هم سویی بورس و دلار

به گزارش مجله معلمی، خبرنگاران: امروز هشت تیر 1400 برای اهالی بورس روز خوشایندی بود، شاخص ها رشد کردند و قیمت سهام 50 درصد نمادهای بازار افزایش یافت.

هم سویی بورس و دلار

به گزارش خبرنگاران ، در روزی که قیمت دلار سقف 25 هزار تومان را شکست و وارد کانال تازه شد شاخص های بازار سهام هم سبزپوش شدند. امروز شاخص کل بورس 4 هزار و 727 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 248 هزار واحد جهش کرد.

رشد تمام شاخص های بازار

امروز از ابتدای معاملات فرایند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی حدود 6 هزار واحد رشد کرد. شاخص تا ساعت 10 صبح تا سطح یک میلیون و 250 هزار واحد بالا رفت اما پس از آن فرایند نزولی پیدا کرد و از بالاترین رقم روز بیش از 2 هزار واحد پائین تر آمد.

در انتها معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه 4 هزار و 727 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 248 هزار و 540 واحد رسید.

فرایند تغییرات شاخص هم وزن هم مانند شاخص کل بود و پس از رسیدن به سطح 383 هزار واحد فرایند نزولی پیدا کرد. شاخص هم وزن در انتها معاملات با رشد 277 واحدی نسبت به روز گذشته در رقم 382 هزار و 525 واحد ایستاد.

بعلاوه شاخص کل فرابورس 164 واحد بالا آمد و به رقم 17 هزار و 964 واحد رسید.

افزایش ارزش صف های خرید

در انتها معاملات امروز ارزش صف های خرید نسبت به انتها روز دوشنبه 6 درصد افزایش یافت و در رقم 443 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف های فروش هم 18 درصد کاهش یافت و هزار و 44 میلیارد تومان شد.

شرکت محصولات کاغذی لطیف (با نماد معاملاتی لطیف) با صف خرید 207 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار نهاده شد. پس از لطیف، نمادهای اخابر (مخابرات ایران) و اتکای (بیمه اتکایی ایرانیان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش هم به ثنوسا (نوسازی و ساختمان تهران) تعلق داشت که در انتها معاملات صف فروش 60 میلیارد تومانی داشت. پس از ثنوسا، بکاب (صنایع جوشکاب یزد) و خزر (فنرسازی زر) بیشترین صف فروش را داشتند.

دو سمت سبز و قرمز بازار

در انتها معاملات روز سه شنبه، 231 نماد رشد قیمت داشتند که 159 نماد بورسی و 72 نماد فرابورسی بودند. بعلاوه 213 نماد کاهش قیمت داشتند که 152 نماد بورسی و 61 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 50 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 45 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی

روز سه شنبه پس از 5 روز کاری ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 43 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وتجارت (بانک تجارت) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 27 میلیارد تومان بود. پس از وتجارت، برکت (شرکت دارویی برکت) و شتران (پالایش نفت تهران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای وامید، ومعادن و کگل بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و سه نماد شستا، فارس و شپنا نمادهای عظیم بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش ترین نمادهای بورس ومدیر صدرنشین است و برکت و شستا در رتبه های بعدی هستند. در فرابورس هم لطیف، چخزر و فتوسا پرتراکنش ترین نمادها هستند.

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای گروه های فلزات اساسی (مثل کویر، فزرین، فسازان، فپنتا، فنورد، فتوسا، هرمز، ذوب، فملی، فولاد و میدکو)، استخراج کانه های فلزی مثل (کدما، ومعادن، تاصیکو، کگل، کچاد و کاما) و مواد و محصولات دارویی (مثل برکت، دلقما، دیران، دعبید، دکوثر، دشیمی، درهآور، دلر، دارو، والبر و دبالک) افزایش یافتند.

کاهش نقدشوندگی بازار

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 9 هزار و 685 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز دوشنبه 55 درصد کاهش یافته است. بعلاوه ارزش معاملات خرد با افت 11 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 6 هزار و 252 میلیارد تومان رسید.

برکت و سایپا صدرنشین جدول معاملات

در معاملات امروز برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 558 میلیارد تومان بود.

پس از برکت، شستا بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن ومدیر و شپنا در رتبه های بعدی بیشترین ارزش معاملات نهاده شدند.

در جدول حجم معاملات امروز هم سهام شرکت سایپا با تعداد یک میلیارد و 841 میلیون و 595 هزار و 607 سهم در صدر نهاده شده است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار نهاده شد و رتبه سوم به نماد ومدیر تعلق داشت. دو نماد وتجارت و خپارس هم در رتبه های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 15

به "هم سویی بورس و دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هم سویی بورس و دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید