راه معجزه آسایی برای رفع کردن چاقی شکمی وجود دارد؟

به گزارش مجله معلمی، چاقی شکمی می تواند اثرات زیانبارتری نسبت به چاقی کلی بدن بر سلامت شما داشته باشد و بنابراین خلاصی از آن مهم است، اما آیا شیوه های معجزه آسایی که برای این کار با رژیم های غذایی یا وسایل گوناگون پیشنهاد می شوند، مؤثر هستند.

راه معجزه آسایی برای رفع کردن چاقی شکمی وجود دارد؟

به گزارش همشهری، اول از همه باید بدانید که هر کسی حتی کسی که شکمی کاملا صاف دارد، اندازهی چربی شکمی دارد، مشکل تجمع بیش از حد چربی در شکم است.

نکته دوم اینکه فقط اندازهی از چربی شکمی درست زیر پوست شما واقع شده است و بخش دیگر در عمق و در اطراف احشای درونی آن مانند کبد، روده ها، قلب و ریه ها واقع شده است.

همین چربی احشایی که در عمق واقع شده است که بیشترین مسائل سلامتی را برای شما ایجاد می نماید و ممکن است افراد به ظاهر لاغراندام هم اندازه اضافی آن را داشته باشند.

البته وجود اندازهی از این چربی احشایی ضروری است، چرا که از اندام های درونی محافظت می نماید. اما اگر اندازه زیادی از این چربی احشایی داشته باشد، با احتمال بیشتری ممکن است دچار انواع بیماری ها از فشار خون بالا و دیابت نوع دو تا بیماری قلبی، زوال عقل و بعضی سرطان ها مانند سرطان پستان و روده بزرگ شوید.

بافت چربی برخلاف تصور عمومی بافتی فعال است و انواعی از مواد فراوری می نماید که می توانند اثراتی زیانبار بر سلامت شما داشته باشند.

هنگامی وزن اضافه می نمایند، چربی اضافی ابتدا در مکان های معمول ذخیره می گردد و بعد از پر شدن آن ها نوبت به رسوب چربی درون اندام های احشایی و اطراف قلب می رسد که خطرناکتر است.

به همین دلیل داشتن بدنی گلابی مانند - باسن و ران های بزرگتر- بی خطرتر از داشتن بدن سیب مانند - یعنی دور کمر یا دور شکم بزرگتر است. هر چه چربی شکمی بیشتری داشته باشید، احتمالا چربی احشایی عمیق بیشتری هم دارید. البته حتی ممکن است افراد به ظاهر لاغراندام اندازه بیش از حدی از چربی احشایی را داشته باشند.

اندازه این چربی احشایی تا حدی به ژن های شما و تا حدی به سبک زندگی شما به خصوص اندازه تحرک شما بستگی دارد.

اما اگر می خواهید از چاقی شکمی یا بهتر بگوییم چربی خطرناک احشایی خلاص شوید، راه میانبری به وسیله یک رژیم غذایی یا حرکات ورزشی یا استفاده از وسیله ای که به طور خاص این چربی ها را کاهش دهد، وجود ندارد. (عمل های لیپوساکشن هم فقط چربی زیرپوستی را کاهش می دهند).

برای اینکه از چاقی شکمی و چربی های احشایی خلاص شوید یا از آن ها پیشگیری کنید، چهار اقدام اصلی ورزش، رژیم، خواب و کنترل استرس است.

ورزش: ورزش شدید می تواند چربی های بدن از جمله چربی های احشایی را کاهش دهد. شما باید دست کم 30 دقیقه ورزش با شدت میانه دست کم 5 روز در هفته انجام دهید. پیاده روی هم تا جایی که آنقدر سریع باشد که باعث عرق کردن و تندتر شدن نفس شما گردد و ضربان قلبتان را بالاتر ببرد مفید است.

اگر می خواهید در مدت کوتاه تری به هدف برسید می توانید سرعت تان را افزایش دهید و ورزشی با شدت بالاتر انجام دهید- مثلا دویدن آرام یا پیاده روی تند. در این صورت دست کم 20 دقیقه در روز برای 4 روز در هفته ورزش ضروری است. ورزش شدید روی دوچرخه ثابت یا ماشین الیپتیکال یا دویدن آرام (جاگینگ) روی تردمیل هم می تواند موثر باشد.

فعالیت جسمی در حد میانه - یعنی فعالیتی که ضربان قلب شما را بالا می برد برای 30 دقیقه دست کم سه بار در هفته هم مفید است- چرا که سرعت ایجاد چربی احشایی را کاهش می دهد. اما برای سوزاندن چربی احشایی فعالیت جسمی شدیدتری ضروری است.

این فعالیت جسمی ممکن است به صورت انواع بازی های ورزشی هم انجام گردد.

توجه داشته باشید که اگر تا به حال زندگی غیر فعالی داشته اید، پیش از آنکه فعالیت جسمی شدید را شروع کنید، بهتر است با دکترتان هم مشورت کنید.

رژیم: هیچ رژیم غذایی جادویی و معجزه آسایی برای از بین بردن چربی شکیمی وجود ندارد. اما هنگامی که با رژیم غذایی وزنتان را کم می کنید، معمولا چربی شکمی ابتدا تحلیل می رود.

افزایش فیبر های خوراکی با مصرف میوه ها، سبزی ها، حبوبات و غلات سبوس دار می تواند به شما یاری کند.

خواب: تحقیقات نشان داده اند که داشتن اندازه کافی خواب شبانه (دست کم 6 تا 7 ساعت) (نسبت به خواب شبانه 5 ساعت یا کمتر یا خواب 8 ساعت یا بیشتر) با تجمع کمتر چربی احشایی همراهی دارد. البته خواب ممکن است تنها عامل مهم نباشد، اما بخشی از تصویر بزرگتر است.

استرس: هر کسی استرس دارد. مسئله شیوه برخورد شما با استرس است. برترین کاری که می توانید انجام دهید گذراندن اوقات آرامش بخش با دوستان و خانواده، مراقبه، تمرین های ورزشی برای آرامش یافتن و گرفتن مشاوره است.

اگر فقط امکان انجام یکی از این کار ها را داشته باشید، ورزش احتمالا بیشترین منافع فوری را ایجاد می نماید، چون هم بر چاقی و هم استرس موثر است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 شهریور 1401 بروزرسانی: 4 شهریور 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 422

به "راه معجزه آسایی برای رفع کردن چاقی شکمی وجود دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه معجزه آسایی برای رفع کردن چاقی شکمی وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید