حذف ارز ترجیحی تأثیری بر قیمت گوشت ندارد

به گزارش مجله معلمی، تهران (پانا) - رییس شورای تامین کنندگان دام زنده ایران از مازاد گوشت مانده در دست دامداران به علت کاهش تقاضای مردم اطلاع داد و مطرح نمود که اوج گرانی گوشت همین بود که تجربه شد و قیمت گوشت بیش از این گران نمی گردد.

حذف ارز ترجیحی تأثیری بر قیمت گوشت ندارد

منصور پوریان، رییس شورای تامین نمایندگان دام زنده ایران در گفت وگو با پانا درباره تأمین گوشت در ماه مبارک رمضان گفت: در این ماه از نظر تأمین گوشت به هیچ عنوان کمبودی وجود ندارد و گوشت به وفور وجود دارد که اتفاقاً فراوری داخل است. شرایط فراوری به گونه ای است که در واقع هیچ کمبود یا کاهشی تا به امروز در بخش فراوری صورت نگرفته و گوشت به وفور وجود دارد.

پوریان درباره شرایط افزایش قیمت ها باوجود فراوانی گوشت اظهار کرد: گرانی های اخیر در بازار ناشی از کمبود عرضه و کاهش در یک کالا نیست بلکه محصول تورم موجود در بازار است و همین موجب حرکت قیمت ها به سمت جلو می گردد حالا در بخش گوشت باشد یا شکر یا بقیه کالاها.

وی درباره افزایش قیمت گوشت در اسفند 1400 گفت: قبل از نوروز جهش قیمتی گوشت را داشتیم که ناشی از فضاسازی بود و نه کمبود گوشت، همین باعث شد در هفته دوم عید نوروز با افزایش عرضه دام روبه رو شویم. از سوی دیگر از هفته دوم عید نوروز با کاهش تقاضا برای گوشت قرمز روبرو شدیم که همین منجر به کاهش قیمت ها شد.

آخرین قیمت گوشت در میادین

رییس شورای تامین نمایندگان دام زنده ایران اضافه نمود: وقتی از موضوع گوشت صحبت می گردد معمولاً فقط بحث گوشت گرم و لاشه گوشتی است که در قصابی موجود است درحالی که در کنار آن گوشت منجمد را داریم که به وفور عرضه می گردد. اکنون شرکت پشتیبانی امور دام کشور، گوشت گرم بره را با قیمت 110 هزار تومان به میادین عرضه نموده و لاشه گوسفندی با قیمت 130 هزار تومان ارائه شده است. گوشت منجمد گوسفندی حدود 125 هزار تومان است و گوشت گوساله حدود 100 هزار تومان قیمت گذاری شده است اما در سطوحی از بازار می بینیم خودسرانه قیمت ها افزایش داشته که اصلاً با بازار مصرف ما و عرضه روزانه فراوری گوشت همخوانی ندارد.

در اوج فراوری گوشت هستیم اما تقاضا کم است

پوریان اظهار کرد: معمولاً هرچه به سمت فصل گرما می رویم مصرف گوشت کاهش دارد اما در بخش فراوری، برج اول تا ششم زمان اوج فراوری است. بنابراین ما مسئله ای که داریم این است که اکنون عرضه دام به وفور است اما قیمت های دام در این شرایط بالاست. اگرچه قیمت اکنون زیر 70 هزار تومان هم آمده که برای دامدار ضرر است اما کاهش تقاضا و فراوانی گوشت داخل باعث از بین رفتن گوشت های داخلی شده و باید برای این موضوع تدبیری گردد.

واردات 10 هزار تنی گوشت و گوشت های داخلی که روی دست دامدار مانده است

وی اضافه نمود: با ورود به فصل گرما انتظار این بود که بخشی از این دام ها صادر گردد زیرا دولت اکنون 10 هزار تن واردات مجوز برای بازار داخل داده است و وقتی این اندازه واردات وجود دارد دیگر به وسیله فراوری داخل ذخیره سازی انجام نمی گردد پس حجم زیادی از دام داخل در دست دامدار مانده است. بنابراین وزارت جهاد کشاورزی باید برای این حجم زیاد دام مانده برنامه دقیق و کارشناسی را قبول کند. در بودجه 1401 برای خروج دام عوارض تعریف شده است بنابراین به نظر من ما هیچ کمبودی در آینده نخواهیم داشت و اتفاقاً مازادی خواهیم داشت که فراورینماینده را گرفتار خواهد نمود. بازار تأثیر قیمتی اش ناشی از تورم بازار است که هر لحظه هر قیمتی را بالا می برد و دامدار را دچار تنش می نماید.

خشکسالی موجب افزایش نیم گوشت شده است

پوریان با اشاره به تأثیر خشکسالی بر کاهش دام گفت: اکنون با پدیده کم آبی در بعضی از استان ها روبه رو می شویم و باید برای این مهم تدبیری اندیشیده گردد تا در فصل دوم سال نگویند چرا بره ها لاغر هستند یا نیم گوشت شده اند زیرا کم آبی باعث شده تا حجم دامی که وجود دارد به صورت نیم گوشت باشد.

حذف ارز ترجیحی تأثیری بر قیمت گوشت ندارد

رییس شورای تامین نمایندگان دام زنده ایران درباره تاثیر حذف ترجیحی بر قیمت گوشت در آینده گفت: ارز ترجیحی به هیچ عنوان بر دام سبک اثری ندارد زیرا نهاده ای به آن تعلق نمی گیرد. نهاده وارداتی به دو بخش تعلق دارد، اول برای فراوری مرغ بود در بخش طیور و بعد گاو شیری و عملاً برای دام سبک جزو اولویت ها نبوده، مخصوصاً گوسفند که کلاً هیچ نهاده ای به آن تعلق نمی گیرد. پس افزایش قیمت گوشت به بهانه حذف ارز ترجیحی هیچ توجیهی ندارد. یکی از مسائل بازار ما خودسرانه بودن فروشنده هاست که هرکسی به دلخواه خودش می فروشد و یک کالا با قیمت مساوی به فروش نمی رسد و باید نظارت دقیقی باشد تا حل گردد.

اوج گرانی گوشت همینی بود که تجربه شد و گرانی بیشتر نداریم

رییس شورای تامین نمایندگان دام زنده ایران با اشاره به اینکه قیمت گوشت در آینده افزایش نخواهد داشت، مطرح نمود: با این قیمت موجود، تقاضای گوشت کاهش یافته حالا اگر بخواهد افزایش بیش از این داشته باشد گوشتی به فروش نخواهد رفت. این قیمت ها مطابق توان مالی مصرف نماینده نیست پس خیلی ها صرف نظر می نمایند و به همین علت من اصلاً پیش بینی افزایش قیمت گوشت را برای آینده ندارم. بازار گوشت تمام اوج تغییر قیمتش را تجربه نموده و کاهش مشتری و مصرف نماینده را هم تجربه نموده است، پس بالا رفتن قیمت اصلاً از نظر مالی برای مصرف نماینده و بازار به صرفه نیست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 خرداد 1401 بروزرسانی: 18 خرداد 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 356

به "حذف ارز ترجیحی تأثیری بر قیمت گوشت ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ارز ترجیحی تأثیری بر قیمت گوشت ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید