مشارکت دانشمندان جوان در حل چالش های دنیا با رقابت علمی کنز محقق می گردد

به گزارش مجله معلمی، سعید سهراب پور، رییس دومین دوره رقابت علمی کنز گفت: دانشمندان جوان و مستعد دنیا اسلام میتوانند راه حل های خود برای حل چالش های دنیا اسلام را در رقابت علمی کنز ارائه دهند.

مشارکت دانشمندان جوان در حل چالش های دنیا با رقابت علمی کنز محقق می گردد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، سعید سهراب پور، رییس دومین دوره رقابت علمی کنز در آیین اختتامیه این رقابت، عصر آدینه 23 اردیبهشت با حضور علی اکبر صالحی، قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم و رئیس هیات مدیره بنیاد مصطفی (ص)، عذرا پچیهو، وزیر بهداشت و رفاه اجتماعی استان سند پاکستان و مهدی صفاری نیا رئیس پارک فناوری پردیس و مدیر بنیاد مصطفی (ص) و بعلاوه شماری از علاقه مندان در پارک فناوری پردیس گفت: این رقابت به وسیله بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) با هدف تکمیل زنجیره ارزش جایزه مصطفی (ص) بنا شده است تا دانشمندان جوان و مستعد دنیا اسلام بتوانند راهکاری برای چالش های دنیا اسلام ارائه دهند.

وی ادامه داد: در این رقابت دانشمندان جوان زیر 45 سال کار های پژوهشی و تحقیقاتی خود را در پاسخ به چالش های حوزه های مختلف به دبیرخانه ارسال کردند.

این عضو هیات مدیره بنیاد مصطفی (ص) در خصوص مشارکت در این دوره از رقابت علمی کنز شرح داد: در این دوره 658 اثر دریافت شد و 63 چالش از 13 مرکز تحقیقاتی و دانشگاهی داخلی و خارجی مطرح شده بود.

وی ادامه داد: بعد از گذشت نزدیک به یک سال از شروع فراخوان دومین دوره رقابت علمی کنز و داوری آثار، 20 اثر به عنوان شایسته تقدیر شناخته شدند که از این تعداد 9 اثر متعلق به اعضای هیئت علمی، 7 اثر از فعالان حوزه صنعتی و 4 اثر از پژوهشگران جوان است و در نهایت 6 نفر برنده این دوره از رقابت کنز شناخته شدند.

سهراب پور از گروه معدنی زرین، پارک فناوری پردیس، شرکت فنی پارس، ایرانسل، بانک رسالت، دانشگاه خاتم، صندوق علم و فناوری دانشگاه تهران به عنوان حامی اقتصادی این رقابت علمی تشکر کرد.

نگاهی به رقابت علمی کنز

بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) در تکمیل زنجیره ارزش خود، رقابت علمی کنز؛ کاربرد دانش و اندیشه برای جامعه (Knowledge Application and Notion for Society) را میان دانش پژوهان، دانشجویان و اساتید زیر 45 سال با هدف تعمیق تفکر و ایجاد نوآوری در جامعه دانشگاهی برای رسیدگی به مسائل دنیا اسلام در حوزه های مختلف؛ از جمله آب، محیط زیست و انرژی؛ بهداشت و فناوری پزشکی؛ فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ حمل و نقل؛ اقتصاد، بانکداری و تامین اقتصادی؛ برگزار می نماید.

در این رقابت علمی، دانشمندان، محققان، مبتکران، دانشجویان دانشگاه ها و اساتید تشویق می شوند ایده ها و دستاورد های علمی و فناوری خود را در قالب یک فایل ویدئویی ارائه دهند.

اولین دوره این رقابت سال 1397 و در 5 حوزه سلامت، انرژی، اقتصاد، آب و محیط زیست، فناوری اطلاعات و ارتباطات با مشارکت 1045 نفر (753 دانشجو و 292 عضو هیأت علمی) و دریافت 590 اثر از 15 کشور اسلامی برگزار گردید.

دومین دوره این رقابت نیز از سال گذشته و در حوزه های آب، محیط زیست و انرژی، بهداشت و فناوری پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، اقتصاد، بانکداری و تامین اقتصادی، حمل و نقل و حوزه ویژه 1400؛ معدن و صنایع معدنی شروع شد و آیین پایانی آن همزمان با برگزاری یازدهمین دوره نمایشگاه اینوتکس 2022 (20 تا 23 اردیبهشت) برگزار می گردد. در این دوره 658 اثر از دانشمندان 25 کشور دنیا شامل 233 اثر در حوزه سلامت و فناوری پزشکی، 229 اثر در حوزه آب، محیط زیست و انرژی، 31 اثر در حوزه معدن و صنایع معدنی، 47 اثر در حوزه اقتصاد، بانکداری و تامین اقتصادی، 77 اثر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و 41 اثر نیز در حوزه حمل و نقل به وسیله دبیرخانه رقابت دریافت شد. افزون بر این بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص)، با هدف عمومی کردن علم به صورت گسترده پاویون رقابت کنز را در نمایشگاه برگزار کرد تا آثار نخبگان و پژوهشگران در این پاویون به نمایش گذاشته گردد.

جوایز برگزیدگان این رویداد شامل لوح تقدیر و مدال رقابت علمی کنز، 5 نشان طلای 30 گرمی، یاری هزینه 2000 دلاری فرصت مطالعاتی و امتیاز ویژه بهره برداری از بستر های شبکه سازی بنیاد مصطفی (ص) شامل استپ (STEP) و ایسا (EISA) است. بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) با تاکید بر توسعه علم و فناوری در دنیا اسلام، همراه با اتخاذ رویکردی غیرانتفاعی و حفظ استقلال کامل در دستیابی به اهداف خود، با احترام به پیامبر اکرم (ص) و با پیروی از آموزه ­های اسلام، فعالیت­ های خود را در راستای تقدیر از دانشمندان دنیا اسلام و قدردانی از کوشش ­های آن­ها، همراه با تعلیم دانشمندان آینده از یک دهه قبل در سرتاسر دنیا شروع نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 تیر 1401 بروزرسانی: 8 تیر 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 374

به "مشارکت دانشمندان جوان در حل چالش های دنیا با رقابت علمی کنز محقق می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت دانشمندان جوان در حل چالش های دنیا با رقابت علمی کنز محقق می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید