بازارچه باجگیران تا چه زمانی قرار است تعطیل بماند؟

به گزارش مجله معلمی، باجگیران، کریدور بسیار بزرگ و دروازه طلایی آسیای میانه اکنون به یک شهر خاموش تبدیل شده است.

بازارچه باجگیران تا چه زمانی قرار است تعطیل بماند؟

به گزارش خبرنگاران از مشهد، باجگیران شهری کوچک و مرزی از توابع قوچان در خراسان رضوی است که با دارا بودن گمرک قدیم، سابقه زیادی در تبادلات کالا دارد.

راه اندازی بازارچه مشترک مرزی ایران و ترکمنستان در نقطه صفر مرزی در فروردین ماه سال 1375 بهانه ای شد تا ترانزیت کالا از این مرز به مقصد ترکمنستان و چند جمهوری تازه استقلال یافته، و در آسیای مرکزی از جمله قزاقستان و بعلاوه روسیه فعالیت های مرزی در باجگیران را توسعه دهد.

در سال های گذشته از طرفی کارشکنی های ترکمنستان و از طرف دیگر شیوع ویروس کرونا و بسته شدن مرزها فعالیت این بازارچه را مختل کرد.

از آنجایی که ترکمنستان ناگهان تعرفه های گمرکی را افزایش داد و برای تردد روزانه تنها 10 کامیون بار ها و بار ها تجارت در این منطقه را با فراز و نشیب روبرو نموده، موجب بی رونقی بازارچه و کوچ بسیاری از تجار و بیکاری بسیاری از جوانان این منطقه شد.

علی رحمتی مدیر بازارچه مرزی باجگیران گفت: از آنجایی که تا 10 روز دیگر می گردد دو سال که شرایط بازارچه مرزی در حال تعطیلی به سر می برد، ما همچنان منتظر هستیم تا خبری از ترکمنستان مبنی بر شروع همکاری های این دو کشور به دست بیاید، ولی باید گفت؛ بعید است که بازار چه فعلا باز گردد.

بیشتر بخوانید

وی گفت: اگر به این موضوع خوش بینانه نگاه کنیم اوایل سال تازه محتمل است که رئیس جمهور ترکمنستان به ایران سفر کند و موضوع مرز باجگیران آنالیز گردد که در این صورت روابط بین کشور ما و کشورهای همسایه مجددا شروع می گردد، درحال حاضر با موقعیتی که مرز باجگیران دارد ادارات دولتی ما حق ارتباط با کشورهای همسایه را ندارند. فقط ارتباطات گاهی در سطح ملی انجام می گردد.

مدیر بازارچه مرزی باجگیران گفت: واردات و صادرات در این مرز صورت نمی گیرد و از نوزدهم دی ماه سال 98 تا کنون مرز کاملا مسدوده است و هیچگونه تبادلات تجاری در مرز و گمرک در سطح بازارچه انجام نمی گردد و فقط در حوزه مسافران دیپلماسی اقداماتی صورت می گیرد که برای مرز خیر و منفعتی ندارد.

رحمتی گفت: تردد فقط در حد ماشینهای عبوری است آن هم به علت اینکه مرز باجگیران فاصله ش با مرکز ترکمنستان که عشق آباد است 35 کیلومتر می باشد، حتی تغییرات فیزیکی در شرایط ساختمان اداری و تجاری هم محسوس نبوده است.

مدیر بازارچه مرزی باجگیران گفت: در مجموع کشور ما هیچ مسئله ای حتی با وجود کرونا برای راه اندازی بازارچه و مرز ندارد، مشکل این است که کشور مقابل حاضر به همکاری نیست.

رحمتی گفت: ولی واقعیت در بحث گاز است و طلبی که آنها از ما دارند، اگرچه این موضوع در جلساتی سفر رئیس جمهور حل و فصل شده ولی همچنان رغبتی برای کار کردن در بحث باجگیران را ندارند و می گویند ما سه مرز مشترک دیگر با شما داریم؛ لطف آباد، سرخس واینچه برون که به لحاظ تجاری فعال هستند. اما آنها حتی بحث مسافری هم فعال نمی نمایند.

به این ترتیب ممکن است کل خانواده های ساکن در باجگیران از این منطقه کوچ نمایند.

باجگیران کریدور بزرگ و دروازه آسیای میانه بوده که الان به یک شهر خاموش تبدیل شده است.

/ف.ح.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 261

به "بازارچه باجگیران تا چه زمانی قرار است تعطیل بماند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازارچه باجگیران تا چه زمانی قرار است تعطیل بماند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید