سرمایه گذاری در حمل ونقل بنادر شمالی، به تقویت جایگاه ایران در تجارت منطقه ای یاری کند

به گزارش مجله معلمی، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران، فراهم شدن زمینه سرمایه گذاری در حوزه کشتی های رو-رو و تقویت خطوط ریلی و کامیونی برای حضور موثر در بازار منطقه اوراسیا را خواهان شد.

سرمایه گذاری در حمل ونقل بنادر شمالی، به تقویت جایگاه ایران در تجارت منطقه ای یاری کند

امیر عابدی، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران با بیان این مطلب که بازدید از بنادر و آنالیز مسائل تجار در این حوزه یکی از اولویت های کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران است، گفت: ضروری است برای تقویت سطح صادرات و واردات کشور، جزیی ترین مسائل را با حضور در مبادی ورودی و خروجی کشور شناسایی نموده و برای برطرف آنها اقدام کرد. در این بین اتاق ایران شناسایی این مسائل و رایزنی با سازمان ها و دستگاه های اجرایی را وظیفه خود می داند.

او طی بازدید از بندر امیرآباد با مدیران بندر و گمرک امیرآباد ملاقات کرد و با اشاره به فرصت های پیش رو، تجهیز و تقویت توان بندری و گمرکی کشور برای افزایش سطح تبادلات تجاری را خواهان شد.

به باور این فعال مالی باید از امکانات و نقاط قوت موجود برای بهره برداری بهتر از موقعیت ها استفاده کرد و در صورت احتیاج راه چاره های منطقی برای برون رفت از چالش ها ارائه داد.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، بنادر شمال را با توجه به حوزه های تجاری، مباحث لجستیکی و شرایط بازار با بنادر جنوبی متفاوت ارزیابی کرد و گفت: از این رو باید روینمودها و برنامه ریزی هایی که برای این منطقه ها صورت می گیرد، متفاوت از هم باشد؛ نمی توان بنادر جنوبی و شمالی کشور را با یک نگاه درنظر گرفت.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران صادرات یک کشور را بیانگر شرایط توسعه یافتگی آن دانست و اضافه نمود: باید بکوشیم فارغ از سیاست های تجاری و ارزی، مسائل زیرساختی صادرات را شناسایی و از این راستا صادرات را توجیه پذیر کنیم.

عابدی اعلام نمود: ویژگی بندر امیرآباد نسبت به سایر بنادر شمالی، وجود اسکله پهلوگیری کشتی رو-رو است که سرمایه گذاری خوبی در این مورد اجرا شده است . حال پیش بینی می گردد با توجه به شرایط جغرافیایی ایران در منطقه، ایجاد کریدورهای تازه ترانزیتی، تحولات منطقه ای در اوراسیا و انسداد و محدودیت های خروج کامیون از راستا جاده ای مرز ترکمنستان، گرایش به حمل کالا از راستا دریایی بیشتر گردد. بنابراین باید زمینه سرمایه گذاری در حوزه کشتی رو-رو و توسعه خطوط ریلی و کامیونی در این محدوده مهیا گردد تا به تقویت جایگاه ایران در راستا تجارت منطقه ای یاری کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 358

به "سرمایه گذاری در حمل ونقل بنادر شمالی، به تقویت جایگاه ایران در تجارت منطقه ای یاری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرمایه گذاری در حمل ونقل بنادر شمالی، به تقویت جایگاه ایران در تجارت منطقه ای یاری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید