سویه تازه کرونا تهدیدکننده نیست

به گزارش مجله معلمی، به گزارش خبرنگاران، بعد از انتشار خبرهایی درباره سویه نو کرونا از فرانسه نگرانی هایی در میان جوامع بوجود آمد تا اینکه سازمان جهانی بهداشت امروز با گزارشی از نگرانی ها کاست. اما این گزارش چیست؟

سویه تازه کرونا تهدیدکننده نیست

آنطور که ایسنا گزارش داده، تنها شمار اندکی از سویه ها به مرحله ای می رسند که سازمان جهانی بهداشت (WHO) آن ها را در گروه سویه نگران کننده دسته بندی کند. به همین خاطر عجیب بود که سویه ای موسوم به آی اچ یو (IHU) که بیش از یک ماه پیش در فرانسه شناسایی شد و چندان پخش نشد، این هفته ناگهان خبرساز شد.

در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت نگرانی ها در خصوص این سویه را بی مورد خوانده است.

عبدی محمود، مدیر حوادث این سازمان نیز در نشست رسانه ای روز سه شنبه در ژنو یادآور شد که این سویه در رادار ما زیرنظر است و تاکید نمود که آی اچ یو یک تهدید به حساب نمی آید.

شاید دلیل خبرساز شدن سویه مزبور این باشد که دانشمندان هفته گذشته تصمیم گرفتند نام آن را آی آچ یو بگذارند. این نام برگرفته از مرکز بیمارستانی-پژوهشی بود که این ویروس در آن شناسایی شد اما کاربران رسانه های اجتماعی با بازیگوشی زبانی، آن را از تو بیزارم (I HATE YOU) نامیدند و این سویه که با نام تخصصی ب.1.640.2 ثبت شده بود، ناگهان سر زبان ها افتاد.

این سویه نخستین بار در ماه نوامبر در فردی ساکن منطقه مارسی فرانسه که به تازگی از کامرون در آفریقای مرکزی بازگشته بود، شناسایی شد. 11 فرد دیگر که همگی با مبتلای نخست در ارتباط بودند نیز به این سویه آلوده شدند و آی اچ یو به عنوان یک سویه تازه در تاریخ 9 دسامبر ثبت شد.

نخستین مورد ابتلا به سویه امیکرون در فرانسه نیز در همان هفته شناسایی شده بود. اکنون سویه امیکرون عامل نیمی از کل موارد ابتلا به کووید-19 در فرانسه است اما از سویه آی اچ یو به جز همان 12 مورد نخست، اثری وجود ندارد.

به گزارش سی بی اس نیوز، دانشمندانی که این سویه را آی اچ یو نامیدند در مقاله ای پژوهشی در روز 29 دسامبر، اعلام کردند: این سویه مثال دیگری از پیش بینی ناپذیری پیدایش سویه های سارس-کوو-و انتقال آن به یک منطقه معین جغرافیایی از خارج کشور است. با این حال، این دانشمندان می گویند که برای برآورد درباره ویژگی های ویروسی، همه گیری یا بالینی این سویه هنوز خیلی زود است.

آخرین اخبار حوزه کرونا را از صفحه ویروس کرونا خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 292

به "سویه تازه کرونا تهدیدکننده نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سویه تازه کرونا تهدیدکننده نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید