مظنه فرش دستبافت ایرانی

به گزارش مجله معلمی، خبرنگاران : فرش دستبافت ایرانی از دیرباز جایگاه ویژه دراقصی نقاط دنیا داشته و به نوعی نماد هنر کشور ایران است. علاقه مندان و کلکسیون داران سراسر دنیا اذعان دارند که بهترین قالی های دستبافت دنیا متعلق به ایران است.

مظنه فرش دستبافت ایرانی

به گزارش خبرنگاران ،به طور تقریبی حدود یک سوم از فرش های دستبافت دنیا در ایران بافته می شود و جالب است بدانید که بافت 40 درصد از فرش های دستی در استان آذربایجان انجام می گیرد.

این محبوبیت ورای زیبایی و اصالت قالی دستبافت ایرانی، تحت تاثیر الیاف استفاده شده در فرش نیز می باشد. مضاف براینکه فرش دستی بر اثر پا خوردن تحلیل نرفته و بر زیبایی آن افزوده می شود.فرش های ایرانی دستبافت به دو دسته کلی قالی و قالیچه تقسیم می شوند. تفاوت اصلی قالی و قلیچه نیز به ابعاد آنها باز می شود. به فرش هایی که مقدار آنها 6 متر یا کمتر است قالیچه می گویند.

مقدار رایج فرش دستبافت ایرانی

متداول ترین مقدار های فرش دستبافت ایرانی 6متر، 9متر، 12 متر و 24 متر است که با توجه به فضای محیط انتخاب می شود.

عوامل موثر در قیمت فرش دستبافت ایرانی

قیمت یک فرش یا قالیچه به عواملی نظیر ابعاد، نقشه، رنگ، جنس نخ و اندازه ریزبافی آن بستگی دارد. شایان ذکر است که قالی های ابریشمی ریز باف با رج بالا و ابعاد بزرگ بسیار ارزشمندند و از گران ترین فرش های دنیا محسوب می شوند.

از گذشته تا به امروز خرید فرش های دستبافت ایرانی به دلایل زیر سفارش شده است: استفاده از مواد طبیعی در بافت قالی دستی ایرانی، به هیچ عنوان حساسیت به وجود نمی آورد و الکتریسیته ای از آن ساطع نخواهد شد.هر چه از عمر قالی می گذرد از زیبایی آن کاسته نشده و بر ارزش آن افزوده خواهد شد.بر خلاف فرش های ماشینی، فرش دستی در تابستان خنک و در زمستان گرم است.رنگ های درخشان و هماهنگ فرش دستبافت ایرانی، موجب آرامش روحی شما و خانواده تان می شود. هم چنین محال است که با شستشو تغییر رنگ بدهد.

انواع طرح فرش دستبافت ایرانی

دسته بندی های زیادی برای طرح و نقش فرش های دست بافت ایرانی بیان شده که به چند نوع از مشهورترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

طرح افشان: به طور کلی تمام طرح های موجود در متن فرش افشان و پراکنده هستند.

طرح شاه عباسی: عنصر اصلی فرش گل شاه عباسی یا همان نیلوفر آبی است.

طرح بته جقه: همان طور که از نام آن پیداست، این طرح منقش به بته جقه های بزرگ است.

برترین قالی های ایرانی دستبافت

فرش های دستبافت ایرانی از گذشته ای دور جز کالاهای صادراتی کشور بوده و در جایگاه ممتازی قرار دارند. منحصر به فردترین آنها متعلق به شهرهای تبریز، قم، کاشان و اصفهان است.فرش دستبافت ابریشمی تبریز به لحاظ زیبایی و ظرافت یکی از محبوب ترین فرشهای دستبافت ایرانی است که از گذشته تا به امروز این محبوبیت را حفظ نموده است.از مشخصات شاخص قالی های دستبافت تبریز رنگ بژ روشن یا نخودی زمینه آن است. هم چنین ترنج فرش های تبریز از ترنج قالی های اصفهان و کاشان بزرگتر است.

قیمت فرش دستبافت ایرانی در بازار

در این گزارش قیمت فرش دستباف در سایز های متفاوت را گرد آورده ایم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 405

به "مظنه فرش دستبافت ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مظنه فرش دستبافت ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید