چرا گفتن نفس عمیق بکش به فردی عصبانی کمکی نمی کند؟

به گزارش مجله معلمی، خیلی از ما، این مطالب را روزانه چندبار می خوانیم ولی چند بار از این سخن بزرگان استفاده کردیم؟! شاید هم چند باری به کارمان آمده است و اتفاقا نتیجه مثبتی هم داده باشد ولی آیا این نسخه برای همه قابل پیچیدن است!؟ پس قابل توجیه نیست اگر ما درمان قطعی اضطراب و عصبانیت را نفس های عمیق بدانیم. درمانگراها توضیح می دهند که چرا بعضی جمله ها مانند همین جمله معروف:(نفس عمیق بکش) بعضی اوقات نه تنها کار را درست نمی کند بلکه خراب تر هم می کند.

چرا گفتن نفس عمیق بکش به فردی عصبانی کمکی نمی کند؟

اگر در دوره ای از زندگی خویش عصبانیت و اضطراب غیره قابل کنترل را تجربه و به روانپزشک و روانکاوها مراجعه کرده باشید ، حتما مهم بودن مسئله نفس های عمیق را درک کردید. نفس عمیق باعث کم شدن فشار بر رگ های مغزی، کنترل میزان ضربان قلب و مرتب کردن فکر شما می شود. اگر نفس کشیدن های عمیق می تواند به ما کمک کند علت نمی شود روی همه افراد در مواقع عصبانیت و اضطراب جوابگو باشد. درمانگرهایی که عموما با بیماران عصبانی برخورد داشتند برای ما توضیح می دهند که چرا گفتن جمله نفس عمیق بکش نه تنها کمک کننده و مفید نیست بلکه افراد را عصبانی تر نیز می کند.

تسکین دهنده یا منفجر کننده

هنگامی که شخص در افکار منفی و مضطرب کننده خود غرق شده است، گفتن کلمه نفس بکش حتی با نیت خوب ممکن است اینطور به نظر برسد که احساسات و شخصیت او را به مسخره گرفته ایم. ملیسا فیشر گلدمن یکی از روانشناسان بالینی کالیفرنیا، می گوید:مردم در بیشتر مواقع برخوردهای خیلی تند و تکانه ای از خودشان به شخصی که می خواهد برای پایین آوردن عصبانیت به آن ها کمک کند نشان می دهند. گاهی اوقات باید باور کنیم که گفتن نفس عمیق بکش به شخصی که خیلی عصبانی است جمله ای درست است ولی در موقعیتی نامناسب. و باید حواسمان باشد که رفتار و احساسی که سرکوب می شود در زمان دیگری با شدت بیشتری شخص را غافل گیر می کند.

خودت را جای او بگذار

درست است که ما می خواهیم به آنها کمک کنیم که عصبانیت خود را کاهش دهند اما باید باور کنیم که خیلی از مواقع کنترل عصبانیت به این راحتی نیست. و ما سعی داریم این قضیه را مانند یک کار راحت نشان دهیم ولی همین مسئله باعث می شود که او از این کار حرص بخورد چرا که مردم دوست ندارند مسائل و احساساتشان دست کم و دم دستی به نظر برسد. خیلی اوقات ما این جمله را با لحن و میزان صدای نامناسب می گوییم، پس نمی شود انتظار داشت کسی به آن گوش و عمل کند. احساس بعد از عصبانیت شرم است و ما با نوع به قول خودمان آرام کردن، احساس شرم را همزمان با عصبانیت به شخص تحمیل می کنیم که این کار باعث می شود او در حالت دفاع از احساسات خود قرار گیرد و رفتاری نشان دهد که ما نیز آن را دوست نداریم..

بین احساسات منفی مانند عصبانیت، نگرانی و اضطراب و افکاری که در سرمان می چرخد یک سیکل طبیعی وجود دارد که مکمل بروز احساسات منفی است و با گفتن کلمات کلیشه ای و سطحی که برای فرد عصبانی معنا و مفهومی ندارد ممکن است فکر او را در این سیکل و فرایند افکار منفی نگه دارد و مغز اجازه بازپروری عواطف را ندهد. حرف هایی که با فکر گفته نمی شوند باعث می شود شخص زمان بیشتری را با آن افکار آزار دهنده سپری کند. بهتر است حواسمان به کوچک ترین کلماتی هم که به افراد عصبانی می گوییم باشد؛ چرا که روحیه این افراد در حساس ترین و ضعف پذیز ترین نقطه ممکن قرار گرفته است و تصمیمات کاملا تابع احساس می گیرند.

در این زمینه بخوانید:

استرس دارید؟ 6 راه برای سالم ماندن در زمان استرس

چرا نباید از تنهایی بترسیم

نفس عمیق کشیدن از نظره فیزیولیکی برای بعضی فرد مناسب نیست

انواع نفس کشیدنی که ممکن است بدن و فکر ما را آرام کند زیاد است ولی همه آنها مناسب برای همه افراد نیست. پس نباید به کسی گفت که نفس عمیق بکش تا آرام شوی، شاید نفس عمیق کشیدن برای بدن او مناسب نباشد و در بعضی از شرایط پر اضطراب جواب برعکس می دهد. دکتر گلدمن اشاره می کند که بسکمک از افراد ترجیح می دهند به صورت نفس کشیدن های شماره ای این راه را امتحان کنند. اصول نفس کشیدن شماره ای به این صورت است که در 3 شماره با بینی نفس بکشید و 1 ثانیه آن را حبس کنید در 5 شماره آن را از راه دهان به بیرون دهید یا برعکس. گلدمن می گوید بهتر است که شما این راه را برای اولین بار با یک درمانگر تمرین کنید. با گفتن جمله نفس عمیق بکش شما راهی را در پیش روی آن شخص قرار می دهید که از لحاظ تکنیکی برای او مناسب نیست.

ممکن است شما شخص مناسبی برای گفتن این جمله نباشید

گفتن این جمله علاوه بر لحن، میزان صدا و نوع گفتار به نسبت و نوع رابطه ای که با فرد دارید نیز بستگی دارد. به طور مثال در بعضی از فیلم ها دیده اید که شخصی به دوست عصبانی خود می گوید: آرام باش و نفس عمیق بکش جالب اینجاست که آن شخص به حرف دوستش گوش می کند و انجام می دهد و در نهایت حالش بهتر می شود. شاید بیشتر افراد در زندگی واقعی ناظر این مکالمه با پایان خوش نباشند اما دور از واقعیت هم نیست. در این موقعیت دو عامل خیلی مهم است: نسبت صمیمیت ما با آن شخص و علت عصبانیت او. بهتر است که اگر شما علت عصبانیت آن شخص هستید این گونه جمله ها را خیلی آرام و با ملایمت بگویید، بدون هیچ تاکید و تکرار دوباره ای. و اگر دوست صمیمی شما عصبانی است این کار برای شما راحت تر است. اگر نه صمیمیت دارید و نه علت عصبانیت هستید بهتر است بگذارید که فوران آتشنشان تمام شود و بعد از خالی شدن احساسات منفی با او صحبت کنید.

منبع: huffpost

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 2 دی 1400 بروزرسانی: 2 دی 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 193

به "چرا گفتن نفس عمیق بکش به فردی عصبانی کمکی نمی کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گفتن نفس عمیق بکش به فردی عصبانی کمکی نمی کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید