بلایی که کرونا بر سر میراث جهانی آورد

به گزارش مجله معلمی، یونسکو در گزارشی نو از تبعات منفی همه گیری کرونا بر بیش از هزار محوطه جهانی خبر داده و اعلام کرده پیش بینی می شود این تاثیرات منفی ماه ها و حتی سال ها همچنان ادامه داشته باشد.

بلایی که کرونا بر سر میراث جهانی آورد

به گزارش خبرنگاران، یونسکو با بررسی گسترده محوطه های حاضر در فهرست میراث جهانی و از طریق گفت وگو و نظرسنجی از مدیران این مکان ها، گزارشی را با نام میراث جهانی در مواجهه با کووید-19 منتشر کرده است.

در این گزارش آمده است: بسیاری از شرکت کنندگان در این بررسی پیش بینی کرده اند تبعات منفی ناشی از همه گیری ویروس کرونا تا ماه ها و حتی سال ها همچنان گریبان گیر میراث جهانی یونسکو باشد، همچنان که در دوران اوج این بیماری اعلام شد 90 درصد از کشورها محوطه های جهانی خود را یا به صورت کامل و یا نسبی تعطیل کرده اند.

در فوریه 2021 به طور میانه 71 درصد از محوطه های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو تعطیل بودند.

همچنین بر اساس یافته های این بررسی، تعداد بازدیدکنندگان از میراث جهانی یونسکو در سال 2020 با کاهش 66 درصدی همراه بوده است و به طور میانه 40 درصد از کارکنان دائم و 53 درصد از کارکنان موقت این محوطه ها شغل خود را از دست داده اند.

شرکت کنندگان در این بررسی از تاثیرات چشم گیر همه گیری کرونا بر جوامع محلی ابراز نگرانی کرده اند چرا که درآمدهای حاصل از این محوطه ها به دلیل کاهش بازدیدکننده نزول شدیدی داشته و برخی از این محوطه ها با حفاری های غیرقانونی، غارت آثار و وندالیسم آثار تاریخی همراه بوده که در نتیجه کاهش نظارت بر این محوطه ها ایجاد شده است.

ایتالیا با 54 محوطه ثبت شده در فهرست میراث جهانی، بیشترین تعداد محوطه های ثبت شده در یونسکو را داراست و پس از آن چین با 53 محوطه، اسپانیا با 47 و آلمان و فرانسه هر دو با 44 محوطه قرار دارند.

هند، مکزیک، انگلستان، روسیه، آمریکا، ایران (23 محوطه) و ژاپن هم به ترتیب دارای بیشترین تعداد محوطه های ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 9

به "بلایی که کرونا بر سر میراث جهانی آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلایی که کرونا بر سر میراث جهانی آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید