ربات ها و بیم و امید های دنیای آینده، ChatGP T چیست و چگونه می تواند تهدیدی برای دموکراسی ها باشد؟

به گزارش مجله معلمی، مایکروسافت روز دوشنبه 23 ژانویه بیان کرد که تصمیم دارد در شرکت OpenAI، یک شرکت پژوهشی که در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می نماید و به تازگی از ربات آزمایشی چت آنلاین خود رونمایی نموده، سرمایه گذاری کند. مدیران مایکروسافت جزییاتی از این سرمایه گذاری چندساله و چندمیلیارد دلاری را فاش ننموده اند، اما یک منبع مطلع در این شرکت به رسانه ها گفته حجم این سرمایه گذاری 10 میلیارد دلار خواهد بود.

ربات ها و بیم و امید های دنیای آینده، ChatGP T چیست و چگونه می تواند تهدیدی برای دموکراسی ها باشد؟

به گزارش اعتماد، اواخر سال 2022، زمانی که ChatGPT به یکی از اصلی ترین موضوعات مورد بحث در فضای اینترنت بدل شد و توجه زیادی را به خود جلب کرد، بسیاری از شرکت های حوزه فناوری که از قابلیت های شگفت انگیز این ربات آنلاین متعجب شده بودند به نوعی سردرگمی و نگرانی درباره آینده دچار شدند؛ برای مایکروسافت، اما ماجرا متفاوت بود.

GPT مخفف Generative Pre-trained Transformer نمونه ای از تکنولوژی هوش مصنوعی موسوم به مدل زبانی بزرگ است که به طور اتوماتیک و با استفاده از حجم فوق العاده بزرگی از داده و قدرت رایانشی در طول چند هفته آموزش می بیند و براساس آنچه در این مدت دیده و یاد گرفته، متن فراوری می نماید. نوترین نسخه از GPT ربات ChatGPT یک ربات دیالوگ محور متنی مبتنی بر هوش مصنوعی است که به خوبی زبان انسان را متوجه شده و متون نوشتاری بسیار دقیق و مشابه نوشتار انسان را فراوری می نماید.

ساتیا نادلا، مدیر اجرایی شرکت مایکروسافت سال ها برای رسیدن به این نقطه برنامه ریزی نموده بود. در سال 2019، مایکروسافت 1 میلیارد دلار در شرکت OpenAI، یک آزمایشگاه کوچک هوش مصنوعی در سانفرانسیسکو که ChatGPT را ساخته سرمایه گذاری کرد. روزنامه نیویورک تایمز به نقل از دو منبع مطلع اعلام نموده از سال 2019 تا اواخر سال 2022 نیز مجموعا 2 میلیارد دلار دیگر از سوی مایکروسافت به OpenAI تزریق شد تا این شرکت به پژوهش های خود ادامه دهد.

به گفته کارشناسان سهم زیادی از این سرمایه گذاری 3 میلیارد دلاری صرف تهیه تجهیزاتی برای تهیه ماشین هایی با قدرت پردازش بسیار بالا برای انجام محاسبات OpenAI شده و با نهایی شدن سرمایه گذاری 10 میلیارددلاری مایکروسافت در OpenAI، مایکروسافت قادر خواهد بود از رقبای دیرینه خود پیشی بگیرد.

OpenAI در سال 2015 به وسیله گروه کوچکی از سرمایه گذاران و محققان هوش مصنوعی از جمله سام آلتمن مدیر فعلی شرکت، ایلان ماسک مالک شرکت تسلا و ایلیا سوتسکور یکی مهم ترین محققان حوزه هوش مصنوعی بنیان قرار گرفت و قرار بود یک موسسه غیرانتفاعی باشد، اما در سال 2018، زمانی که ایلان ماسک از این شرکت خارج شد و سرمایه گذاری خود را متوقف کرد، سام آلتمن خاطرنشان کرد OpenAI دیگر یک موسسه غیرانتفاعی نخواهد بود تا بتواند عایدی داشته باشد و بودجه تحقیقات خود را فراهم کند.

این شرکت طی سال های گذشته پیروزیت های خیره نماینده ای را کسب نموده است. در سال 2020، OpenAI توانست یک سیستم هوش مصنوعی به نام GPT-3 بسازد که قادر است متن هایی نظیر توییت، پست های وبلاگ، مقالات خبری و حتی کد های کامپیوتری بنویسد. سال گذشته این شرکت DALL-E را معرفی کرد که قادر است بر اساس آنچه کاربران توصیف می نمایند تصاویری فراوری کند.

ChatGPT بر اساس همان فناوری 3- GPT ساخته شده و فراهم آمدن امکان استفاده عمومی از آن باعث شد کاربران با توانایی های ویژه این ربات آشنا شوند. کاربرانی که تجربه استفاده از این چت بات را دارند، می گویند این ربات در پاسخ به سوالات توضیحات کاملی را ارایه می نماید، به سوالات پیچیده پاسخ می دهد و برای مواردی همانند نوشتن کد و حل مسائل متفاوت بهینه عمل خواهد نمود. یکی از قابلیت های این ربات تهیه فراوری محتوا برای وب سایت های گوناگون است و توانایی پاسخ به سوالات مشتریان را خواهد داشت.

مایکروسافت از تابستان سال گذشته با مشکل کاهش نرخ رشد روبرو بوده و تحلیلگران وال استریت می گویند انتظار دارند که با انتشار گزارش نو مالی این شرکت، مایکروسافت با کندترین نرخ رشد از سال 2016 به این سو روبرو گردد. با این وجود، مایکروسافت همچنان یک شرکت سودده است و بر طبق برنامه ریزی های قبلی می تواند سود هایی را که باید به سرمایه گذاران بپردازد، تامین کند.

پیش بینی می گردد با همکاری های OpenAI و مایکروسافت، مایکروسافت شرایط بسیار بهتری پیدا کند و البته هر دو شرکت تاکید دارند که پروژه های آینده آن ها بسیار فراتر از ChatGP T خواهد بود.

اعلام خبر سرمایه گذاری چند میلیارددلاری مایکروسافت در OpenAI در شرایطی رخ داد که چند روز قبل، مایکروسافت اطلاع داد که 5 درصد از کارکنانش را اخراج خواهد نمود. ساتیا نادلا، مدیر اجرایی مایکروسافت در این خصوص اعلام نموده است که این کمپانی میخواهد 10 هزار نفر از کارمندانش را اخراج کند. به گفته او، هدف از این اقدام کاهش هزینه ها و بازتعریف اولویت های نو نظیر تمرکز بر حوزه هوش مصنوعی اعلام شده است.

تهدیدی برای دموکراسی

با وجود همه نگرانی هایی که در خصوص امکان جایگزینی انسان با ربات های دارای هوش مصنوعی مطرح می گردد و مسائلی نظیر امکان سرودن شعر یا فراوری متن که درباره آن ها سخن گفته می گردد، یک تهدید به مراتب بزرگ تر از جانب این ربات ها وجود دارد: هوش مصنوعی می تواند در فرآیند های دموکراتیک جای انسان ها را بگیرد؛ نه به وسیله رای دادن بلکه با اثرگذاری روی افکار عمومی و لابی گری.

ChatGPT می تواند به طور اتوماتیک روی فرآیند های اثرسنجی و نظرسنجی اثر بگذارد. این ربات قادر است برای سردبیران روزنامه های محلی نامه بنویسد و از آن ها بخواهد که نگاه دیگری را در فراوری و انتشار روزنامه دنبال نمایند. این ربات می تواند روزانه میلیون ها بار در خصوص مقالات خبری، پست های وبلاگ ها یا پست های رسانه های اجتماعی نظر بنویسد. به طور خلاصه، ChatGPT می تواند کاری را که روس ها در سال 2016 با میلیون ها دلار بودجه و صد ها کارمند پیروز به انجام آن شدند، به تنهایی انجام دهد.

در حال حاضر شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، اینستاگرام یا توییتر راه چاره هایی برای مقابله با اکانت های دروغین و فعالیت های مشکوک در شبکه های اجتماعی پیدا نموده اند، اما با توسعه یافتن فناوری ChatGPT شرایط به کلی تغییر خواهد نمود و دیگر توییت های حاوی اطلاعات گمراه نماینده یا حملات هماهنگ نیستند که شیوه اصلی اثرگذاری خواهند بود. ناتان ای سندرز و بروس شینر در روزنامه نیویورک تایمز نوشته اند، ChatGPT می تواند با استفاده از داده های بسیار زیادی که در اختیار دارد، به طور هدفمند برای برقراری ارتباط مستقیم، راه انداختن کارزار های تاثیرگذاری بر افکار عمومی و فراوری محتوای مرتبط مستقیما نقاط ضعف سیستم را هدف قرار دهد.

به نوشته این دو، زمانی که انسان ها چنین کار هایی را می نمایند ما در توصیف این کار عبارت لابی کردن را به کار می بریم حالا اگر این اتفاق برای یک ربات ممکن باشد شرایط به گونه متفاوتی از شرایط فعلی پیش خواهد رفت.

روزنامه واشنگتن پست با اشاره به این مساله که ChatGPT می تواند نامه بنویسد یا در نظرسنجی های مکتوب شرکت کند و در شبکه های اجتماعی فعالیت هوشمندانه داشته باشد، نوشته است که خطر این ربات ها باید جدی گرفته گردد و دموکراسی ها باید راهی برای بازگشت به راه چاره های قدیمی برای حفظ دموکراسی پیدا نمایند؛ راه هایی نظیر بیشتر شدن ملاقات های رو در روی سیاستمداران با مردم یا تکیه بر نظرسنجی های تلفنی برای مطلعی یافتن از نظرات افکار عمومی به جای مراجعه مدام به شبکه های اجتماعی. به نوشته واشنگتن پست این رویکرد می تواند دست کم تا زمانی که ChatGPT توانایی حرف زدن پیدا کند مفید باشد.

ChatGPT سوگیری چپ دارد

برای بسیاری از کاربران این سوال وجود داشت که آیا ChatGPT می تواند سوگیری سیاسی داشته باشد یا نه. همه چیز به داده هایی بستگی دارد که در اختیار این ربات هوش مصنوعی قرار گرفته است. نتایج یک مطالعه نو که از سوی دیوید روزادو، محقق هوش مصنوعی صورت گرفته و در وبسایت دیکودر منتشر شده نشان می دهد که پس از آزمایش های مداوم و طرح سوالات متفاوت از ChatGPT آشکار می سازد که میانگین پاسخ های این ربات عموما در سمت چپ نمودار جهت گیری سیاسی قرار می گیرد و هرچه تعداد پرسش ها و تکرر آزمون ها بیشتر می گردد، سوگیری ChatGPT به مرکز نمودار نزدیک تر می گردد. روزادو می گوید علت این مساله احتمالا آموزش تماشا ChatGPT با نوشته های چهره های آکادمیک و کارشناسانی رخ داده که رویکرد چپ میانه دارند.

خطر حذف مشاغل

یکی دیگر از خطراتی که رشد روز افزون این ربات ها در پی دارد، خطر جایگزینی انسان با ربات برای مشاغلی است که سابقا نمی توانستند با خیالی راحت از اینکه کار به درستی انجام خواهد شد امورشان را به ربات ها واگذار نمایند، اما در آینده ممکن است این اتفاق بیفتد.

به نوشته EBN، ریکاردو میگل ریس، یک محقق در شهر کبک کانادا می گوید: سابقا احتیاج بود برای انجام یک کار گوگل کنید، آموزشی را فرا بگیرید بعد کاری را انجام دهید، اما حالا با رباتی روبرو هستید که همه این آموزش ها را فرا گرفته و می تواند کار را به صورتی قابل قبول به شما تحویل دهد. با این وجود این محقق می گوید اگر فرآیند از سوی مدیران و سیاست گذاران به درستی مدیریت گردد فضا باید به سمتی پیش برود که کارگران برای استفاده از هوش مصنوعی در کار ها آموزش ببینند نه اینکه ربات ها جایگزین کارگران گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 بهمن 1401 بروزرسانی: 8 بهمن 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 497

به "ربات ها و بیم و امید های دنیای آینده، ChatGP T چیست و چگونه می تواند تهدیدی برای دموکراسی ها باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ربات ها و بیم و امید های دنیای آینده، ChatGP T چیست و چگونه می تواند تهدیدی برای دموکراسی ها باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید