کشف 2 بنای تاریخی در بافت قدیم شهر سیرجان

به گزارش مجله معلمی، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده و گزارشهای منتشر شده، کشف 2 بنای تاریخی در بافت قدیم شهر سیرجان صورت گرفت.

کشف 2 بنای تاریخی در بافت قدیم شهر سیرجان

در پی انتشار خبرهای مربوط به کشف این بناهای تاریخی، خبرنگار در استان کرمان روز سه شنبه پیگیر موضوع شد که رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سیرجان ضمن رد آسیب و تخریب این بناها توضیحاتی ارائه داد.

محمد کارآمد گفت: شامگاه یکشنبه (19 آذر جاری) حین حفاری فاضلاب در بلوار دکتر صادقی که محدوده بافت تاریخی این شهر است در عمق پنج متری سطح زمین یک حمام و بخشی از یک ساختمان قدیمی رویت و کشف شد.

رئیس میراث فرهنگی سیرجان اضافه نمود: دور محوطه هر 2 بنای مکشوفه در بلوار دکتر صادقی شهر سیرجان اینک محصور شده تا باستان شناسان در این محوطه حضور یابند و برنامه های خود را اعلام نمایند.

وی با اشاره به اینکه این 2 بنا با فاصله 200 متر از یکدیگر و در یک مسیر قرار دارند، توضیح داد: ساختمان حمام قدیمی کشف شده در نبش کوچه و در نزدیک بادگیر چپقی این شهر واقع است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سیرجان بیان نمود: قسمت نمایان شده ساختمان کشف شده دوم نیز بخشی از یک بنای بزرگتر است که زیر بلوار دکتر صادقی شهر سیرجان واقع شده است.

وی با اشاره به اینکه تا به امروز شیء تاریخی در این 2 بنا کشف نشده، گفت: طبق شواهد موجود و در اظهارنظر اولیه به طور تقریبی میتوان گفت که سابقه این 2 بنا بین 150 تا 200 سال و مربوط به اواخر دوره قاجار تخمین زده می گردد.

کارآمد اظهار داشت: بعد از گرفتن نظرات کارشناسی در این محوطه محصور شده این منطقه نقشه یو تی ام (نقشه حاوی مختصات کامل) می خورد و ستاره دار می گردد که اداره کل میراث فرهنگی هر اقدامی بخواهد انجام دهد با توجه به این نقشه ها خواهد بود.

وی گفت: همه افراد محلی و افرادی که در گذشته در منطقه مذکور ساکن بوده اند از گذشتگان خود شنیده اند که این محوطه که این 2 بنا در آن شناسایی شده، اختلاف سطحی با خیابانهای اطراف داشته است.

کارآمد اضافه نمود: بعلاوه در این محدوده مورد نظر خانه هایی وجود داشته که سطحشان پایین تر بوده و در آنها پایاب ، آب انبار و راهروهای زمینی برای تردد به سمت حمام قرار داشته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سیرجان گفت: به غیر از حمام در خصوص بنای دوم هیچ گونه شیبی ندیدیم که به سمت پایین باشد تا بگوییم این سازه یک پایاب است بلکه طبق شواهد بیشتر یک راهرو و بخشی از یک خانه بود.

وی گفت: منطقه ای که این 2 بنا در آنها شناسایی و کشف شده در بافت تاریخی شهر سیرجان قرار و هرگونه حفاری در این محدوده احتیاج به مجوز و نظارت میراث فرهنگی دارد که در این زمینه شرکتی که در این محدوده حفاری انجام می داده معترف است که نسبت به این موضوع مطلع نبوده است.

کارآمد تاکید نمود: شرکت پیمانکار فاضلاب که بدون مجوز از میراث در حال حفاری بوده به سقف بنای تاریخی برخورد می نماید که با توجه به اینکه بدون مجوز در بافت تاریخی فعالیت نموده و گزارش این موضوع را نداده، با همکاری قاضی کشیک به صورت موقت تا اظهارنظر کارشناسان فنی اداره کل میراث یا باستان شناسان از ادامه فعالیت پروژه تا اخذ مجوز جلوگیری شد.

وی در ادامه در پاسخ به پرسش ایرنا مبنی بر اینکه بعضی رسانه های محلی مدعی بروز خسارت به بنا به وسیله پیمانکار شده بودند، با تاکید بر اینکه حفاری شرکت فاضلاب مذکور آسیبی به این بناها نزده، گفت: باستان شناس و دفتر فنی میراث فرهنگی باید در خصوص وارد شدن یا نشدن آسیب به این ساختمانهای کشف شده به طور دقیق اظهارنظر کند اما آنگونه که شواهد موجود نشان می دهد آثاری مبنی بر خسارت بر این سازه ها وجود ندارد.

کارآمد بیان نمود: اثری که بر سر حفاری این شرکت فاضلاب قرار داشته دقیقا چسبیده به مسیر اجرای فاضلاب بوده است، به طور مثال جدولی را در خیابان در نظر بگیرید که کنار آن حفاری اجرا شده باشد.

وی بیان نمود: طاقی که در تصاویر این خبر می بینید دقیقا ورودی یکی از سازه های کشف شده به شمار می رود که خسارت، لطمه یا ضربه ای به آن وارد نشده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سیرجان در عین حال بیان نمود: شرکت فاضلاب مذکور وقتی در مسیر اجرای پروژه به این طاق برخورد نموده به میراث فرهنگی گزارشی نداده و مردم محلی نسبت به این موضوع اطلاع رسانی کردند.

وی گفت: در فاصله 200 متری از این نمای ورودی که در مسیر شرکت فاضلاب قرار داشت، بنای دوم و حمامی نیز کشف شد که این سازه هنوز مدفون است و خط فاضلاب در مسیر آنجا اجرا نشده و و ما اجازه اجرا نداده ایم.

منبع: همگردی
انتشار: 21 آذر 1402 بروزرسانی: 21 آذر 1402 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 598

به "کشف 2 بنای تاریخی در بافت قدیم شهر سیرجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 2 بنای تاریخی در بافت قدیم شهر سیرجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید