سینما اروپا ثبت شد

به گزارش مجله معلمی، سینما اروپا در محله بهارستان تهران در لیست آثار ملی ثبت شد. این سینما سال 1390 آتش گرفت و سپس برای همواره تعطیل شد.

سینما اروپا ثبت شد

ایسنا: علی دارابی ـ قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ حکم ثبت پاساژ و سینما اروپا را به عنوان اثر فرهنگی ـ تاریخی به استاندار تهران ابلاغ کرد. این سینما در سوم آذرماه 1400 در لیست آثار واجد ارزش تاریخی ـ فرهنگی درحالی ثبت شد که از حدود 10 سال پیش، پس از آتش سوزی درهای آن برای همواره بسته شد و شهریورماه 1400 نیز با موافقت سازمان سینمایی، منحل شد.

ساختمان سینما اروپا در بخش مرکزی شهر تهران، خیابان جمهوری، نرسیده به خیابان ظهیرالاسلام واقع شده و جزو سینماهای قدیمی تهران به شمار می آمد. سینما اروپا در سال 1347 در تهران با نمایش فیلم جاده زرین سمرقند ـ تهران افتتاح شد. اروپا در آن دوره دارای 1400 جایگاه، سه بالکن و دو دستگاه نمایش 70 میلیمتری بود.

در حکم ثبت ملی این اثر تاکید شده که سینما اروپا مطابق قانون تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قرار گرفته است و هرگونه دخل و تصرف، توسعه و بازسازی و یا بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این وزارت ممکن خواهد بود.

ثبت این آثار درحالی صورت می گیرد که آتش جان آن ها را تهدید می نماید و عاملی بازدارنده از تخریب نیست، همان طور که چند روز پیش کافه آیبتا یا ساختمان غریب در خیابان لاله زار به رغم آن که در لیست آثار ملی ثبت شده است در آتش سوخت، یا آتش سوزی سال 98 که ساختمان های اطراف میدان حسن آباد را تخریب کرد. وقوع این حوادث، مشارکت شهرداری ها، همه سازمان ها و وزارتخانه ها را برای حافظت از آثار ملی بیشتر می طلبد، به ویژه آن که بیشتر بناهای درحال ثبت یا ثبت شده در لیست آثار ملی، هشدار نقص ایمنی را دریافت نموده اند و در خطر قرار دارند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 249

به "سینما اروپا ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سینما اروپا ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید