شکار تلسکوپ اینوی از جزئیات بی سابقه خورشید

به گزارش مجله معلمی، تلسکوپ خورشیدی دانیل اینوی بنیاد ملی علوم ایالات متحده آمریکا، اخیرا تصاویر دقیقی از خورشید به ثبت رسانده است که قدرت شگفت انگیز این سیاره را به رخ می کشد.

شکار تلسکوپ اینوی از جزئیات بی سابقه خورشید

به گزارش خبرآنلاین، تلسکوپ خورشیدی اینوی، بزرگترین و قوی ترین تلسکوپ خورشیدی زمینی جهان است. این تصاویر که از طریق یکی از ابزارهای نسل اول اینوی به نام Visible-Broadband Imager (VBI) گرفته شده است، خورشید را با جزئیات باورنکردنی و از نزدیک نشان می دهد.

دکتر الکساندرا تریچلر، دانشمند ارشد رصدخانه ملی خورشیدی، به Universe Today گفت: این تصاویر پیش نمایش علم هیجان انگیزی است که در تلسکوپ خورشیدی اینوی در حال انجام است. این تصاویر بخش کوچکی از داده های به دست آمده از چرخه اول هستند. آنها نمونه ای از اهداف علمی بسیار گسترده تر و داده های طیف سنجی و طیف پلاریمتری بسیار قوی تر هستند که هم اکنون همراه با تصاویر به ثبت می رسند، که هیچ یک از آنها در سال 2020 زمانی که تلسکوپ خورشیدی اینویه تصاویر خود را منتشر کرد، در دسترس نبودند.

ویژگی های خورشیدی در تصاویر اینوی شامل لکه های خورشیدی است که در فتوسفر خورشید قرار دارند. اینها لکه های تاریک روی سطح خورشید و یکی از شناخته شده ترین ویژگی های خورشید هستند که اغلب به اندازه هایی برابر یا حتی کوچک تر در نسبت با اندازه زمین هستند. با این حال، ظاهر تاریک آنها است که می تواند فریبنده باشد، زیرا لکه های خورشیدی مسئول شعله های خورشیدی و پرتاب جرم تاجی هستند که طوفان های خورشیدی را تولید می کنند، که نوعی آب و هوای فضایی است.

یک لکه خورشیدی که از طریق تلسکوپ خورشیدی اینوی به دام افتاده است. لکه های خورشیدی در حالی که ظاهری تیره دارند، مسئول شعله های خورشیدی و پرتاب های جرم تاجی هستند که طوفان های خورشیدی ایجاد می کنند. لکه های خورشیدی اغلب به اندازه هایی می رسند که با اندازه زمین برابر هستند.

تصویری از یک لکه خورشیدی که فرض بر این است که در مراحل ابتدایی تبدیل شدن به یک لکه خورشیدی است.

سایر ویژگی های تصاویر اینویه شامل سلول های همرفتی است که در فتوسفر خورشید نیز قرار دارند و از پلاسمای رو به بالا و رو به پایین تشکیل شده اند که به عنوان گرانول یا حباب شناخته می شوند. آخرین ویژگی در تصاویر اینویه فیبرهایی هستند که در کروموسفر خورشید وجود دارند و از فعل و انفعالات میدان مغناطیسی در خورشید ایجاد می شوند.

تصویر دانه های خورشیدی یا حباب ها، خطوط بین دانه ای، و عناصر مغناطیسی در منطقه ها آرام خورشید.

منبع: UNIVERSETODAY

منبع: فرارو
انتشار: 23 خرداد 1402 بروزرسانی: 23 خرداد 1402 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 552

به "شکار تلسکوپ اینوی از جزئیات بی سابقه خورشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکار تلسکوپ اینوی از جزئیات بی سابقه خورشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید