شنبه ها تعطیل می گردد؟ ، جزئیات تازه از لایحه تعطیلات کشور در مجلس ، نظر مجلس درباره تعطیلی پنجشنبه ها

به گزارش مجله معلمی، احمد علیرضا بیگی معتقد است که تعطیلی در روز پنج شنبه می تواند راندمان کار را پایین بیاورد و خسارت بیشماری را تحمیل کند. در واقع مجلس هم موافق این کار نیست. پنج شنبه روز کاری محسوب گردد و تعطیلات کشور به روزهای آدینه و شنبه انتقال یابد.

شنبه ها تعطیل می گردد؟ ، جزئیات تازه از لایحه تعطیلات کشور در مجلس ، نظر مجلس درباره تعطیلی پنجشنبه ها

خبرنگاران - فتانه احدی: دولت به منظور ساماندهی تعطیلات لایحه ای را تدوین نموده است که بر اساس آن در مرحله اول قرار است پنجشنبه ها در سراسر کشور تعطیل گردد.

مجلس معتقد است که ساماندهی تعطیلات ضروری است تعطیلات در کشور یکسان سازی گردد. بعلاوه دولت با این لایحه در پی این است که پنجشنبه ها را برای همه ایرانی ها در سراسر کشور تعطیل اعلام کند، این یک قدم رو به جلو برای ساماندهی تعطیلات است. در صورتی که علیرضا بیگی معتقد است تعطیلی در روزهای پنج شنبه مورد نظر بسیاری در مجلس نیست. بلکه این روز باید به روز دیگری موکول گردد تا مردم ایران از دنیا جدا نباشند.

تغییرات جدی در تعطیلات کشور ؛ افزایش تعطیلات هفتگی قطعی شد؟ | جزئیات لایحه ساماندهی تعطیلات کشور

در این باره خبرنگاران آنلاین با احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز و عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس درباره این اقدام و مسائل پیرامون آن به گفت وگو نشسته است.

آیا لایحه ساماندهی تعطیلات کشور در مرحله ای قرار گرفته است که نوید این می رود روزهای پنج شنبه به عنوان تعطیلات آخر هفته اعلام گردد؟ این تصمیم از چه روی و با چه هدفی گرفته شده است؟

زندگی شهری با مشغله های بی شمارش همیشه نیازمند تعطیلات آخر هفته در جوامع امروزی است.

برنامه ریزی برای چنین امری به استحکام خانواده قوت می بخشد. و این امر یک الزام برای جامعه کنونی محسوب می گردد. البته چنین اقدامی نیازمند سازوکارهایی است.

اما با توجه به تعطیلات شنبه و یکشنبه در کشورهای دیگر و تعطیلات آدینه در بعضی از کشورها نظیر کشور ما، پیشنهاد روز پنج شنبه برای تعطیلات سراسری در کشور، باعث می گردد که 4 روز در هفته از دنیا جدا شویم.

یعنی از نظر شما پنج شنبه روز مناسب برای تعطیلات آخر هفته در ایران نیست؟ آیا باید از خیر افزایش تعطیلات گذشت یا اینکه راه حلی برایش در نظر دارید؟

خیر! تعطیلی این روز می تواند راندمان کار را پایین بیاورد و خسارت بیشماری را تحمیل کند. در واقع مجلس هم موافق این کار نیست. اما می توان با راه کاری این مسئله را حل کرد. پنج شنبه روز کاری محسوب گردد و تعطیلات کشور به روزهای آدینه و شنبه انتقال یابد. با این اقدام می توان از مسائل احتمالی جلوگیری کرد. باید تعطیلات را در روزهای آدینه و شنبه در نظر بگیریم و از فرصت تعطیلات به نحوی استفاده کنیم تا فاصله خود و موضوع ارتباطمان با دنیا را به جهت زمان محدود نکنیم.

آیا تعطیلات آخر هفته به قدری اهمیت دارد که دولت و مجلس برای این اقدام تصمیماتی برنامه ریزی شده بگیرند؟

به عقیده من با توجه به اهمیت نقش خانواده و استحکام آن باید برای چنین امری هزینه کرد. همانطور که برای جوانی جمعیت کشور که قانون وضع و امتیازاتی در نظر گرفت شده است، اکنون باید برای تعطیلات 2 روز آخر هفته برنامه ریزی دقیقی انجام داد تا در آینده مسائلی در روند این اقدام پیش نیاید.

آیا باید مقدار تعطیلات آخر هفته در تهران و کلان شهرها و شهرهای کوچک برابر باشد؟

تصمیم گیری برای انجام تعطیلات آخر هفته ملاحظات زیادی دارد که باید همه آن را در نظر گرفت. این گونه به نظر می رسد که با توجه به شرایط شهرستان ها و اتفاقاتی که در آنجا به واسطه 2 روز تعطیلی رخ می دهد، ضرورت این تعطیلات در آنجا حس نگردد و بالعکس بیشتر در کلان شهرها و شهرهای شلوغ کشور این ضرورت مورد تاکید است. در هر حال روی این مسئله باید بحث و کارشناسی لازم صورت بگیرد. و در واقع اگر موضوعی در صحن مطرح گردد، مرکز پژوهش های مجلس به واسطه تکلیفی که بر عهده دارد، باید آنالیز کارشناسی و تحقیقات میدانی انجام دهد و در خصوص آن اظهار نظر کند.

آیا در خصوص روز پنج شنبه در صحن تصمیم گیری خواهد شد؟

من و بعضی دوستان در مجلس موافق تعطیلی پنج شنبه نیستیم. و اگر این لایحه به صورت طرح در صحن علنی مطرح گردد به عنوان پیشنهاد حتما درباره تعطیلی شنبه دفاع خواهیم کرد.

آیا این موضوع که در ایران 78 روز در سال تعطیلی داریم حال آنکه در بسیاری از کشور های دنیا بین 115 تا 120 روز تعطیلات داریم مورد توجه نمایندگان قرار می گیرد و چنین قیاسی در تصمبیم گیری مجلس موثر خواهد بود؟

برای مجلس این قیاس اهمیت دارد. حتما مرکز پژوهش های مجلس به قیاس تعطیلات ایران با کشورهای دیگر هم توجه نموده است.حتی درباره مقایسه تعطیلات ما با کشورهای پیرامونی ایران نظیر ترکیه به جهت قرابت فرهنگی مطالعاتی انجام می گردد چرا که هم از جهت جمعیت هم از جهت مالی نزدیکی قابل توجهی داریم. به هر ترتیب مرکز پژوهش ها به کار میدانی و تحقیقات استنادی توجه دارد.

در خصوص تعطیلات روزهای خاص آیا اقدامی صورت خواهد گرفت؟

بحث تعطیلات روزهای خاص بسیار قدیمی است. بیش از یک دهه مدام این مسئله در مجلس مطرح می گردد اما به جایی نمی رسد. اگر در این باره در مجلس مسئله ای مطرح گردد، حتما مورد شور قرار خواهد گرفت. در واقع ما برای مثال تجربه پیروز عید فطر را داریم که به یک روز بسنده نشده است. حتی بعضی از تعطیلات که دنیا اسلام برایش ارزش قائل است فرصت مناسبی است برای اینکه جامعه امکان تنفس پیدا کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 دی 1401 بروزرسانی: 29 دی 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 492

به "شنبه ها تعطیل می گردد؟ ، جزئیات تازه از لایحه تعطیلات کشور در مجلس ، نظر مجلس درباره تعطیلی پنجشنبه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شنبه ها تعطیل می گردد؟ ، جزئیات تازه از لایحه تعطیلات کشور در مجلس ، نظر مجلس درباره تعطیلی پنجشنبه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید