یک جرم فسیل شده نزدیک کهکشان درخشان آندرومدا کشف شد

به گزارش مجله معلمی، یک ستاره شناس آماتور، یک جرم فسیل شده از اوایل کیهان را در نزدیکی کهکشان درخشان آندرومدا پیدا کرد.

یک جرم فسیل شده نزدیک کهکشان درخشان آندرومدا کشف شد

جوزپه دوناتیلو (Giuseppe Donatiello) در داده های بایگانی شده دوربین وزارت انرژی آمریکا که برای شکار انرژی تاریک طراحی شده است، یک کهکشان کوتوله بسیار کم نور، که اکنون پگاسوس 5 (Pegasus V) نامیده می گردد، مشاهده کرد.

بدین ترتیب دانشمندان پس از آگاهی از مشاهدات او، با تلسکوپ شمالی جمنای (Gemini North) منطقه مورد نظر در آسمان را دقیق تر آنالیز کردند و اکنون فکر می نمایند که پگاسوس V ممکن است فسیلی از اولین کهکشان ها باشد که سرشار از ستاره های بسیار قدیمی است.

میشل کالینز (Michelle Collins) ستاره شناس دانشگاه ساری بریتانیا که سرپرستی این مطالعه را برعهده داشت، گفت: این نخستین بار است که با استفاده از یک آنالیز نجومی که به طور خاص برای این کار طراحی نشده بود، کهکشانی به این کم نوری در اطراف کهکشان آندرومدا کشف شد.

این کهکشان اولین بار در داده های جمع آوری شده به وسیله تلسکوپ 4 متری ویکتور ام بلانکو (Víctor M. Blanco) در رصدخانه بین آمریکایی سرو تولولو (Cerro Tololo) شیلی شناسایی شد. دوناتیلو در برنامه جست وجوی کهکشان های کوتوله آندرومدا که به وسیله دیوید مارتینز-دلگادو از مؤسسه علمی اخترفیزیک آنجلس (Astrofísica de Andalucía) اسپانیا اجرا شده بود، شرکت کرد و چشمان تیزبین او این جرم را دید.

به گفته دانشمندان این جرم تازه کشف شده که تنها مقادیر بسیار کمی از عناصر سنگین دارد، باید یک کهکشان قدیمی باشد. یافتن چنین جرمی از این جهت مهم است که ستاره شناسان انتظار دارند کهکشان های کم نور زیادی وجود داشته باشند اما در واقع تعداد بسیار کمی از آن ها تا کنون مشاهده شده است.

دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که چرا این شکاف اکتشافی در زمینه این کهکشان های کم نور و فسیل شده وجود دارد، اگرچه درخشش ضعیف، مطمئنا تشخیص آن ها را حتی به وسیله متخصصان سخت می نماید.

اگر جست وجوهای آینده به نتیجه نرسند، ممکن است کل علم نجوم با مشکل روبرو گردد. پژوهشگران آزمایشگاه ملی علوم آمریکا خاطرنشان کردند: اگر واقعا کهکشان های کم نور کمتر از حد پیش بینی شده وجود داشته باشند، این امر به یک مشکل جدی در درک اخترشناسان از کیهان شناسی و ماده تاریک اشاره می نماید.

اعتقاد بر این است که ماده تاریک بخش زیادی از ساختار بنیادین دنیا را تشکیل می دهد، اما چالش ستاره شناسان، نامرئی بودن آن برای جست وجو با تحقیقات تلسکوپی است. ما فقط می توانیم وجود آن را به وسیله اثرات گرانشی روی اجرام دیگر درک کنیم. با این وجود امید می رود که چشمان تیزبین تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا، نور بیشتری را بر کهکشانهای اولیه بتاباند.

کالینز گفت: این کهکشان فسیلی کوچک از کیهان اولیه ممکن است به ما یاری کند تا بفهمیم کهکشان ها چگونه شکل می گیرند و آیا درک ما از ماده تاریک درست است یا خیر؟

عکس کاور: کهکشان کم نور پگاسوس 5 در نزدیکی کهکشان آندرومدا

Credit: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA Acknowledgment: Image processing: T.A. Rector (University of Alaska Anchorage/NSFs NOIRLab), M. Zamani (NSFs NOIRLab) & D. de Martin (NSFs NOIRLab)

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 مرداد 1401 بروزرسانی: 1 مرداد 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 396

به "یک جرم فسیل شده نزدیک کهکشان درخشان آندرومدا کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک جرم فسیل شده نزدیک کهکشان درخشان آندرومدا کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید