گام بلند دیگری در عرصه حفاظت از محیط زیست به وسیله ذوب آهن اصفهان

به گزارش مجله معلمی، خبرگزاری خبرنگاران- به همت تلاشگران ذوب آهن اصفهان ، پروژه های بهینه سازی الکتروفیلتر 110 آگلومراسیون و نصب بگ فیلتر واگن توزین کوره بلند به بهره برداری رسید .

گام بلند دیگری در عرصه حفاظت از محیط زیست به وسیله ذوب آهن اصفهان

به گزارش خبرنگاران، الف: بهینه سای الکتروفیلتر 110 آگلومراسیون:

وظیفه بخش آگلومراسیون فراوری آگلومره با شرایط فنی مناسب جهت مصرف در بخش کوره بلند می باشد. در فرآیند فراوری آگلومره، از مخلوط کردن چندین نوع ماده ریزدانه مختلف با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت که در فرایند های دیگر فراوری می شوند، پس از مرطوب کردن، همگن کردن و عبور دادن آن ها از کوره پخت، ماده ای تازه با ترکیب شیمیایی یکنواخت به وجود می آید که به آن آگلومره (کلوخه) می گویند. در طی فرآیند های پخت آگلومره در ماشین های پخت، فراوری ذرات غبار به عنوان یک جنبه زیست محیطی منفی مطرح است. طی سنوات گذشته به منظور حذف و کاهش پیامدهای نامطلوب ناشی از ماشین های پخت آگلومره پروژه 5 گانه زیست محیطی تعریف و اجرا گشت. این پروژه بر اساس استفاده از فن آوری های پیشرفته تصفیه غبار و شامل مهندسی، ساخت و نصب 6 عدد الکتروفیلتر بر روی خروجی ماشین های پخت شماره های 1و2و3 واحد آگلومراسیون و مسیرهای انتقال مواد مربوطه بود. هر شش الکتروفیلتر این پروژه از سال 94 به بهره برداری رسیده و مقدار غبار را تا سطح استاندارد درجه2 ذرات سازمان حفاظت محیط زیست برای کارخانجات و کارگاه های صنعتی در خروجی دودکش ها کاهش داده است. در ادامه پروژه مذکور و به منظور ارتقاء شاخص های زیست محیطی و کمینه سازی مقدار غبار خروجی از دودکش الکتروفیلتر 110 و ارتقاء شاخص های بهداشت حرفه ای(کنترل گرد و غبار داخل کارگاهی در محدوده استاندارد های مرتبط) پروژه بهینه سازی الکتروفیلتر 110 آگلومراسیون تعریف و فاز اجرائی آن در توقف آگلوماشین شماره یک آگلومراسیون از تاریخ 19/6/1400 شروع و طی مدت 12 شبانه روز و با صرف هزینه ای بالغ بر 80 میلیارد ریال انجام گشت.

این اقدامات به عنوان گام اول اصلاحات و بهینه سازی بر روی الکتروفیلتر 110 اجرا شده و در فرایند تکمیل این پروژه فعالیت هایی برنامه ریزی و در حال اقدام می باشد. بنابراین از آنجائیکه اهداف این پروژه مطابق میزان گیری های انجام گرفته به وسیله آزمایشگاه معتمد محیط زیست محقق شده است، در گام بعدی برای حفظ و تثبیت این شرایط اقدام خواهد شد و در ادامه نیز ، برنامه ریزی های لازم جهت اجرای عملیات گام اول برای دو الکتروفیلتر 120 و 130 با توجه به تجربیات کسب شده اقدام خواهد شد.

در خاتمه ضروری است از کلیه همکاران محترم حوزه ها و مدیریت های مختلف کارخانه و پیمانکار پروژه که با کوشش مجدانه خویش نتایج مثبت یاد شده را رقم زدند و از مساعدت مدیر عامل محترم شرکت که همیشه ضمن تاکید بر بهبود شرایط زیست محیطی کارکنان و مردم شریف منطقه، با حمایت های بی دریغ خویش اجرای پروژ های زیست محیطی در شرکت را ممکن و هموار ساخته اند سپاسگزاری نماییم.

ب: پروژه بگ فیلتر واگن توزین کوره بلند شماره یک

در امتداد پروژه های بهبود زیست محیطی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان، در کارگاه واگن توزین کوره بلند شماره یک بعلت عدم وجود سیستم تهویه برای جمع آوری گرد وغبار حاصل از مشخص مقدار تناژ مواد مختلف شارژی به کوره بلند(شامل کک متالوژی، سنگ آهن، آگلومره و مواد یاری ذوب) به کوره بلند پروژه نصب بگ فیلتر واگن توزین کوره بلند شماره یک با هدف کاهش گرد و غبار کارگاهی به زیر 5 میلیگرم بر مترمکعب تعریف گشت. یکی دیگر از اهداف اصلی پروژه جلوگیری از انتشار آلاینده های واحد مذکور به محیط زیست و کنترل خروجی مربوطه به زیر 30 میلی گرم بر نرمال متر مکعب بوده است.

این پروژه با استفاده از توان شرکت های داخلی از مورخه 1/8/97 و با هزینه بالغ بر 49.3 میلیارد ریال و116614 یوروشروع و طی یک برنامه زمان بندی سه ساله در آبان ماه 1400 به بهره برداری رسید. در طول این پروژه مقدار 150 متر مکعب خاکبرداری، 200 متر مکعب بتن ریزی، 132 تن اسکلت فلزی به توضیح{ونتیلاتور8 تن، بگ فیلتر45 تن، نوار نقاله 1 تن، داکتینگ(شامل دودکش، کانال، هود و دمپر) 66 تن، الاواتور3 تن، بونکر ذخیره غبار5 تن}، تعداد640 بگ پلی استر سوزنی و سیستم جت پالس استفاده گشت.

در حال حاضر عملیات نصب تجهیزات و تست سرد و گرم به صورت 100 درصد انجام گرفته است و در مرحله برطرف پانچ فهرست ها واقع شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 تیر 1401 بروزرسانی: 20 تیر 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 385

به "گام بلند دیگری در عرصه حفاظت از محیط زیست به وسیله ذوب آهن اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام بلند دیگری در عرصه حفاظت از محیط زیست به وسیله ذوب آهن اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید