شش جمله متداول که هنگام جست وجوی کار نباید بگویید

به گزارش مجله معلمی، دنیای اقتصاد نوشت: اگر دنبال کار می شد، با یک جست وجوی سریع در گوگل نمونه های فراوانی از رزومه، نامه درخواست، معرفی نامه و پاسخ هایی که باید در حین مصاحبه های کاری داد، برای شما ظاهر می شوند.

شش جمله متداول که هنگام جست وجوی کار نباید بگویید

اما هوشیار باشید! بعضی از این نمونه ها حاوی زبانی هستند که به شما یاری نمی نمایند اعتماد به نفسی را که در هر مرحله از جست وجوی کار می خواهید، به خوبی نشان دهید. حتی اگر زبان مخصوص خودتان را داشته باشید، ممکن است کمتر از حدی که می خواهید (یا احتیاج دارید) با اعتماد به نفس به نظر برسید.

بنابراین، به کلماتی که به کار می برید دقت کنید تا مطمئن شوید به عنوان یک متقاضی کار، با اعتماد به نفس کامل ظاهر شده اید. بهتر است جملات و عباراتی را که در ادامه می آیند اصلاح کنید تا در حین جست وجو برای یک کار نو، شایسته تر به نظر برسید:

1- می خواستم با سازمان شما ارتباط برقرار کنم

این جمله آشنا، معمولا در ابتدای بیشتر ایمیل هایی که تقاضای کار می دهند، دیده می شود. متقاضی این ایمیل را به مسوول استخدام، مدیر منابع انسانی یا مدیری که امکان تماس با او وجود دارد، ارسال می نماید. اما اشکال این جمله چیست؟

اولین مساله این است که فرد متقاضی کار به جای زمان حال (می خواهم)، از فعل مربوط به زمان گذشته (می خواستم) استفاده نموده است. در این صورت، این منظور القا می شود که فرد متقاضی نظرش عوض شده و حالا دیگر نمی خواهد ارتباط برقرار کند. ژونا برگر، استاد مدرسه وارتون، معتقد است استفاده از فعل زمان گذشته به مقدار فعل زمان حال، تاثیرگذار و برانگیزاننده نیست.

از طرف دیگر، می خواستم و به طور کلی خواستن بار ضعیفی دارد، چون قصد و نیت را توصیف می نماید، نه عمل کردن را. انگار که فرد متقاضی کار به چیزی که واقعا می خواهد تعهد و قیدی ندارد. به همین دلیل، از به کار بردن افعال قصدی مثل تمایل دارم، فکر می کنم، احساس می کنم و امیدوارم اجتناب کنید. برترین روش برای آغاز یک نامه درخواست کار این است که بنویسید: با شما ارتباط برقرار می کنم، چون...

2- من مدیر هستم

ذکر دقیق اینکه شما سمت مدیریتی دارید، نسبت به اینکه بگویید در نقشی که دارید چه کار هایی انجام داده اید، تاثیر خیلی کمتری دارد. این موضوع در خصوص نقش ها و شغل های دیگر هم صادق است. در خصوص سمتی که به شما داده شده صحبت نکنید، بلکه در خصوص کار هایی که در آن نقش انجام داده اید بگویید.

به جای نام از فعل بهره ببرید. مثلا به جای اینکه بگویید شغل فعلی من مدیر IT است، بگویید به عنوان یک متخصص IT، بر تیمی نظارت می کنم که به مشتریان جهانی خدمات ارائه می نماید. حتی بهتر است با عدد و رقم حرف بزنید: به عنوان متخصص IT، بر تیمی نظارت می کنم که چهار برنامه زیرساختی نو برای مشتریان جهانی تهیه نموده است. سپس مقدار تاثیرگذاری این برنامه ها را توصیف کنید.

3- در پی کار هستم

این جمله، برداشت ضعیفی از شما ارائه می دهد. طبیعی است که در پی کار می گشت و با کسی که کارفرمای حتمی شماست، ارتباط برقرار ننموده اید. اما وقتی این جمله را دقیقا به زبان می آورید، انگار که مدت ها دنبال کار بوده اید و پیدا ننموده اید.

هیچ کارفرمایی نیروی کاری نمی خواهد که در میان انبوهی از آگهی های شغلی می شود. حتی اگر برای پیدا کردن شغل مناسب خود زیاد می گشت، هنگام تقاضای شغلی بر آن تاکید نکنید. هر کارفرمایی دوست دارد فکر کند که متقاضی کار، آن شرکت تعیین را برای کار کردن هدف قرار داده است؛ بنابراین این جمله را در متن نامه تقاضای شغلی خود حذف کنید.

4- به این شغل علاقه دارم

بیان اینکه به شغلی که آگهی شده علاقه مندید، چندان خوشایند نیست و طرف مقابل را تحت تاثیر قرار نمی دهد. خودتان را از زمره سایر جویندگان کار که از زبانی استفاده می نمایند که علاقه خود را به شغل آگهی شده نشان دهند و مخاطب را تحت تاثیر قرار دهند، متمایز کنید. به جای آن، از عبارت های دوست دارم، هیجان زده ام، مشتاقم، متعهدم و باور دارم بهره ببرید.

به عنوان مثال، بگویید این ایده را که به شرکت شما یاری کنم برند خودش را بسازد دوست دارم. یا نسبت به این شغل هیجان زده ام، چون به من امکان می دهد سابقه خوبی در رهبری منابع انسانی ایجاد کنم.

5- شرکت شما را تحسین می کنم

این عبارت را اغلب متقاضیان کار استفاده می نمایند. خیلی خوب است که بگویید شرکتی را که در حال مصاحبه با آن هستید تحسین می کنید، اما همین جا متوقف نشوید. اگر این کار را بکنید، انگار جمله ای کلی و کلیشه ای را گفته اید که برای هر شرکتی استفاده می کنید.

شرح دهید که چرا این شرکت را تحسین می کنید. شاید علتش این است که این شرکت معروفیت خوبی در ارتباط برقرار کردن با مشتری دارد، یا در صنعت خودش رهبر بازار است، یا فرهنگ محبت آمیز و دلپذیری دارد. علت تحسین کردنتان را به طور خاص بیان کنید.

شاید لازم باشد تحقیقاتی انجام دهید تا نشان دهید چرا شرکتی را که قرار است نیرو استخدام کند تحسین می کنید.

6- مطمئن نیستم

متقاضیان کار وقتی در خصوص سابقه یا آمادگی خود برای شغل مورد نظر تردید دارند، وسوسه می شوند خودشان را زیر سوال ببرند. اما در برابر این وسوسه مقاومت کنید.

نگویید با اینکه سه سال است از بازار کار دور بوده ام... یا با اینکه هیچ تجربه ای در بانکداری بین المللی ندارم... این جملات، وجهه شما را تضعیف می نمایند.

به علاوه، در خصوص شناختی که از شغل مورد نظر دارید، هیچ نکته منفی به کار نبرید. گفتن اینکه مطمئن نیستم این نقش چطور از تیم پشتیبانی می نماید یا مطمئن نیستم می توانم این حقوق را قبول کنم شما را فردی مردد نشان می دهد. تردید ها را برای خودتان نگه دارید و اگر در خصوص چیزی مطمئن نیستید، بگویید دوست دارم بدانم این نقش قرار است چطور به تیم یاری کند یا در خصوص حقوق پیشنهادی شما فکر می کنم و اطلاع می دهم.

مترجم: مریم رضایی

منبع: Fast Company

منبع: فرارو
انتشار: 4 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 4 اردیبهشت 1402 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 532

به "شش جمله متداول که هنگام جست وجوی کار نباید بگویید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شش جمله متداول که هنگام جست وجوی کار نباید بگویید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید