خبر خوب سازمان هواشناسی درباره پاییز سال جاری

به گزارش مجله معلمی، رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی گفت: سال جاری پاییز پر بارشی را تجربه می کنیم و اندازه بارندگی ها از میانگین 30 سال گذشته بیشتر خواهد بود.

خبر خوب سازمان هواشناسی درباره پاییز سال جاری

به گزارش باشگاه خبرنگاران، صادق ضیائیان گفت: پاییز سال جاری طبق مدل های پیش بینی هواشناسی که وجود دارد نسبت به میانگین 30 سال گذشته با احتمال بین 60 تا 70 درصد پر بارش خواهد بود و ما شاهد افزایش اندازه بارش ها هستیم. در اغلب نقاط کشور از جمله حاشیه زاگرس و شمال شرق کشور بارش های بیش از نرمال را تجربه خواهند کرد.

به گفته رئیس مرکز پیش بینی سازمان هواشناسی، پیش بینی های فصلی به طور معمول به صورت احتمالی بیان می گردد بنابراین با احتمال، پاییزی خواهیم داشت که نسبت به 30 سال گذشته بارش های بیشتری را به همراه دارد.

ضیائیان گفت: امکان اعلام عدد و رقم دقیق اندازه بارش وجود ندارد و احتمال خطا در این زمینه هست، اما طبق پیش بینی های اجرا شده پاییز سال جاری پاییز پر بارش است.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی در مورد جبران کم آبی کشور طی سال های گذشته با وجود این بارش ها گفت: بارش های پاییز مربوط به سهم سال جاری است و خوشبینانه آن است که ما سال جاری در بارش ها سهم پاییزی را کامل دریافت خواهیم کرد و ممکن است کمی بیشتر از سهم نرمال را هم دریافت کنیم.

او اضافه نمود: در سه سال گذشته به صورت پی درپی کم بارشی را تجربه کردیم و در طول ای سال ها با وجود مصارفی که وجود داشت مجبور به استفاده از سفره های زیرزمینی و منابع ذخیره شده بودیم بنابراین احتمال اینکه تمامی این ذخیره های آبی مصرف شده طی سه سال گذشته با بارش های پاییزی سال جاری جبران گردد، کم است اما امیدواریم بخشی از این کمبودها رفع گردد.

پدیده ال نینو و تقویت سامانه بارشی تا اوایل زمستان

امیر حسین نقشینه کارشناس هواشناسی هم در مورد شرایط آب و هوایی پاییز گفت: پدیده ال نینو کل خاورمیانه را تحت تاثیر قرار داده و باعث می گردد که بارش و دما تحت تاثیر این شرایط قرار گیرد و اندازه بارندگی ها در بعضی از منطقه ها بیشتر از نرمال گردد.

او اضافه نمود: طبق پیش بینی های فصلی که داشته ایم پدیده ال نینو بیشتر نواحی زاگرس شمالی و شمال غرب و جنوب و شمال شرق را درگیر خواهد نمود و ما شاهد بارش ها بیش از نرمال در این منطقه ها خواهیم بود. این پدیده تا اوایل زمستان در این منطقه ها دیده می گردد و سامانه بارشی در کشور تقویت خواهد شد.

نقشینه اضافه نمود: تا اوایل زمستان احتمال وقوع بارش بیش از نرمال در جنوب شرقی کشور 35 درصد، نیمه غربی خزر و بخش های از جنوب وشرق کشور 50 درصد و سایر منطقه ها کشور بیش از 65 درصد برآورد می گردد.

او گفت: میانگین دمای هوا از نیمه شهریور تا نیمه آبان در سراسر کشور بین نیم تا 2 درجه بیش از نرمال خواهد بود و از اواخر آبان به جز شمال غرب کشور متعادل می گردد.

کارشناس هواشناسی اضافه نمود: پدیده ال نینو از نیمه دوم زمستان به تدریج فروکش می نماید و نابه هنجاری دمای اقیانوس هند در هفته های منتهی به زمستان مثبت می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 شهریور 1402 بروزرسانی: 23 شهریور 1402 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 587

به "خبر خوب سازمان هواشناسی درباره پاییز سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوب سازمان هواشناسی درباره پاییز سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید