تور ارزان ترکیه: تجربه ناموفق ترکیه در کنترل قیمت ها

به گزارش مجله معلمی، مهمترین فعال مالی بخش خصوصی ترکیه معتقد است که اعزام هزاران بازرس به بازار و فروشگاه ها برای کنترل قیمت ها، چیزی نیست مگر دادن آدرس غلط. او می گوید راه کنترل قیمت از راستا دیگری می گذرد.

تور ارزان ترکیه: تجربه ناموفق ترکیه در کنترل قیمت ها

بهترین تجربه سفر را با تور ارزان ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، تورم افسار گسیخته و پایین بودن سطح دستمزد و عایدی نسبت به هزینه ها، میلیون ها خانوار ترکیه را به ستوه آورده است. دولت اردوغان به سختی و با صرف هزینه های کلان توانسته هر 1 دلار آمریکا در سطح 14 لیره نگه دارد. اما اتفاق مثبتی در زندگی مردم روی نداده، بیکاری و گرانی بیداد می نماید و قدرت خرید شهروندان به پایین ترین سطح در دو دهه اخیر رسیده است.

امروز بسیاری از روزنامه های ترکیه به این اشاره کردند که نزدیک به 3 هزار نفر به عنوان بازرس در سراسر ترکیه به بازارها و مراکز خرید رفته اند تا قیمت کالاها را آنالیز نمایند و گرانفروشان و کم فروشان را مجازات نمایند. گفته شده که در برخی استان ها که نهادهای قضائی امکان اعزام بازرس نداشته اند، کارمندان ساده واحدهای سد معبر شهرداری به عنوان بازرس به بازار رفته اند.

برخورد رسانه های ترکیه با موضوع گرانی و کنترل قیمت ها، به دو شکل فرق دارد. رسانه های تحت امر حزب عدالت و توسعه، کاملاً مواجهه ای سیاسی دارند و گرانی و افزایش قیمت ها را توطئه دشمنان خارجی و مزدوران داخلی می دانند و از اعزام بازرس به عنوان یک اقدام حماسی و مهم یاد می نمایند.

اما رسانه های منتقد و مخالف دولت، اعزام بازرسین را یک نمایش و شُو تبلیغاتی و حزبی می دانند که نمی تواند تغییری در شرایط معیشت مردم ایجاد کند. این رسانه ها چنین سوالی مطرح می نمایند: آیا گرانی و افزایش قیمت، در خود فروشگاه ها روی داده و محیط و مقصد اصلی گرانفروش، واحدهای تجاری هستند یا باید چاره کار را در جای دیگری جستجو کرد.

در چنین شرایطی است که سیمون کلاوسکی رئیس توسیاد، در کنار متتقدین ایستاده و اقدام نمایشی اردوغان برای کنترل قیمت ها را بی فایده می داند. مهم ترین فعال اقتصادی بخش خصوصی ترکیه معتقد است که اعزام هزاران بازرس به بازار و فروشگاه ها برای کنترل قیمت ها، چیزی نیست مگر دادن آدرس غلط. او می گوید راه کنترل قیمت از راستا دیگری می گذرد.

سیمون کلاوسکی گفته است: دولت تصور می کرد با افزایش دستمزدها می تواند تورم را بی اثر کند. اما چنین نشد و تورم باز هم از دستمزد سبقت گرفته و در سال گذشته مقدار آن به 48.5 رسید. اگر کوشش برای مبارزه با تورم را از ایستگاه آخر یعنی از کنترل قیمت آغاز کنیم، اقدامات ما موقتی خواهد بود. علاوه بر این، حتی اگر در مرحله اول با کاهش اقتصادیات بر قیمت تأثیر بگذارید، این یک سیاست اقتصادی انبساطی است. کاهش اقتصادیات در میان مدت باعث ایجاد تقاضا و تورم می گردد و نمی تواند یک راه حل بنیادین و زیرساختی باشد.

چه باید کرد؟

رئیس اتحادیه کارآفرینان و صاحبان صنایع ترکیه (TÜSİAD) معتقد است که مبارزه با تورم و کنترل قمیت ها، احتیاج به تدبیر راهبردی و ترکیبی دارد. او بر این چند نقطه انگشت گذاشته است:

1.سیاست پولی صحیح.

2.سیاست اقتصادی سازگار.

3.تغییرات ساختاری برای حمایت از فراوری.

رئیس توسیاد در صحبت با روزنامه اقتصادی دنیا گفت: برای حل تورم، باید از هر سه ابزار به درستی در اقتصاد استفاده کرد. سیاست های پولی، سیاست های اقتصادی و تغییرات ساختاری که از فراوری مورد احتیاج در بخش های خاص حمایت می نماید. اگر برای حمایت از فراورینماینده، نقشه راه و برنامه ای وجود نداشته باشد، اتکای به کنترل قیمت ها نمی تواند راهگشا باشد. وقتی در سیاست های پولی اقدامات انبساطی بیش از حد انجام می دهید، ارزش پول کشور به شدت کاهش می یابد و این باعث افزایش تورم می گردد. سپس شما باید با آن مقابله کنید. این خلاصه شرایط بحرانی ما طی پنج ماه گذشته است. در تصمیمات اقتصادی دولت، خطاهای جدی وجود دارد. سیاست اقتصادی باید با سیاست پولی هماهنگ باشد. ما خیلی با اقتصادیات بازی می کنیم. اگر از آخر یعنی قیمت آغاز کنیم، اقدامات موقتی خواهد بود. کاهش اقتصادیات باعث ایجاد تقاضا و تورم در میان مدت می گردد. در دوره اخیر البته در کاهش اقتصادیات بر ارزش افزوده مواد غذایی شاهد کاهش قیمت هر چند محدود خواهیم بود، اما موضوع فقط در خصوص مواد غذایی نیست. چگونه تورم را از بهداشت تا آموزش، از رستوران تا حمل و نقل حل خواهیم کرد؟ مشکل تورم در ترکیه بسیار عمیق تر از این است که مشکل با کنترل قیمت چند ماده غذایی حل گردد.

سرگردان در پی کالای مقرون به صرفه تر

این روزها در کلانشهرهایی همانند استانبول و آنکارا، در برابر بسیاری از فروشگاه ها، صفوف طولانی تشکیل می گردد. از صف طولانی برای خرید چند قرص نان بیات مقرون به صرفه تا خرید یکی دو بطری روغن مایع که 5 تا 10 لیره مقرون به صرفه تر از فروشگاهی دیگر است. علاوه بر این، فراز و فرودهای قیمت بنزین نیز باعث می گردد برخی شب ها در ساعات آخر شب و قبل از آنکه بنزین چند قوروش گران تر گردد، جلوی پمپ بنزین ها، برای خرید سوخت مقرون به صرفه، صف بلند تشکیل گردد.

اما این واقعیت ها در اظهارات مقامات سیاسی دولت اردوغان بازتابی ندارد و غالباً، نه تنها منکرِ گرانی هستند، بلکه معتقدند که ترکیه برای رسیدن به هدف مهم سند چشم انداز2023 مسئله ای ندارد و در سال 2023 این کشور، صاحب یکی از 10 اقتصاد بزرگ دنیا خواهد بود!

این در حالی است که حتی خود اردوغان نیز به این واقعیت اذعان نموده که میلیون ها خانوار ترکیه، از پرداخت قبوض گاز و برق عاجز هستند.

وزارت امور خانواده و سیاست های اجتماعی اعلام نموده که تنها در عرض 3 روز بیش از 280 هزار خانواده، از واحدهای مددکاری این وزارتخانه درخواست یاری نموده اند تا برای پرداخت قبض گاز و برق، یاری هزینه ای در اختیار آنها بگذارد.

بنابر این بحث گرانی و تنگنای معیشت در ترکیه، از سطح موادغذایی و هزینه های اصلی فراتر رفته و میلیون ها خانوار این کشور برای تامین احتیاجهای اولیه با مشکل روبرو هستند. در این شرایط، اقتصاددانان از دولت خواسته اند، به جای کوشش نمایشی برای کنترل قیمت ها، به سمت سیاست های حمایت از فراوری برود و هزینه تمام شده فراوری را پایین بیاورد.

در سرانجام باید گفت، به قول برخی از منتقدین و تحلیل گران طرفدار رئیس جمهور ترکیه، هنوز هم هیچ کدام از مخالفین، نمی تواند به عنوان یک رقیب قدرتمند، رجب طیب اردوغان را به گوشه رینگ بیندزاد، اما تورم و تنگنای معیشتی، رقیب سرسخت و قدرتمندی است که اردوغان و حزب حاکم را دچار هول و ولا نموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 337

به "تور ارزان ترکیه: تجربه ناموفق ترکیه در کنترل قیمت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان ترکیه: تجربه ناموفق ترکیه در کنترل قیمت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید