در لاشه یک نهنگ چه موجوداتی زندگی می نمایند؟ ، شیوه جالب زندگی در اعماق دریا

به گزارش مجله معلمی، وقتی یک موجود بزرگ مثل نهنگ می میرد و لاشه اش به اعماق دریا سقوط می نماید، زیست بوم زنده ای در آن شکل می گیرد.

در لاشه یک نهنگ چه موجوداتی زندگی می نمایند؟ ، شیوه جالب زندگی در اعماق دریا

به گزارش همشهری آنلاین و به نقل از ساینس الرت، یک زندگی به انتها می رسد، اما حیات همچنان ادامه دارد. در اعمقا دریا ها هم قضیه به همین منوال است. جایی که لاشه یک نهنگ بزرگ الجثه جا خوش نموده، یک زیست بوم کوچک برای دهه ها در آن به بقای خود ادامه می دهد.

بقایای یک نهنگ در اعماق اقیانوس آرام شمالی به دانشمندان یاری می نماید تا بفهمند چگونه بقایای یک موجود می تواند باعث بقای زیست بوم های کوچک گردد. لاشه نهنگ مورد نظر، در عمق 1250 متری سواحل بریتیش کلمبیا در مکانی به نام Clayoquot Slope در سال 2009 به وسیله محققان موسسه تحقیقاتی آکواریوم مونتری بی کشف شد.

از سال 2012 دانشمندان شرکت Ocean Networks Canada (ONC) اغلب به سایت بازگشته اند تا سرعت تجزیه اسکلت و تغییرات در تنوع موجودات دریایی ساکن در آنجا را مطالعه نمایند.

آخرین بازدید به عنوان بخشی از یک اکتشاف به وسیله Ocean Exploration Trust (OET) برای یاری به ONC برای آنالیز رصدخانه های زیر آب که در حال حاضر در شیب کلایوکوت کار می نمایند، انجام شد.

یک شناور زیردریایی با قابلیت کنترل از راه دوربه نام روو هرکولس از نهنگ با وضوح بالا فیلمبرداری کرد. OET در یک پست وبلاگی می نویسد: لاشه نهنگ ها در اعماق دریا ها واحه ای از غذا است که موجودات کوچکتری را تغذیه می نماید.

در سال 2019، دانشمندان پناهگاه دریایی ملی مونتری لاشه نهنگ سقوط نموده بسیار تازه تری را در عمق 3200 متری دیویدسون سی ماونت کشف کردند. در حدود چهار ماه بعد از مرگ نهنگ، آن لاشه میزبان اختاپوس، مارماهی، کرم و خرچنگ بود.

معین نیست که لاشه نهنگ Clayoquot متعلق به کدام گونه است. با این حال، ظاهرا این سایت در نزدیکی مسیر مهاجرت نهنگ خاکستری است، بنابراین لاشه احتمالا متعلق به یک نهنگ خاکستری بوده است. حتی با گذشت 14 سال از کشف لاشه، این مکان هنوز پر از زندگی است. گونه های مشاهده شده شامل لیمپت (Cocculina craigsmithi)، حلزون دریایی (Mitrella (Astyris) permodesta)، خرچنگ (Paralomis multispina)، موش ماهی (Coryphaenoides acrolepis) و کرم لوله ای (Lamellibrachia) است.

محققان نمونه هایی از رسوبات کف دریا را از منطقه اطراف لاشه نهنگ نیز برداشته اند. آن ها نمونه ها را برای آنالیز DNA محیطی آزمایش می نمایند، که به آنالیز دقیق تر ارگانیسم هایی که در تاریکی جسد زندگی و رشد می نمایند، یاری می نماید.

کمین، تغذیه و رشد در تاریکی جسد هستند یاری می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 21 تیر 1402 بروزرسانی: 21 تیر 1402 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 565

به "در لاشه یک نهنگ چه موجوداتی زندگی می نمایند؟ ، شیوه جالب زندگی در اعماق دریا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در لاشه یک نهنگ چه موجوداتی زندگی می نمایند؟ ، شیوه جالب زندگی در اعماق دریا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید