روش تازه سکونت بعضی مستاجران در تهران، کانکس به جای خانه!

به گزارش مجله معلمی، بسیاری از مشاوران املاک در پی افزایش اجاره بها در سال های اخیر به تازگی از روش تازه سکونت بعضی مستاجران خبر داده و گفته اند کانکس نشینی جایگزین اجاره خانه شده است.

روش تازه سکونت بعضی مستاجران در تهران، کانکس به جای خانه!

به گزارش مهر، در پی افزایش اجاره بها در کلانشهر ها به خصوص در کلانشهری، چون تهران بد مسکنی رواج پیدا نموده است به طوری که بسیاری از مشاوران املاک به تازگی از روش تازه سکونت بعضی مستأجران خبر داده اند که این مسئله بیشتر در حومه کلانشهر ها در حال رخ دادن است. در سال های گذشته خبر هایی از اجاره زیر زمین و پشت بام در رسانه ها منتشر شده بود، اما این بار در کنار آن روش های سکونت ظاهراً کانکس نشینی نیز رواج پیدا نموده است.

به گفته کارشناسان در بسیاری از کشور های پیشرفته از کانکس ها برای سامان دهی به شرایط خانوار های بد مسکن استفاده می گردد و اکنون تعداد خریدوفروش این نوع از کانکس های مسکونی در حومه تهران روزبه روز افزایش می یابد. به گفته کارشناسان در ایران حدود 19 میلیون نفر بد مسکن داریم که به نظر می رسد دولت باید برای این قشر فکر عاجل کند.

کانکس نشینی مقرون به صرفه تمام می گردد

آنالیز ها در بعضی از سایت های فروش و اجاره نشان داده است که مستأجران از منطقه ها بالایی به منطقه ها پایین تر می روند تا بودجه برای اجاره داشته باشند از سوی دیگر مستأجران منطقه ها پایینی به سمت حاشیه نشینی سوق داده شده اند.

فراورینمایندگان کانکس برای اجاره و فروش یک کانکس 18 متری و 15 متری را با قیمت 35 و 95 میلیون تومان می فروشند که به قول آن ها یک خانواده 3 نفره در این کانکس ها می توانند با تمام امکانات زندگی نمایند.

یکی دیگر از فراوری نمایندگان گفت: کانکس 18 میلیون تومانی هم داریم، اما به اصطلاح قوطی گفته می گردد که بیشتر برای نگهداری از لوازم خانگی استفاده می گردد.

این فراورینماینده کانکس اضافه نمود: عمده خریداران این کانکس افراد و زوج هایی هستند که امکان اجاره واحد مسکونی ندارند و سعی می نمایند با اجاره یا خرید این کانکس ها اسباب و وسایل خود را در آن نگهداری نموده و خود به خانه پدر و مدارشان بروند و جدا از هم زندگی می نمایند.

یکی دیگر از شرکت های اجاره دهنده کانکس گفت: شرایط اجاره کانکس برای زندگی با دیگر موارد تفاوتی نداشته و شما می توانید یک سازه را اجاره نموده و برای تجهیز کارگاه، اسکان کارگران و یا برای زندگی خانواده به صورت موقت بهره ببرید. در این شرایط فقط می بایست فضایی برای قرارگیری یا نصب سازه داشته باشید که پس از اجاره کانکس را به محل خود منتقل کنید و این محل نیز باد ملک شخصی شما باشد و نمی گردد سازه را در مکان های عمومی یا اراضی کشوری قرار دهید.

برای تکمیل گزارش به یکی از سایت های اجاره کانکس سری می زنیم و چند آگهی اجاره کانکس را آنالیز نموده و با یکی از این آگهی دهندگان تماس گرفتیم که آیا این کانکس ها حمام و سرویس بهداشتی دارد یا خیر؟

یکی از اجاره دهندگان گفت: این کانکس در حیاط یک خانه واقع شده و حمام و سرویس، گاز سه شعله و سینک ظرفشویی دارد و خانواده ها بدون مزاحمت صاحبخانه می توانند در آن زندگی نمایند.

شرایط مالی مردم را به سمت کانکس نشینی راهنمایی کرد

محمود فاطمی عقدا، رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در مورد چرایی افزایش کانکس نشینی بیان نمود: شرایط مالی و افزایش قیمت ها مردم را به این سمت برده است که به سمت بد مسکنی حرکت نمایند. هم چنین از سوی دیگر افزایش قیمت مصالح باعث شده تا قیمت تمام شده مسکن نیز گران تر از قبل گردد و این موضوع روی اجاره بها نیز تأثیر مستقیم دارد.

وی اضافه نمود: کانکس نشینی یکی از بدمسکنی هایی است که در سال های اخیر رواج یافته که از منطقه ها پایینی کلانشهر ها به سمت حاشیه ها و روستا ها سوق داده شده است.

رئیس سابق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: برای جلوگیری از رواج کانکس نشینی تأمین مسکن مناسب مالی جامعه واجاره داری نوین اولویت دولت باید قرار گیرد به این مفهوم که سیستم اجاره کنترل گردد به طوری که هم اکنون نهاد های دولتی و غیر دولتی مسکن هایی دارند که با توجه به احتیاج جامعه و شرایط مالی موجود می توانند اجاره دهند این در کوتاه مدت می تواند کمکی باشد به جلوگیری از بد مسکنی.

وی اضافه نمود: حمایت سازمان ها و نهاد ها از بی خانمان ها و بد خانمان ها می تواند راه حل بعدی باشد تا مسکن سازی ها به سرانجام برسد.

محمود فاطمی عقدا گفت: در کوتاه مدت اشتغالزایی و تحویل مسکن از سوی سازمان ها و نهاد ها برای کنترل بازار اجاره بها تا کمبود های مسکن جبران گردد و ساز و کار در مسکن ساماندهی گردد.

حاشیه نشینی در سکونتگاه های غیر رسمی با بافت های ناکارآمد و عمدتاً فرسوده در بحث شهرسازی، مهمترین تبعاتش، افزایش آسیب های اجتماعی است. عادی شدن شرایط می تواند توسعه این معضل را به همراه داشته باشد چرا که به خودی خود تکرار این امر حساسیت ها را از بین می برد و این نوع زندگی به یک سبک تبدیل می گردد.

برای فرار از این معضل دولت باید ساخت و ساز ها را افزایش دهد و از سوی دیگر خانه های مقرون به صرفه قیمت در اختیار مردم قرار دهد تا پدیده کانکس نشینی رفع گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1402 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 536

به "روش تازه سکونت بعضی مستاجران در تهران، کانکس به جای خانه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش تازه سکونت بعضی مستاجران در تهران، کانکس به جای خانه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید