پیشنهاد برای تئاتر ، همه نمایش هایی که روی صحنه هستند

به گزارش مجله معلمی، اغلب مجموعه های تئاتری در این روزها همچنان غیرفعالند و گروه های تئاتری تکلیفشان برای ادامه اجراها معین نیست.

پیشنهاد برای تئاتر ، همه نمایش هایی که روی صحنه هستند

خبرنگاران، شقایق عرفی نژاد: تئاتر شهر این روزها کاملا تعطیل است و تمام اجراها و فعالیت ها به زمان دیگری موکول شده است. دیدنخانه ایرانشهر هم تصمیم ادامه اجراها را به گروه ها واگذار کرده است و طبیعی است که در شرایطی که نه دیدنگر چندانی وجود دارد و نه امکان تبلیغ از طریق رسانه های اجتماعی، گروه ها تمایلی به اجرا نداشته باشند. در این میان از هفته گذشته دیدنخانه شهرزاد، تالار مولوی، پردیس تئاتر تهران و همینطور عمارت نوفل لوشاتو اجراهایشان را از سر گرفتند. در سالن شهرزاد 5 نمایش روی صحنه است، دو کمدی، یک اجرای کافه ای و دو نمایش دیگر. بقیه سالن ها هم با یک یا دو اجرا به فعالیت ادامه می دهند:

پردیس تئاتر شهرزاد

در سالن شماره یک شهرزاد کنسرت-نمایش کافه عاشقی از 4 آبان روی صحنه است. این نمایش نوشته و کار جلال الدین دری است و مهدیه کوهستانی، فرداد صفا خو، سپیده صباغ، صدف بهشتی و سعید بحر العلومی در آن بازیمی کنند. کافه عاشقی قرار است تا 13 آبان به اجراهایش ادامه دهد.

در همین سالن از اول آبان نمایش مبارک در ژاپن با عنوان شادی آورترین نمایش سال قرار است اجراهایش را شروع کند.

نویسنده و کارگردان این کار علی فتحعلی است که پیش از این هم در سالن سنگلج روی صحنه رفته بود. در این کار به جز خود علی فتحعلی، داوود داداشی، محمود موسوی، حمیدرضا لازمی، نگار مقدسی، حمیدرضا جهانگیری، حمیدرضا مرادی، محمد حاج محمدی بازیمی کنند. داود فتحعلی بیگی چهره شناخته شده نمایش سنتی ایرانی هم مشاور کارگردان است. در خلاصه این نمایش آمده: در دهه شصت پس از تعطیلی سالن ها در لاله زار بعضی از هنرمندان برای امرار معاش به همراه یک موج اجتماعی راهی ژاپن می شوند و در آنجا با مشکلاتی روبه رومی شوند

در سالن شماره 2 دیدنخانه شهرزاد کمدی اکتشافات از 14 مهر روی صحنه است. نویسنده این نمایش امید طاهری و کارگردان آن حامد وکیلی است.

بازیگران این کار هم عبارتند از: علی صبوری، علی اسدیان، تکتم اخجوانی، پرویز زیدی، با حضور آرش نوذری و حامد وکیلی.

داستان این نمایش در باره دریا سالار کریستوفر بار کلمبوس معروف به کریستف کلمب است که با کشتی معروف خودش سانتا ماریا به قصد کشف جهت تازه ای به هند راهی اقیانوس شد.

دوستان کُمُدی هم پیش از این اجراهایش متوقف شده بود از 17 مهرماه اجراهایش را شروع کرده است و تا سوم آبان روی صحنه خواهد بود. نویسنده این کار گابور راسوو و مترجم آن ساناز فلاح فرد است. کارگردان این نمایش هم بابک توسلی است و بهنام تشکر، سیما تیرانداز، سینا رازانی و معصومه رحمانی در آن بازی می کنند.

داستان این نمایش درباره ژک و اودیل است که در آستانه جدایی از یکدیگر با یک آگهی شرکتی که دوستمی فروشد، روبرو می شوند.

در کافه تریای این دیدنخانه هم نمایش کافه ای فیلادلفیا تا سوم آبان اجرا می شود. نویسنده این نمایش دیوید آیوز است که شادی جلیلیان آن را به فارسی برگردانده است. طراح و کارگردان آن هم ایمان ایرانمنش است.

محمدرضا میرحسینی، کاوه احمدی و منیر صمدانی نیا بازیگران فیلادلفیا هستند و در خلاصه آن آمده است: آل و مارک بعد ازمدتها قرار است در کافه ای هم را ببیند بی خبر از آنکه اتفاقات عجیبی انتظار آنها را می کشد.

اما در سالن شماره 3 این دیدنخانه نمایش کمدی شبی در طهران، نوشته محمد چرمشیر با کارگردانی شایان مستوفی روی صحنه است.

در این نمایش ساغر روزبهانی، شیوا شهدایی، پرنیا لرنی، نگار طاهری، ابوالفضل حضرتی، مهرزاد نیکنام، شایان مستوفی، امیر قسیم، امیر طایفه و حسن شفیعی بازی می کنند.

در خلاصه این نمایش نوشته شده: طهران سال 1320- ژاندارمری فروشنده گوشت خر مظنون اصلی پرونده ای که اتفاقات عجیبی را در ژاندارمری رقم می زند.

تالار مولوی

زین کاروانسرای بسی کاروان گذشت... نمایش رضا با این شعر که در معرفی آن نوشته شده، در سالن اصلی تالار مولوی تا 29 مهر روی صحنه است.

متن این نمایش نوشته مائده اسداللهی، محدثه رمضانی، فاطمه زارعی و فائزه امیرحسینی است و امیرحسین آقایی آن را کارگردانی کرده است.

زهرا آقاپور، صفورا خوش طینت، شادی شاه علی، منصور عربی، سالار کریم خانی و پیمان محسنی در این نمایش ماجراهای هتلی در مشهد را روایت می کنند.

پردیس تئاتر تهران

در سالن محمود استادمحمد پردیس تئاتر تهران نمایش می خواهم میوسوف را ببینم روی صحنه است. نویسنده متن این نمایش تامارا دالمات است که دکتر محمود عزیزی آن را ترجمه کرده است.

کارگردان این نمایش محمد جواد حبیبی است و بهار شفیعی، هستی جعفری، عرفان شیخ حسین، متین تاجیک، محمد اختیارزاده، مهدی کاظم لو، سمانه عباسی، حدیث نجات، سحر رجبی، سلمان سلیمی و داوود عباسی بازیگران آن هستند.

در خلاصه نمایش آمده: زائیت شوف برای گرفتن امضای کوپن رنگ سفید از آقای میوسوف به استراحتگاه گل های آفتابگردان مراجعهمی کند. اما این استراحتگاه که مخصوص افراد برجسته و سرشناس است، اجازه ملاقات با میوسوف را به او نمی دهد. زائیت شوف که بسیار وظیفه شناس است خود را به دروغ شوهر معروفترین چهره زن آن روزهای شوروی، یعنی کلاوا معرفیمی کند تا بتواند وارد آسایشگاه شود. حال آنکه کلاوا نیز در همان روز برای دیدن شوهرش، در همان استراحتگاه قرار گذاشته است.

دژاوو

در سالن اصلی این دیدنخانه هم نمایش دژاوو به نویسندگی و کارگردانی مهدی زعفرانی تا اول آبان روی است.

بازیگران این نمایش مهدیار زمانی فر، رضا عادلی، محمدحسین کاشانی، محمدطاها عبداللهی، محمدرضا احمدلو و علیرضا شمائی هستند و داستان آن در براه چند غریبه است که در مکانی عجیب و نا آشنا با یکدیگر برخورد می کنند و در پی راه خروجی هستند.

  • بازگشت به شرایط پیش از اینترنت | باید پشت شیشه کافه ها پوستر بچسبانیم! | یک کارگردان جوان از شرایط اجرای تئاتر در مقطع فعلی می گوید
  • مدیر تئاترشهر از آخرین شرایط این مجموعه می گوید

عمارت نوفل لوشاتو، اتاق کوکی

تا 30 مهر نماش اتاق کوکی به نویسندگی امیر جاسمیان آزاد و کارگردانی مهران مکاری و امین سنجربیگی روی صحنه است. در این نمایش رامیار محمودی، مهران مکاری، الهه ناظری و یگانه شمس آبادی بازی می کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 مهر 1401 بروزرسانی: 28 مهر 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 452

به "پیشنهاد برای تئاتر ، همه نمایش هایی که روی صحنه هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد برای تئاتر ، همه نمایش هایی که روی صحنه هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید