راهنمای کامل آماده کردن فرزند اول برای فرزند دوم

به گزارش مجله معلمی، به جهان آمدن فرزند دوم می تواند تاثیر زیادی بر روی خانواده، به ویژه فرزند اول داشته باشد. قبل از به جهان آمدن نوزاد، آماده کردن فرزند اول برای فرزند دوم مهم ترین کاری است که والدین باید انجام دهند.

راهنمای کامل آماده کردن فرزند اول برای فرزند دوم

با به جهان آمدن نوزاد، بیشتر وقت خانواده صرف مراقبت از او می گردد. همین مسئله می تواند حسادت را در فرزند اول برانگیزد. والدین می توانند با انجام بعضی اقدامات ساده و فراهم کردن زمینه، فرزند اول را برای آمدن فرزند دوم آماده نمایند و او را به ایجاد یک رابطه صمیمانه با خواهر یا برادر نوش تشویق نمایند.

در این مقاله از خبرنگاران مگ به 9 سوال رایج درباره آماده کردن فرزند اول برای فرزند دوم پاسخ می دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

1. چگونه می توانم فرزند اول را برای فرزند دوم آماده کنم؟

آماده کردن فرزند اول برای فرزند دوم را با صحبت کردن با فرزند اول تان درباره خواهر یا برادر نوش آغاز کنید.

هنگام صحبت کردن با فرزندتان از کلمات پیچیده استفاده نکنید و به زبان ساده این موضوع را به او شرح دهید. به او بگویید که نوزاد چطور عظیم می گردد و از او بپرسید تمایلی برای یاری به شما در انجام کارهای نوزاد دارد یا نه.

از کتاب ها، ویدئوهای آموزشی یا کلاس های مفید در این زمینه بهره ببرید تا بتوانید فرزندتان را بهتر آماده کنید.

به فرزند اول تان بگویید که نوزاد در بیشتر مواقع غذا می خورد، می خوابد و گریه می نماید. به فرزندتان شرح دهید که نوزاد از همان ابتدا نمی تواند یک همبازی خوب برای او باشد.

اگر احتیاج است فرزند اول تان اتاقش را عوض کند یا تختش را از اتاق خارج کند تا برای تخت و سایر وسایل نوزاد جا باشد، این کار را از قبل از به جهان آمدن نوزاد انجام دهید. این موضوع باعث می گردد فرزندتان قبل از اینکه درگیر نوزاد گردد، به شرایط محیطی نو عادت کند.

اگر فرزندتان در حال یادگیری دستشویی رفتن است، سعی کنید آموزش این کار را تا قبل از به جهان آمدن نوزاد تمام کنید یا چند ماه بعد از به جهان آمدن نوزاد صبر کنید، سپس دوباره فرایند یادگیری را آغاز کنید.

فردی را مسؤول مراقبت از فرزندتان کنید تا هنگامی که برای زایمان در بیمارستان هستید، احساس تنهایی و بی اهمیت بودن نکند. به او بگویید که برای چند ساعت از او دور خواهید بود و دوباره بر می شد. در صورت امکان، قبل از رسیدن روز زایمان فرزندتان را به بیمارستان ببرید تا با محیط بیمارستان کمی آشنا گردد.

2. چگونه فرزند اول را به خواهر یا برادر نوش معرفی کنم؟

زمانی که نوزاد به جهان آمد، از اعضای خانواده تان بخواهید فرزند اول تان را برای ملاقات کوتاه با خواهر یا برادر نوش به بیمارستان بیاورند. بعد از یکی از اعضای خانواده تان که آنجا حضور دارد بخواهید نوزاد را برای چند دقیقه بغل کند تا بتوانید فرزند اول تان را در آغوش بگیرید و به او محبت کنید.

از قبل یک کادو برای فرزند اول تان تهیه کنید و به او بگویید از طرف خواهر یا برادر نوش است. سعی کنید کادو را متفکرانه خریداری کنید. به طور مثال لباسی که روی آن عبارت خواهر عظیم تر یا برادر عظیم تر نوشته شده است، ایده خوبی برای یک کادوی متفکرانه است.

زمانی که به خانه رفتید، فرزندتان را به جایی که دوست دارد (به طور مثال پارک مورد علاقه اش) ببرید و با خرید خوراکی ای که دوست دارد، به جهان آمدن فرزند دوم را با او جشن بگیرید.

3. برای اینکه فرزند اولم به داشتن خواهر یا برادر نو عادت کند، چه کار کنم؟

برای آماده کردن فرزند اول برای فرزند دوم باید به سن او توجه کنید؛ چون سن فرزند اول بر اینکه چطور به خواهر یا برادر نوش واکنش نشان می دهد، تاثیر می گذارد. بچه هایی که سن شان بیشتر است، برای ملاقات با خواهر یا برادر نوشان اشتیاق دارند. اما بچه های کم سن و سال در چنین مواقعی گیج و ناراحت می شوند.

توصیه های زیر را برای یاری به فرزندتان برای وفق دادن خود با خواهر یا برادر نوش در نظر بگیرید:

  • بچه ها زیر 2 سال: بچه هایی که سن شان خیلی کم است، احتمالا متوجه نمی شوند که داشتن خواهر یا برادر نو به چه معنا است. با فرزندتان درباره عضو نو خانواده صحبت کنید.
  • بچه ها بین 2 تا 4 سال: بچه ها در این سن هنوز به والدین خود وابسته هستند و احتمالا به خاطر تقسیم کردن توجه و محبت والدین با فرزند نو، احساس حسادت می نمایند.

    به فرزندتان شرح دهید که نوزاد تازه به جهان آمده به توجه زیادی احتیاج دارد و او را تشویق کنید برای خرید لوازم مورد احتیاج بچه با شما بیاید. به فرزندتان یک عروسک بدهید تا از آن مراقبت کند. با همدیگر عکس های بچگی او را نگاه کنید و داستان تولدش را برایش تعریف کنید.

  • بچه های مدرسه ای: بچه هایی که سن شان بیشتر است، ممکن است به توجهی که نوزاد دریافت می نماید، حسادت نمایند. با فرزندتان درباره احتیاجهای نوزاد تازه به جهان آمده صحبت کنید. به مزایای فرزند اول بودن اشاره کنید. نقاشی های فرزند اول تان را در اتاق نوزاد نصب کنید یا از او بخواهید در مراقبت از نوزاد به شما یاری کند.

صرف نظر از اینکه فرزند اول تان چند سال دارد، بعد از به جهان آمدن نوزاد، از توجه کردن به فرزند اول تان غافل نشوید. اگر از نوزادتان عکس می گیرید، فرزند اول تان را از قلم نیاندازید و از او هم به صورت جداگانه عکس یا فیلم بگیرید. چند کادو تهیه کنید و کنار بگذارید. اگر فامیل به ملاقات نوزاد آمدند و برای او کادو آوردند، شما هم به فرزند اول تان کادو بدهید.

4. اگر فرزند اولم با به جهان آمدن فرزند دوم آغاز به بد رفتاری کرد چه کنم؟

بچه های عظیم تر ممکن است برای جلب توجه شما قوانین را زیر پا بگذارند، حتی اگر به قیمت تنبیه شدن شان تمام گردد. برای متوقف کردن بد رفتاری فرزند اول تان زمانی که رفتار خوبی دارد، او را تحسین کنید.

اگر گمان می کنید فرزندتان برای جلب توجه شما بدرفتاری می نماید، رفتار او را نادیده بگیرید. این کار فرزندتان را تشویق می نماید تا برای جلب توجه شما در پی انجام کار های خوب باشد. با فرزندتان صحبت کنید. از او بخواهید درباره احساس خود نسبت به خواهر یا برادر نوش با شما صحبت کند و به حرف های او با دقت گوش کنید.

به یاد داشته باشید که فرزند اول گاهی اوقات با به جهان آمدن فرزند دوم کمتر از سنش رفتار می نماید. چنین رفتارهایی طبیعی بوده و واکنش او به فشاری است که خواهر یا برادر نو به او وارد نموده است. به فرزند اول تان عشق بورزید و از محبت کردن به او غافل نشوید.

5. چطور می توانم فرزند اولم را تشویق کنم با خواهر یا برادر نوش مهربان باشد؟

یکی دیگر از کارهایی که باید هنگام آماده کردن فرزند اول برای فرزند دوم انجام دهید، تشویق فرزند اول برای رفتار مهربانانه با خواهر یا برادر نوش است.

گاهی اوقات فرزند اول به علت تغییراتی که در اطراف او اتفاق افتاده است، دچار استرس می گردد و عصبانیت و استرس خود را سر نوزاد خالی می نماید. اگر فرزند اول تان می خواهد به نوزاد آسیب برساند، با او درباره رفتار مناسب با نوزاد صحبت کنید. علاوه بر این، توجه تان را به او بیشتر کنید و در انجام کارهای مربوط به بچه، مانند حمام کردن نوزاد یا تعویض پوشک، از او یاری بخواهید. زمانی که فرزند اول تان با خواهر یا برادر خود رفتار محبت آمیز دارد، او را تحسین کنید.

حتی اگر به نظر می رسد فرزند اول تان با فرزند دوم به خوبی کنار آمده است، حتما آن ها را تحت نظر بگیرید. اگر فرزند اول تان کوچک تر از 12 سال است، هرگز او را با نوزاد تازه به جهان آمده تنها نگذارید.

6. فرزند اولم چطور به شیر دادن نوزاد واکنش نشان می دهد؟

اگر خودتان می خواهید به نوزاد شیر دهید، احتمالا برایتان سوال است که فرزند اول تان چطور به این موضوع واکنش نشان می دهد یا چطور می توان هنگام شیر دادن به نوزاد او را مشغول نگه داشت.

فرزند اول تان ممکن است زمانی که شما را برای اولین بار در حال شیر دادن به نوزاد می بیند، تعجب کند. به او شرح دهید که چکار می کنید و به هر سوالی که در این زمینه دارد، پاسخ دهید. اگر به فرزند اول تان هم خودتان شیر داده اید، به او شرح دهید که قبلا او هم مانند خواهر یا برادر نوش از شیر شما خورده است.

برای شیر دادن به نوزادتان یک روتین ترتیب دهید و به فرزند اول تان مسئولیت دهید. به طور مثال، او می تواند به شما در تعویض پوشک نوزاد یا آماده کردن بالش قبل از شیر دادن یاری کند.

برای اینکه فرزند اول تان را هنگام شیر دادن مشغول نگه دارید، به او یک کتاب یا اسباب بازی دهید. آهنگ بگذارید یا برای او کتاب داستان های صوتی پخش کنید.

  • آیا موسیقی بچه ها را باهوش تر می نماید؟

7. چگونه می توانم نگرانی ام را بابت بیماری نوزادم به فرزند اولم شرح دهم؟

اگر نوزادتان دچار بیماری است، شرایط را برای فرزند اول تان شرح دهید و به او بگویید که خواهر یا برادرش بیمار است و شما نگران او هستید.

اگر احتیاج است نوزادتان پس از به جهان آمدن در بیمارستان بماند، حتما از همسر یا یکی از اعضای خانواده تان بخواهید فرزند اول تان را برای ملاقات با خواهر یا برادرش به بیمارستان بیاورند. بعلاوه می توانید از خودتان و نوزاد عکس بگیرید و به فرزند اول تان نشان دهید.

به یاد داشته باشید که اگر با فرزند اول تان درباره بیماری فرزند دوم صحبت نکنید، او احتمالا خودش متوجه خواهد شد که مسئله ای وجود دارد. به جای اینکه او را با سوالات و تفکراتش تنها بگذارید، به او درباره بیماری خواهر یا برادرش اطلاعاتی دهید.

8. بچه های چندقلو چگونه بر روی فرزند اول تاثیر می گذارند؟

اگر نوزادان چندقلو داشته باشید، حتما می دانید که باید زمان بیشتری را صرف مراقبت از آن ها کنید. نوزادان چندقلو توجه بیشتری را از خانواده، دوستان و حتی افراد غریبه جلب می نمایند. در چنین مواردی فرزند اول ممکن است احساس تنهایی یا حسادت کند.

باید به فرزند اول تان توجه بیشتری کنید و اگر در انجام کار های نوزادان به شما یاری کرد، او را حسابی تشویق کنید.

9. چگونه فرزند اولم را برای پذیرش خواهر یا برادر ناتنی آماده کنم؟

در چنین مواقعی باید به سوالات مختلف فرزندتان پاسخ دهید. پیدا کردن کتاب های مناسب درباره آماده کردن فرزند اول برای پذیرش خواهر یا برادر ناتنی به شما یاری می نماید شرایط را بهتر به فرزند اول تان شرح دهید.

اگر فرزند اول تان را از قبل برای پذیرش فرزندی که قبول نموده اید آماده نکنید و این کار را ناگهانی انجام دهید، شرایط برای فرزندتان سخت و پیچیده می گردد. بنابراین حتما او را از قبل آگاه کنید و شرایط را کامل به او شرح دهید.

نکته پایانی

ورود فرزند نو به خانواه می تواند شرایط را تغییر دهد. با آماده کردن فرزند اول برای فرزند دوم می توانید به فرزندتان یاری کنید راحت تر خواهر یا برادر نو خود را بپذیرد. در چنین مواقعی از محبت کردن و توجه به فرزند اول تان غافل نشوید، چون او به علت ورود خواهر یا برادر نو حساس شده است و به محبت بیشتری احتیاج دارد.

به فرزند اول تان درباره فرزند دوم شرح دهید و از او بخواهید در انجام کارهای نوزاد به شما یاری کند.

منبع: mayoclinic

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 62

به "راهنمای کامل آماده کردن فرزند اول برای فرزند دوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل آماده کردن فرزند اول برای فرزند دوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید