نمایش جزئیات 2 کهکشان با کمک 3 رصدخانه

به گزارش مجله معلمی، تهران (پانا) - صفحه رسمی اینستاگرام ناسا گادرد با انتشار دو تصویر خیره کننده از کهکشان ها با نقل قول جمله ای از کارل ساگان(Carl Sagan) نوشت در جایی، چیزی خارق العاده منتظر شناخته شدن است.

نمایش جزئیات 2 کهکشان با کمک 3 رصدخانه

به گزارش ایسنا، گروهی بین المللی از تلسکوپ فضایی وب برای کاوش ستارگان، خوشه های ستاره ای و غباری که میان 19 کهکشان مجاور واقع شده است و برای پاسخ به سوالاتی مثل چگونه خوشه های ستاره ای تشکیل می شوند؟ استفاده خواهند کرد.

تصاویر ثبت شده تلسکوپ وب در نور فروسرخ به ما این امکان را می دهد که اجرام را از میان گاز و غباری که مانع از رسیدن محققان به چرخه حیات ستارگان شده است، رصد کنیم. تصاویر زیر نشان می دهد که چگونه داده های به دست آمده از چندین رصدخانه می تواند برای ترسیم تصاویر جدیدی از کیهان به کار آید.

این تصویر از کهکشان مارپیچی NGC 3351 ترکیبی از رصدهای چندین رصدخانه است که جزئیاتی در مورد ستاره ها و گازهای آن فاش می کنند.

رصدهای رادیویی آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما(Atacama Large Millimeter/submillimeter Array)، گاز مولکولی را به رنگ سرخابی نشان می دهد. ابزار کاوشگر طیف سنجی چند واحدی تلسکوپ بسیار بزرگ(The Very Large Telescopes Multi Unit Spectroscopic Explorer)، محلی که ستاره های بزرگ جوان نورانی می کنند را به رنگ قرمز نمایان می کند. تصاویر هابل، خطوط گرد و غبار را به رنگ سفید و ستاره های تازه متولد شده را به رنگ آبی به نمایش می گذارد. تصاویر مادون قرمز با وضوح بالا که از طریق تلسکوپ جیمز وب ثبت خواهد شد به محققان کمک می کند تا مکان شکل گیری ستارگان پشت غبار را شناسایی کنند و به مطالعه مراحل اولیه تشکیل ستاره در این کهکشان ها بپردازند.

در این تصویر از کهکشان مارپیچی NGC 1300 رصدهای چندین تلسکوپ برای ترسیم جمعیت ستارگان و گازها ترکیب شده است. نور رادیویی رصد شده از طریق آرایه میلی متری آتاکاما که به رنگ زرد معین شده است نمایانگر ابرهای سرد مولکولی است که مواد اولیه برای تشکیل ستارگان را فراهم می کنند.

داده های به دست آمده از ابزار کاوشگر طیف سنجی چند واحدی تلسکوپ بسیار بزرگ، اثر ستارگان بزرگ جوان بر محیط اطراف شان را به رنگ قرمز و سرخابی نمایش می دهد.

نور مرئی و فرابنفش ثبت شده از طریق تلسکوپ فضایی هابل نیز خطوط گرد و غبار را به رنگ طلایی و ستاره های بسیار جوان داغ را به رنگ آبی نمایان می کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 اسفند 1400 بروزرسانی: 23 اسفند 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 285

به "نمایش جزئیات 2 کهکشان با کمک 3 رصدخانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش جزئیات 2 کهکشان با کمک 3 رصدخانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید