نقد سریال ونزدی Wednesday ، تیم برتون باز هم میخکوب تان می نماید!

به گزارش مجله معلمی، سریال ونزدی بر اساس یک کمیک قدیمی با عنوان خانوادۀ آدامز ساخته شده است؛ خانواده ای ثروتمند و عجیب و غریب با علائق و روحیه هایی تاریک و جادوگرانه. ونزدی نام دختر این خانواده است که این سریال تازه (همانطور که از نامش پیداست) دربارۀ اوست. سرپرست کارگردان های سریال ونزدی تیم برتون است؛ کارگردانی که او را با فیلم های مجذوب کننده و خاصی مثل ادوارد دست قیچی، عروس مرده و چارلی و کارخانۀ شکلات سازی می شناسیم.

نقد سریال ونزدی Wednesday ، تیم برتون باز هم میخکوب تان می نماید!

به گزارش خبرنگاران به نقل از فرادید، داستان سریال از جایی آغاز می گردد که ونزدی با انداختن تعدادی ماهی پیرانا در استخر مدرسه باعث زخمی شدن خیلی ناجور یکی از دانش آموزان می گردد! پدر و مادر ونزدی تصمیم می گیرند او را به مدرسۀ شبانه روزی نِوِرمور در شهر کوچک جریکو بفرستند؛ مدرسه ای مخصوص آدم های عجیب و غریب که متفاوت از سایر مردم هستند؛ از گرگینه ها و بی چهره ها گرفته تا گورگون ها و پری های دریایی.

نورمور یک جور هایی شبیه هاگوارتز است؛ پر از نوجوان هایی که هرکدام یک جور قدرت جادویی دارند. خودِ ونزدی ویژگی خیلی خاصش این است که گاهی با دست زدن به برخی از اشیاء می تواند صحنه هایی از آینده را ببیند.

ورود ونزدی به نورمور همزمان شده است با پیدا شدن یک هیولای وحشی در جنگل های اطراف شهر جریکو؛ هیولایی که در قسمت دوم می فهمیم که می تواند خودش را به شکل آدم ها دربیاورد.

از طرف دیگر ونزدی با تماشا صحنه هایی از آینده متوجه می گردد که ظاهرا قرار است نقشی در از بین بردن مدرسۀ نورمور داشته باشد. اما او نمی داند که چرا باید در آینده چنین کاری بکند و چرا باید این کار را همراه با مردی انجام بدهد که چهارصد سال قبل در این شهر زندگی می نموده!

سریال ونزدی پر از معما و خطوط داستانی مجذوب نماینده و رازآلود است که همگی به شکلی متوازن در کنار هم پیش می روند و ما را بیشتر و بیشتر با داستان درگیر می نمایند.

کلی عناصر مجذوب نماینده و عجیب در این سریال هست: یک انجمن مخفی زیرزمینی؛ یک کتاب جادویی دربارۀ آینده؛ یک هیولای وحشی؛ یک کلانتر جدی و پی گیر که به بچه های مدرسه مشکوک است؛ و البته صحنه پردازی ها و جلوه های بصری مجذوب نماینده و یک موسیقی فوق العاده و تاثیرگذار.

حال و هوای مفرح سریال را نمی گردد از قلم انداخت؛ ونزدی پر از شوخی های کلامی و رفتاری بامزه و ظریف است. یکی از برترین عناصر طنز آمیز سریال یک دست بریده است که عضوی وفادار از خانوادۀ ونزدی است.

این دست بریده نزدیک ترین یار و همراه ونزدی در مدرسه است و کار های خیلی مهمی برای او انجام می دهد؛ از جاسوسی گرفته تا درگیر شدن با دشمن! شکل حرکت و دویدن این دست و نوع ارتباط برقرار کردنش با ونزدی بی نهایت بامزه و مفرح از کار درآمده است؛ واقعا هنر می خواهد که از یک دست بریده چنین کاراکتر مجذوب نمایندهی ساخته گردد؛ هنری که تیم برتون آن را دارد.

بازی های سرزنده و دوست داشتنی و ریتم تند و پرکشش سریال، نکات دیگری هستند که ونزدی را به یک تجربۀ دوست داشتنی و سرگرم نماینده برای مخاطب تبدیل می نمایند؛ و راستی یک نکتۀ دیگر: اشاره های این سریال به جنبش ضد نژادپرستی که همین سال های اخیر در آمریکا به راه افتاده بود و منجر به پایین کشیدن مجسمۀ برده داران قدیمی شده بود، یک لایۀ نسبتا عمیق اجتماعی هم به سریال اضافه نموده که در جای خودش قابل تحسین است.

کارگردان: تیم برتون (Tim Burton)

بازیگران: جنا اورتگا (Jenna Ortega)، کاترین زتا جونز (Catherine Zeta Jones) و دیگران

امتیاز: 8.6/10

امتیاز منتقدان (راتن تومیتوز): 71%

منبع: فرارو
انتشار: 26 آذر 1401 بروزرسانی: 26 آذر 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 473

به "نقد سریال ونزدی Wednesday ، تیم برتون باز هم میخکوب تان می نماید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقد سریال ونزدی Wednesday ، تیم برتون باز هم میخکوب تان می نماید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید