بلومبرگ در گزارشی به نقل از برآورد شرکت تحقیقات بازار کپلر نوشت: پالایشگاه های چینی سال 2021 در مقایسه با سال 2020 حدود 53 درصد نفت بیشتری از ایران و ونزوئلا خریداری کردند. درمجموع، چین طی سال میلادی گذشته 342 میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا وارد کرد که بالاترین حجم از سال 2018 بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 خرداد 1401 بروزرسانی: 10 خرداد 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 347

به "آمار رسمی فروش نفت ایران به سرزمین اژدها منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار رسمی فروش نفت ایران به سرزمین اژدها منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید