واکسیناسیون سدی در برابر موج تازه کرونا

به گزارش مجله معلمی، تهران (پانا) - طی دو هفته اخیر و همزمان با افزایش شهر های قرمز کرونایی و تداوم فرایند افزایشی کرونا بویژه در شاخص مربوط به مراجعات سرپایی و بستری، در بعضی استان ها احتمال ورود چراغ خاموش پیک ششم کرونا شدت گرفته است؛

واکسیناسیون سدی در برابر موج تازه کرونا

به گزارش ایران، هر چند که فرایند بستری در اغلب نقاط کشور نزولی است و هنوز شواهد متقنی درباره شروع پیک ششم کرونا در کشور وجود ندارد اما هشدارها و توصیه های وزیر بهداشت و متخصصان حوزه سلامت از محتمل بودن ورود به پیک ششم کرونا در آینده نزدیک حکایت دارد گرچه که پیش بینی ها متوجه این موضوع است که با توجه به اثربخشی واکسیناسیون و تزریق دو دوز واکسن به نیمی از جمعیت بالای 12 سال و دارای اولویت تزریق، دامنه پیک بعدی در زمینه اندازه ابتلای شدید و مرگ ومیر حداقل ممکن خواهد بود. با این حال نشانه هایی از موج تازه بیماری در بعضی از استان های شمال غربی و غربی کشور شروع شده و همان طور که داده های اپلیکیشن ماسک نشان می دهد آخرین رنگ بندی کرونایی کشور حاکی از افزایش مجدد شهرهای قرمز کرونایی است و در طول یک هفته 6 شهر به شهرهای قرمز افزوده شده است. هم اینک 22 شهرستان قرمز، 114 شهرستان نارنجی، 201 شهرستان زرد و 111 شهرستان آبی است.

در مرکز نیز طبق گزارش های ستاد فرماندهی عملیات مقابله با کرونا سیر کاهش آمار در تهران در طول هفته گذشته، نسبت به هفته قبل از شیب ملایم تری برخوردار بوده است. اولین شاخصی که زنگ خطر شرایط شنماینده و ناپایدار را در تهران به صدا در می آورد تعداد مراجعین سرپایی است که اکنون بین 10 تا 11 هزار نفر در روز به مراکز درمانی در تهران مراجعه می نمایند و چنانچه 3 هزار بیمار دیگر آلوده شوند فهرست خطر 15 هزارتایی کرونایی ها در تهران تکمیل می گردد. طبق آنچه نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونا در تهران می گوید: اگر مراجعین سرپایی از عدد 15 هزار نفر در روز بالاتر رود یکی از جدی ترین علائم اولیه برای شدت گرفتن بیماری کرونا در تهران است.

گرچه که تعداد موارد شناسایی بیماران دارای تست مثبت از اول هفته جاری به زیر 7 هزار بیمار تازه و آمار مرگ و میر نیز به طور میانه کمتر از 150 مورد گزارش شده است اما آنالیز های اپیدمیولوژیک نشان می دهد؛ پس از سرعت گرفتن تزریق واکسن؛ بعضی از افراد سوار بر موج بی خیالی شده اند و رعایت پروتکل های بهداشتی به پایین ترین سطح از ابتدای شیوع کرونا رسید این شرایط به افزایش مراجعات سرپایی و تغییر شاخص های بستری در بعضی استان ها منجر شده است. طبق گفته علیرضا زالی اندازه رعایت پروتکل ها به زیر 50 درصد سقوط نموده است این یعنی بیش از نیمی از ایرانی ها ماسک نمی زنند، فاصله گذاری را رعایت نمی نمایند؛ در تجمعات و مراسم عروسی و عزا شرکت می نمایند و البته در کنار سفر به استان های شمالی و جنوبی تورهای سفر به ترکیه نیز به راه است.

شاخص ورود به پیک ها چیست؟

حمید سوری اپیدمیولوژیست و عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه شاخص های ورود به پیک ها چیست؟ می گوید: شاخص هایی که می تواند بگوید آیا وارد پیک بعدی بیماری شدیم یا نه؟ فرق دارد. عمده ترینش این است؛ فرایند صعودی رخداد پیامدها مثل ابتلا، مرگ و بستری نسبت به میانگین دو هفته قبل چگونه است؟ چون ممکن است تغییراتی داشته باشیم که پیک نیست بلکه نوسان است. پیک یعنی طی دو هفته نسبت به میانگین قبل فرایند افزایشی را حس می کنیم، شاخص های کلی کشور در خصوص ابتلا و مرگ این مسأله را نشان می دهد. سوری در ادامه با بیان اینکه اندازه رعایت پروتکل های بهداشتی بشدت کاهشی شده است؛ می افزاید: رخداد متغیرهای دیگر منجربه طغیان های پراکنده در کشور می گردد. متأسفانه این طغیان ها در کشور بویژه در استان های غربی و شمال غربی و منطقه ها مرکزی قابل مشاهده است. درست است رنگ بندی شهرها شاخص گمراه نماینده است ولی در حال حاضر 22 شهر قرمز داریم. نکته دیگر شاخص سخت گیری در رعایت پروتکل ها است. رعایت پروتکل ها بسیار پایین آمده و در عین حال سخت گیری و اعمال مقررات و قوانین هم کم شده است. هیچ نظارتی برای فاصله گذاری اجتماعی نیست و سفرها نیز مدیریت نمی شوند.

این اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه بعضی تجمعات کنترل نشده و سفرهای شمال و ترکیه به خیز پیک بعدی کرونا یاری می نماید؛ می افزاید: هنوز درباره ورود واریانت تازه به کشور نمی توان اظهارنظر کرد چرا که سیستم مراقبت سکوئنسینگ نداریم به نظر می آید همچنان واریانت غالب دلتا است نکته مهم و قابل تأسف این است که بعضی افراد بعد از تزریق یک دوز واکسن کرونا شرایط را عادی تلقی نموده اند و همین شرایط رعایت شیوه نامه ها شرایط را ناپایدار و شنماینده می نماید.

سوری با بیان اینکه حدود 40 درصد مردم دو دوز واکسن کرونا را زده اند؛ عنوان می نماید: سرعت تزریق واکسن قابل تحسین است اما نباید در بازگشایی ها شتاب زده عمل کنیم از طرفی هیچ واکسنی ادعا ننموده ایمنی صددرصدی در افراد ایجاد می نماید افرادی که یک دوز واکسن زده اند این برداشت اشتباه را دارند که ایمنی ایجاد شده در حالی که افرادی هم که دو دوز واکسن زده اند تا مدتی ایمن هستند و به مرور سطح ایمنی پایین می آید برای همین است جهان به فکر تزریق دوز بوستر است. مسلم است که واکسیناسیون یک مسئولیت اجتماعی است تا زمانی که به اشباع مورد نظر در واکسیناسیون یعنی حداکثر 85 درصد جمعیت کامل باید واکسینه شوند، نرسیم همچنان ویروس میزبان کافی در جامعه در اختیار دارد و مبتلا می نماید.

احتیاج جامعه به دوز یادآور

مسعود یونسیان، اپیدمیولوژیست و رئیس کمیته راهبری مطالعات عوارض واکسیناسیون وزارت بهداشت ضمن اذعان به توقف فرایند کاهشی ابتلا به کرونا در کشور درباره شروع موج ششم کرونا می گوید: ما باید هر زمان فرض کنیم آماده موج تازه هستیم. او در پاسخ به این سؤال که چرا بازگشایی ها پیش از آنالیز نهایی نتایج پایلوت مدیریت هوشمند کرونا در کشور اجرا شد؟ عنوان می نماید: هنوز نتایج پایلوت مدیریت هوشمند کرونا گزارش نشده اینکه آیا این طرح عملیاتی شده یا خیر و توانسته پیروز عمل کند برای ما روشن نیست. پیش بینی مجریان طرح بر این است مدیریت هوشمند در مقیاس وسیع اجرا گردد که البته احتیاج به زیرساخت های الکترونیک، اتصال سامانه های رهگیری و هماهنگی بین دستگاه ها و نهادهای مختلف دارد بنابراین بازگشایی ها پیش از اجرای مدیریت هوشمند اقدامی شتاب زده است.

دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کرونای وزارت بهداشت در ادامه ضمن انتقاد نسبت به بازگشایی ها بدون مدیریت هوشمند در ادامه می افزاید: انتقاد دوم همزمانی بازگشایی چندین فعالیت بدون اولویت بندی است. تأکید می کنم که اگر به پوشش واکسیناسیون بالای 70 تا 80 درصد برسیم، می توانیم بسیاری از محدودیت هایمان را بتدریج برداریم. منتها اولاً باید به پوشش بالای دو دوز واکسن کامل برسیم، دوماً باید دو هفته از رسیدن به این هدف گذشته باشد و سوم هم اینکه بازگشایی ها و برطرف محدودیت های ما باید مرحله به مرحله باشد. اینکه اعلام می گردد بزودی کنسرت ها برگزار می شوند یا فاصله فیزیکی در سفرهای هوایی حذف شده و سینما ها باز شده اند، دورکاری لغو شده، مدارس باز شده اند و دانشگاه ها هم در آینده نزدیک بازگشایی می شوند، در این صورت اگر افزایشی ایجاد گردد، دقیقاً نمی توانیم متوجه شویم که کدام یک از بازگشایی ها منجر به آن شده است.

او می گوید: مهم ترین نکته ای که به مسئولان مدیریت کرونا مکرراً اعلام کردیم و باید ستاد تصمیم بگیرد، برداشتن تدریجی محدودیت ها است؛ اینکه در شرایط حاضر کدام یک از فعالیت ها اولویت بازگشایی دارند حتی می تواند مستقل از عملیاتی شدن سامانه هوشمند اجرایی گردد، البته با راه اندازی سامانه بهتر می توان مدیریت کرد؛ در حالی که اگر بین هر یک از این اقدامات دو تا چهار هفته فاصله بگذاریم و آنها را رصد کنیم اگر موجی شکل بگیرد، می توانیم متوجه شویم که کدام تصمیم ما منجر به آن شده و همان یک تصمیم را برگردانیم. به گفته یونسیان؛ با آنکه سرعت واکسیناسیون در کشور بخوبی پیش می رود اما هنوز نسبت مناسبی از جمعیت دو دوز واکسن کرونا را دریافت ننموده اند و دو هفته از زمان دریافت دوز دوم شان نگذشته است بنابراین هنوز درجات بالایی از ایمنی در جامعه ایجاد نشده و نباید شتاب زده عمل کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 168

به "واکسیناسیون سدی در برابر موج تازه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسیناسیون سدی در برابر موج تازه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید