برگزاری رویداد البرز وینچر با حمایت پارک علم و فناوری البرز

به گزارش مجله معلمی، رویداد البرز وینچر با حضور دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رییس پارک علم و فناوری البرز و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز در کرج برگزار گردید.

برگزاری رویداد البرز وینچر با حمایت پارک علم و فناوری البرز

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، رویداد البرز وینچر با حضور دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رییس پارک علم و فناوری البرز جهاددانشگاهی و مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز در کرج برگزار گردید.

صنایع نرم و خلاق در جایگاه صنعت نفت دیده گردد

در ابتدای این رویداد مهدی عباسی رییس پارک علم و فناوری البرز در رویداد البرز وینچر با تاکید بر پتانسیل غیرقابل انکار پارک های علم و فناوری کشور به خصوص پارک علم و فناوری البرز گفت: در گذشته تصور کلی این بود که ما در پی دزدیدن فناوری هایتک از کشور های خارجی هستیم در حالی که در ملاقات با بعضی روسای پارک های علم و فناوری جهان، متوجه شدیم که آنها معتقد هستند با پتانسیل بالایی که در پارک های علم و فناوری ایران وجود دارد، خارجی ها باید در پی سرمایه گذاری در آن باشند.

عباسی با تشکر از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بویژه ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از رویداد البرز وینچر، ادامه داد: ما پتانسیل بالایی در حوزه صنایع خلاق داریم، اگر این پتانسیل در کشور های خارجی وجود داشت، خروجی فوق العاده ای از صنایع فرهنگی و خلاق آن ها به دست می آمد. ما باید تجربیات کشورهای دیگر را به تجربیات خود اضافه نموده و از آن استفاده کنیم و از آن برای تبدیل ظرفیت های بالقوه خود به بالفعل بهره ببریم.

رییس پارک علم و فناوری البرز با تاکید بر اینکه ما نباید راه را گم کنیم و برای موفقیت در عرصه فناوری های خلاق باید به طور مستمر در پی تحقیق و پژوهش باشیم گفت: صنایع فرهنگی از اهمیت زیادی در همه نقاط جهان برخوردارند و ما نیز که ظرفیت های فوق العاده ای در این زمینه داریم نباید از توجه به آن غافل شویم. صنایع نرم و خلاق باید تا جایی پیشرفت نمایند که هم راستا و هم رده با صنعت نفت جلو بفرایند.

اکوسیستم کامل نوآوری و فناوری در کشور شکل گرفته است

پرویز کرمی در رویداد البرز وینچر با اشاره با پیشرفت اکوسیستم فناوری کشور در سال های گذشته اظهار کرد: چیزی که الان در فکر همه ماست، اکوسیستمی بلوغ یافته و فعال است. در حالی که 10 سال پیش هیچکدام از این ویژگی ها وجود نداشت. در گذشته تنها دانشگاه ها به عنوان مراکز فراوری نیروی انسانی وجود داشتند اما امروز، اکوسیستم کاملی متشکل از پارک ها، دانشگاه ها و عناصر دیگر اکوسیستم فناوری شکل گرفته است. در حال حاضر 60 صندوق پژوهش فناوری، 10 هزار استارتاپ و شرکت نوپا، 450 شرکت خلاق، 9 کارخانه نوآوری و 70 خانه خلاق وجود دارد. همه این ها در 4 واژه و ترم دسته بندی شده اند. این تغییرات ناگزیر است چرا که جهان نیز از فناوری های گذشته و دور به سمت فناوری های نو حرکت می نماید.

دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اضافه نمود: استان البرز و کرج هم باید از این الگو پیروی نمایند. با توجه به پتانسیل خوب این استان برای مثال برترین شرکت های حوزه بیوتک در شهر کرج، باید از این ظرفیت ها بهره برد. البته اقدامات خوب زیادی در حال صورت گرفتن است. پالایشگاه خون که قبلاً تنها در آلمان وجود داشت الان در البرز فعالیت می نماید و 50 درصد ایران را پوشش می دهد. این فرایند در نهایت به پوشش کل ایران و بعد از آن صادرات به خارج از کشور ختم خواهد شد.

کرمی در رویداد البرز وینچر که با همکاری پارک علم و فناوری البرز در کرج برگزار گردید در ادامه عنوان نمود: پارک علم و فناوری البرز با همکاری ستاد آغاز به یک فعالیت مشترک نموده است. در این فعالیت محصول و خدمت استاندارد می تواند صادر گردد. برای انجام صادرات شرکت های فناور می توانند از کریدور صادرات ما استفاده نمایند. برای مثال انجمن فراورینمایندگان اسباب بازی این توافق را با ما انجام دادند و توانستند از این مزیت استفاده نمایند.

وی با اشاره به اهمیت فناوری های نرم اضافه نمود: فناوری نرم و خلاق فقط صنایع دستی نیست. این موضوع برای صنعت اسباب بازی نیز صادق است. 100 میلیارد دلار گردش اقتصادی جهان در صنعت اسباب بازی است که از این رقم تنها 15 میلیون سهم ایران است؛ 350 میلیون دلار مربوط به واردات می گردد. با پر کردن فاصله موجود میان 15 و 350 میلیون دلار می توان به سودآوری زیادی رسید. قابل ذکر است که 2700 میلیارد دلار گردش اقتصادی فناوری های نرم در جهانست.

کرمی در انتها ضمن تاکید بر اهمیت وجود همه عناصر اکوسیستم فناوری گفت: ما باید از برندها در کشور بهتر استفاده کنیم. برای مثال باید از برندهای موجود در فوتبال بهتر استفاده گردد. متاسفانه فرایندی منطقی در این زمینه شکل نگرفته است. بعلاوه در بحث کسب و کار تنها فروش اهمیت ندارد بلکه دیتا نیز آورده و ارزش دارد. اقتصاد محتوا باید با حضور ایده، تیم منتور، سرمایه گذار و بقیه عناصر کسب و کار شکل گیرد. در کشور ما بازارسازی حول هنرها شکل نگرفته است و لازمه آن گردهم هم آوردن عناصری است که برای اکوسیستم فناور لازم اند. دیگر عصر سرمایه گذاری روی ملک و خانه گذشته است و فروش صرف محصولات نیز از دور خارج شده است. در حال حاضر در ایران تعداد مال ها به مقدار ای است که با اروپا برابری می نماید اما رونقی در آن ها دیده نمی گردد.

گزارش مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز از فرایند برگزاری البرز وینچر

باباخان مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان البرز نیز با اشاره به فرایند انتخاب طرح های برتر رویداد البرز وینچر گفت: در ابتدا 30 طرح داشتیم که پس از غربالگری اولیه 7 طرح باقی ماندند. این طرح ها پرزنت می شوند و پس از قضاوت نمره آن ها به وسیله داورها معین می گردد. در ادامه وقت بیشتری برای نوشته شدن افس اس های تخصصی آن ها اختصاص می یابد چرا که این کار احتیاجمند زمان قابل توجهی است.

وی ادامه داد: یکی از از تفاوت های اساسی این رویداد و دیگر رویداد های سرمایه گذاری است همین است که از ابتدا درخواست اف اس نمی کنیم. پس از ارائه اف اس تیم ها در دسته های طلایی، نقره ای و برنزی رده بندی می شوند. پاداش تیم های طلایی تامین حد اقل 20 درصد سرمایه آن ها برای آغاز کسب و کار است. برای تیم های نقره ای اگر سرمایه گذارداشته باشند، سرمایه مذکور به وسیله ما تضمین می گردد و تیم های برنزی تایید می شوند اما ضمانتی ندارند.

براین اساس در رویداد البرز وینچر، طرح ها بر سه اساس طرح های طلایی، نقره ای و برنزی تقسیم بندی شده اند و طرح های طلایی شامل تامین حداق 20 درصد سرمایه مورد احتیاج از طرف صندوق البرز و طرح های نقره ای نیز از ضمانت اصل مبلغ سرمایه گذاری به وسیله صندوق البرز برخوردار می شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 اسفند 1400 بروزرسانی: 28 اسفند 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 290

به "برگزاری رویداد البرز وینچر با حمایت پارک علم و فناوری البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری رویداد البرز وینچر با حمایت پارک علم و فناوری البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید