ممنوعیت موقت ورود گردشگران به تالاب میانکاله

به گزارش مجله معلمی، ورود گردشگران به پناهگاه حیات وحش میانکاله به صورت موقت ممنوع شد.

ممنوعیت موقت ورود گردشگران به تالاب میانکاله

میانکاله شبه جزیره ای در انتهای جنوب شرقی دریای خزر و از جاهای دیدنی مازندران است. این منطقه از حدود پنجاه سال پیش به عنوان منطقه حفاظت شده مشخص شده است. اینجا زیستگاه اصلی و محل تخم گذاری ماهیان خزری، به خصوص کپور، کفال و خاویار است. جمعیتی از پرندگان نیز سالانه به اینجا مهاجرت می کنند. همچنین میانکاله یکی از استراحتگاه های فوک خزری است که گونه ای در خطر انقراض محسوب می شود. این دلایل باعث شده تا از سال 1353، تالاب میانکاله به عنوان پناهگاه حیات وحش و ذخیره گاه زیست کره در نظر گرفته شود و تحت حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

چند روز گذشته پس از نصب بنری از سوی اداره محیط زیست بهشهر در این منطقه، ورود مسافران به آن ممنوع شد. علت این موضوع، رهاسازی و انباشت بیش از حد زباله، وقوع آتش سوزی های مکرر و تهدید زیستگاه و حیات وحش اعلام شده است.

البته این نخستین بار نیست که ورود گردشگران به میانکاله ممنوع شده است. در سال های گذشته نیز محدودیت هایی برای ورود گردشگران یا خودروها به این منطقه مشخص شده بود. البته پیش از این ورود برخی گروه ها به میانکاله در فصل مهاجرت پرندگان باز بود.

معمولا ورود به پناهگاه حیات وحش میانکاله بدون در نظر گرفتن آستانه تحمل منطقه و ظرفیت آن انجام می شود. باوجود اینکه میانکاله از ذخیره گاه های زیست کره محسوب می شود و محل تخم گذاری گونه های خاص دریای خزر است، هنوز راستا ویژه ای برای حرکت گردشگران در این منطقه مشخص نشده است که بر اساس استانداردهای محیطی تنظیم شده باشد. این موضوع باعث می شود تردد گردشگران در اینجا بدون کنترل انجام شود.

به گفته محیط زیست بهشهر، این پناهگاه از ابتدای سال 98 تا به امروز، پذیرای حجم زیادی از مسافران و گردشگران بوده که تا اطلاع ثانوی از ورود آن ها به منطقه جلوگیری می شود.

معاون گردشگری استان مازندران که در جریان چزئیات این تصمیم قرار نداشت گفت:

اگر چنین تصمیمی گرفته شده لازم است اداره محیط زیست بهشهر ممنوعیت ورود گردشگران به منطقه میانکاله را رسما به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اعلام کند که تا کنون ابلاغ رسمی نداشته است.

وی ادامه داد:

برای جلوگیری از ورود گردشگران به منطقه حفاظت شده لازم است ما ابلاغ رسمی اداره محیط زیست را به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تهران ارائه دهیم تا از طریق آن ها به آژانس های گردشگری برای خودداری از اجرای تور به این منطقه اطلاع رسانی شود که هنوز این اتفاق رخ نداده است. از طرفی نیاز است ما هم بررسی هایی را انجام دهیم تا علت این ممنوعیت مشخص شود.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 332

به "ممنوعیت موقت ورود گردشگران به تالاب میانکاله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت موقت ورود گردشگران به تالاب میانکاله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید