گروهی سفر کنیم یا انفرادی؟! چند نکته کاربردی

به گزارش مجله معلمی، اینکه شخص علاقه داشته باشد به تنهایی سفر کند یا به فراخور حالش با گروهی برای سفر همراه شود یک انتخاب کاملا شخصی است. اما باید دید در چه مواقعی بهتر است برای سفر کردن گروه را انتخاب کنیم و به اصطلاح با تور برای مسافرت همراه شویم و این مسافرت با تور چه مزایا و معایبی می تواند برایمان به همراه داشته باشد.

گروهی سفر کنیم یا انفرادی؟! چند نکته کاربردی

سفر با تور و مزیت هایش

وقتی حرف از تورهای مسافرتی به میان می آید، معمولاً بیشترمان یک اتوبوس پر از مسافر به ذهنمان می رسد که با یک راهنما یا تورلیدر در حال رفتن به مکانی هستند. هرچند ممکن است برخی تورها هنوز هم این روش کسل کننده را برای سفر داشته باشند؛ اما در واقعیت تورها به این صورت نیستند. برخی تورهای دیگر نیز هستند که شما را به کارهای جالب و هیجانی دعوت می کنند، شمارا به پیاده روی در یک شهر، بازدید از مکان های دیدنی و موزه ها، می برند و سرگرمتان می کنند. پس مسلماً مانند دیگر چیزها، تورها نیز خوب و بد دارند؛ اما اگر با آگاهی کامل یک تور خوب را انتخاب کنید، مسلماً سفر لذت بخشی خواهید داشت و از مزایای زیادی نیز برخوردار می شوید.

این یکی از همان مزیت هایی است که باعث می گردد افرادی که کمتر تجربه سفر دارند به ثبت نام در تور ترغیب شوند چون این کار استرس را از آن ها دور می کند. یکی دیگر از مزیت های سفر گروهی ملاقات با آدم های تازه است. در سفرهای گروهی فرصت مناسبی پیش می آید که در طول سفر رابطه ای صمیمانه بین افراد ایجاد گردد. همچنین در این سفر چون لازم نیست شما به عنوان یک شخص، برنامه ریزی خاصی داشته باشید و این کار قبلا از طریق فرد برگزارکننده تور اجرا شده زمان آزاد بیشتری وجود دارد و می توان از دیدنی های سفر به اندازه کافی لذت برد. آشنایی با فرهنگ مردم مقصد هم خودش یک نکته مهم است که در همراه شدن با تور به خوبی اتفاق می افتد.

راهنمایان محلی می دانند که در مکان های محلی باید چه گونه رفتار کنند اما در صورتی که شما با آن فرهنگ بیگانه باشید، ممکن است به ضررتان تمام گردد.

معایب سفر با تور

در شرایطی که تنهایی و پراسترس بودن از جمله معایب سفر کردن به صورت انفرادی و شخصی است اما سفرهای گروهی هم بی عیب نیستند و به فراخور شرایطشان نقص هایی دارند. برای مثال اولین عیب در انجام سفر گروهی نحوه صرف هزینه هاست. در سفر گروهی، هزینه های مختلفی بابت مؤلفه های تور بر روی مبلغ دریافتی از شما دریافت می گردد که ممکن است این مبلغ به صرفه نباشد. این در حالی است که سفر کردن به همراه تور، معمولاً این الزام را برای شما ایجاد می کند که در تمام طول سفر به همراه گروه باشید و کمتر زمان آزاد در اختیار دارید و معمولا هم فشردگی برنامه های تور کلافه کننده است. بیشتر اوقات برنامه سفر این گونه است که باید جاهای زیادی را سریع و در زمانی کوتاه ببینید که اجازه شناختن بیشتر مکان های مختلف را از شما می گیرد. یکی دیگر از معایب سفر گروهی این است که در سفر گروهی هیچ چیز در اختیار شما نیست. اگر بخواهید طول سفرتان را تغییر دهید یا مایل باشید در یک محل بیشتر بمانید، در هیچ کدام قدرت تصمیم گیری ندارید و به نوعی استقلال عمل از شما گرفته می گردد که همین نکته هم به مذاق هر کسی خوش نمی آید. در سفرهای گروهی چون مسوولیت هیچ چیز اعم از رزرو هتل و تامین وعده های غذایی و حمل ونقل با شما نیست در کنار آرامشی که به شما می دهد تا بدون دغدغه تنها به سفر بپردازید و بس اما امکان ارتباط با افراد دیگر به همان نسبت از شما سلب می گردد. نکته آخر هم اینکه به تنهایی سفر کردن به خودی خود کاری هیجان انگیز و ماجراجویانه است که با سفر گروهی این امکان هم از شما گرفته می گردد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

کویر افراد تنها را می بلعد؟ چرا باید گروهی و با راهنما به سفر کویر برویم

آدرنالین در کویر؛ پیشنهادهایی که جذابیت کویر را دوچندان می کند!

در هر حال انتخاب سبک سفر به شخصیت شما برمی گردد. اینکه چقدر ماجراجو هستید و اهل هیجان و ریسک کردنید و چقدر در سفر خواهان آرامش هستید و بیشتر می خواهید حواستان معطوف اصل سفر باشد تا حواشی آن. هرچه که هست باید دانست که انتخاب نوع و نحوه سفر کاملا بستگی به شخصیت، روحیه و حرفه ای بودن یا نبودن فرد دارد و در این زمینه بهره گیری از تجربیات دیگران می تواند راهگشای خوبی باشد.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 3 آذر 1400 بروزرسانی: 3 آذر 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 164

به "گروهی سفر کنیم یا انفرادی؟! چند نکته کاربردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروهی سفر کنیم یا انفرادی؟! چند نکته کاربردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید