چین: توافق نو آمریکا با استرالیا، کانبرا را به هدفی برای حمله اتمی تبدیل می نماید

به گزارش مجله معلمی، نماینده چین در سازمان ملل یاری آمریکا و انگلیس به استرالیا برای ساخت زیردریایی هسته ای را برخلاف تعهد پیمان منع توسعه سلاح های هسته ای و حرکتی در راستای خدشه دار کردن صلح و امنیت منطقه تلقی کرد.

چین: توافق نو آمریکا با استرالیا، کانبرا را به هدفی برای حمله اتمی تبدیل می نماید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نماینده دائم چین در سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی در وین طی اظهاراتی در شورای حکام آژانس بین المللی اتمی ضمن ابراز نگرانی از یاری آمریکا و انگلیس به استرالیا برای دسترسی به زیردریایی های اتمی گفت که این یک اقدام آشکار برای توسعه سلاح هسته ای است.

وانگ کان تاکید نمود: چنین یاری های آشکاری به استرالیا که یک کشور غیر اتمی است باعث توسعه مواد و تکنولوژی های اتمی خواهد شد.

وی اضافه کرد: این اقدام برخلاف هدف و تعهد پایه ای پیمان منع توسعه سلاح های هسته ای (ان پی تی) و به قیمت رژیم بین المللی منع توسعه سلاح های اتمی و کوشش های بین المللی در این زمینه است.

در همین حال ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: تجهیز استرالیا به زیردریایی های اتمی به شکل جدی صلح و امنیت منطقه را خدشه دار می نماید، رقابت تسلیحاتی را تشدید و پیمان منع توسعه سلاح های اتمی را تضعیف خواهد نمود.

گلوبال تایمز در این خصوص نوشت: به گفته کارشناسان نظامی چین، چنین اقداماتی در صورت بروز یک جنگ اتمی، استرالیا را به یک هدف برای حمله اتمی تبدیل می نماید. اگر چه آمریکا اعلام نموده سلاح اتمی در اختیار استرالیا قرار نخواهد داد، اما این کشور به راحتی می تواند زیردریایی های اتمی استرالیا را به موشک های هسته ای مجهز کند.

به گزارش ایرنا، سران کشورهای آمریکا، انگلیس و استرالیا روز (چهارشنبه) توافقنامه همکاری در حوزه های دیپلماتیک، امنیتی و نظامی در سراسر منطقه هند و اقیانوس آرام امضا کردند. برنامه زیردریایی های اتمی استرالیا اولین پروژه عظیم این توافق خواهد بود. در چارچوب این معاهده به استرالیا برای دستیابی به زیردریایی های اتمی یاری خواهد شد.

بعضی رسانه ها و تحلیلگران خارجی، هدف اصلی و پنهان از تشکیل این معاهده را تقابل با نفوذ روزافزون چین در شرق آسیا و دیگر منطقه ها دنیا دانسته و تحلیل می نمایند که این اقدام ممکن است واکنش پکن و کشورهای متحدش را در پی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 97

به "چین: توافق نو آمریکا با استرالیا، کانبرا را به هدفی برای حمله اتمی تبدیل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: توافق نو آمریکا با استرالیا، کانبرا را به هدفی برای حمله اتمی تبدیل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید