ثبت ملی ردپاهای بزرگ الجثه در بیرجند

به گزارش مجله معلمی، 46 ردپای حیوان بزرگ الجثه ای در منطقه ای واقع در 43 کیلومتری بیرجند متعلق به دوران سوم زمین شناسی با شماره 311 در فهرست آثار طبیعی به ثبت رسید.

ثبت ملی ردپاهای بزرگ الجثه در بیرجند

مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت:

رد پای حیوانات بزرگ الجثه در درون طبقات سنگی ارتفاعات منطقه یادشده به صورت حفره های بیضی شکل قابل مشاهده است که این ردپاها تداعی کننده عبور این جانوران روی لایه های نازکی از رسوبات آن دوران است.

فرهاد نظری اضافه نمود: بر اساس تحقیقات اجرا شده، واضح ترین ردپاها روی لایه سوم شناسایی شده است. با توجه به اینکه از نمایان شدن لایه موسوم زمان زیادی نمی گذرد، از این رو جایِ پاها کاملا سالم و بدون فرسایش حفظ شد ه اند.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، این آثار نخستین بار در سال 1376 در بررسی های باستان شناسی و سپس در سال 1377 از طریق اساتید زمین شناسی از دانشگاه های بیرجند و مشهد، سازمان زمین شناسی کشور و دانشمندان آمریکایی و کانادایی مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس مطالعات جامع اجرا شده در سال 2000 میلادی این رد پاها به پری سوداکتیل ها که از پستانداران بزرگ دوره آئوسن (30 تا 50 میلیون سال قبل) بوده، نسبت داده اند.

بنابر این گزارش، این پرونده ثبتی، تعداد رد پاهای شناسایی شده 46 عدد است که رد پای شماره 35 در ابعاد 40 در 30 سانتی متر بزرگ ترین و شماره 24 با طول 25 در 6 سانتی متر کوچک ترین ردپا در ناحیه مورد مطالعه بوده است. همچنین با توجه به شواهد و ارتباط نزدیک ردپاهای موجود از منطقه با رد پای پستانداران مشابه در اواخر دوره پالئوسن تا اواخر ائوسن در نقاط مختلف دنیا می توان این آثار را به راسته علفخواران منقرض شده به نام های پانتودونتها و دتیوسراتاها نسبت داد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 بهمن 1400 بروزرسانی: 22 بهمن 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 252

به "ثبت ملی ردپاهای بزرگ الجثه در بیرجند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی ردپاهای بزرگ الجثه در بیرجند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید