منتقدان درباره فیلم ناپلئون ریدلی اسکات چه می گویند؟

به گزارش مجله معلمی، فیلم ناپلئون (Napoleon) با بازی واکین فینیکس بالاخره روی پرده رفت و حالا نخستین واکنش ها و نقدها نسبت به ساخته نو ریدلی اسکات منتشر شده است.

منتقدان درباره فیلم ناپلئون ریدلی اسکات چه می گویند؟

ناپلئون بناپارت به واسطه زندگی سیاسی نظامی و عاطفی پرفراز و نشیب خود جایگاه ویژه ای در میان تمام پادشاهان چند سده اخیر جهان دارد. او که در خانواده اشرافی نه چندان بلندپایه ای در جزیره کُرس فرانسه به جهان آمد، توانست در مدت زمان کوتاهی با دلاوری هایش در نبردهای بزرگ به یکی از ارکان حکومت فرانسه تبدیل گردد و در اوایل قرن نوزدهم بیش از یک دهه بر این کشور پهناور حکمرانی کرد.

اما آنچه طی این دهه ها در جهانی هنر علاقه فیلمسازان، نقاشان و نویسندگان را به خود جلب نموده، ازدواج، جدایی و وابستگی بیمارگونه ناپلئون به ژوزفین بوهارنه است. موضوعی که در فیلم ریدلی اسکات نیز یکی از نقش های محوری را ایفا می نماید تا آنجا که در خلاصه داستان آن آمده است: این فیلم سیر قدرت گرفتن ناپلئون را از دیدگاه رابطه اعتیادآور و ناپایدار او با ملکه ژوزفین به تصویر می کشد.

تا به این ساعت در پایگاه راتن تومیتوز، بر اساس 98 نقد امتیاز 67 از 100 برای ناپلئون به ثبت رسیده و امتیاز این فیلم در پایگاه متاکریتیک نیز بر اساس 39 آنالیز 67 از 100 است که نشان می دهد عموم منتقدان بیست وهشتمین ساخته ریدلی اسکات را چندان دوست نداشته اند. در ادامه می توانید چند مورد از مهم ترین خلاصه نقدهای این فیلم را بخوانید.

بری هرتز از گلوب و میل | 93 از 100

برای ناپلئون، اسکات آخرین تکه های کوچک وجود خود به عنوان نمایشنامه نویس، استراتژیست صحنه و حتی یک کمدین را به عرصه ظهور می رساند تا شاهکار اواخر دوران حرفه ای خود را ارائه دهد.

راس بونیم از کلایدر | 83 از 100

ناپلئون یک فیلم بزرگ است، هم از نظر فیلم نامه ای که اسکات توانسته داستانی با چنین ابعادی خلق کند که کمتر از او دیده ایم و هم از نظر انتخاب های جسورانه و بازی درخشان واکین فینیکس به عنوان نقش اصلی.

جوردن فرلی از توتال فیلم | 80 از 100

ناپلئون از نظر وسعت حماسی، در اجرا صمیمی، از منظر روایی هیجان انگیز و به طور شگفت آوری خنده دار است؛ حکایت از ظهور تا سقوط امپراتور بدنام فرانسه.

برایان لوری از سی ان ان | 65 از 100

این فیلم اگرچه از نظر فنی عالی است، اثری که احساس می کنید در چندین نبرد پیروز شده [منظور روایت چند خرده پیرنگ است]، اما -به خاطر تعدد روایت- نمی تواند در جنگ نهایی به موفقیت برسد.

پیتر دبروژ از ورایتی | 50 از 100

به نظر می رسد ناپلئون با تراکم زیاد و بدون عجله، بدون اینکه واقعاً -داستانش- عمق پیدا نموده باشد، مصمم است که در طول مدت زمان نه چندان کوتاه خود [فیلم 157 دقیقه است]، موضوعات و اتفاقات زیادی را پوشش دهد.

فران هوپفنر از فیلم استیج | 42 از 100

ناپلئون یک فیلم کاملا بی حاصل نیست، نقاط قوت آن در سکانس های نبرد طولانی و ترسناک به چشم می خورد. اینجا می توانید هیجان اسکات از نمایش این نبرد را احساس کنید؛ ناپلئون بسیار مشتاق است که استراتژی نظامی را شرح دهد یا یک توپ را در بدن یک سرباز منفجر کند!

واکین فینیکس و ونسا کربی به ترتیب نقش ناپلئون و ژوزفین را ایفا می نمایند و از دیگر بازیگران سرشناس فیلم ناپلئون می توان به طاهر رحیم و بن مایلز اشاره نمود. اکران محدود این فیلم از چند روز قبل شروع شده و از 1 آذر به صورت گسترده در سینماهای آمریکا و انگلستان روی پرده خواهد رفت و مدتی پس از آن در سرویس اپل تی وی پلاس منتشر می گردد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 آبان 1402 بروزرسانی: 30 آبان 1402 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 596

به "منتقدان درباره فیلم ناپلئون ریدلی اسکات چه می گویند؟" امتیاز دهید

144 کاربر به "منتقدان درباره فیلم ناپلئون ریدلی اسکات چه می گویند؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منتقدان درباره فیلم ناپلئون ریدلی اسکات چه می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید