تور ارمنستان ارزان: تنش در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان همچنان ادامه دارد

به گزارش مجله معلمی، دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی گفت که تنش در خط تماس نیرو های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قره باغ با وجود اقدامات اجرا شده همچنان ادامه دارد.

تور ارمنستان ارزان: تنش در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان همچنان ادامه دارد

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی رو چهارشنبه در نهمین نشست روسای شورای امنیت کشور های مستقل مشترک المنافع در مسکو گفت که تنش در خط تماس نیرو های ارمنستان و جمهوری آذربایجان در قره باغ کوهستانی با وجود اقدامات صورت گرفته همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری آرمنا پرس استانیسلاو زاس دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: توافق سه جانبه بین ارمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه در 9 نوامبر 2020، توقف خونریزی در قره باغ کوهستانی را ممکن کرد، اما با وجود اقداماتی که در حال اجرا است، تنش همچنان در خط تماس ارمنستان و جمهوری آذربایجان ادامه دارد.

به گزارش این منبع خبری، در 16 نوامبر، نیرو های مسلح جمهوری آذربایجان از مرز شرقی حمله گسترده ای را به سمت مکواضع ارمنستان انجام دادند. ارتش جمهوری آذربایجان در این حمله از توپخانه و تجهیزات زرهی استفاده کرد. این نبرد با میانجیگری روسیه در اواخر روز سه شنبه متوقف شد.

خبرنگار روزنامه گاردین روز سه شنبه از آماده باش کامل نیرو های روسیه مستقر در پایگاه نظامی 102 در شهر گیومری در ارمنستان اطلاع داد. این مرکز قبلاً پایگاه لشکر 127 گارد هفتم شوروی بود. در دوران اتحاد جماهیر شوروی، نیرو های ارمنستان بخشی از نیرو های ماورای قفقاز بودند.

یک مقام ارشد امنیتی ارمنستانی نیز روز سه شنبه با اشاره به روابط نزدیک ایروان با مسکو، از انتظار ارمنستان برای حمایت های نظامی و دیپلماتیک روسیه اطلاع داد. دبیر شورای امنیت ارمنستان در مصاحبه با روزنامه روسی کامرسانت، کشورش را شریک راهبردی روسیه خواند و گفت، مقام های ارمنستان از روسیه انتظار دارند به حل مسائل مربوط به اقدامات اخیر جمهوری آذربایجان یاری کند.

مقام ارشد ایروان در ادامه این مصاحبه به درگیری های شدید روز سه شنبه (دیروز) بین نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان که طبق گزارش ها، تلفات هم بر جا گذاشت، اشاره نمود.

او به روزنامه کامرسانت گفت: به لطف مشارکت فعال طرف روسیه خصومت ها (درگیری های روز گذشته) متوقف شده است، اما مشکل حل نشده است برای اینکه حضور نیرو های مسلح (جمهوری) آذربایجان در قلمرو مستقل ارمنستان همچنان ادامه دارد.

دبیر شورای امنیت ارمنستان اضافه نمود: طبق تمام نقشه هایی که در زمان اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت، تمام آن اراضی، سرزمین های مستقل ارمنستان هستند.

دور تازه درگیری بین ایروان و باکو خساراتی را بر هر دو طرف متحمل کرد و ایروان و باکو هر کدام دیگری را مقصر درگیری تازه معرفی کردند. در این بین جمهوری آذربایجان از کشته شدن هفت تن از نیرو های خود و ارمنستان نیز از اسیر شدن 15 تن از قوای خود و جراحت و کشته شدن چند پرسنل نظامی اطلاع داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 352

به "تور ارمنستان ارزان: تنش در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان همچنان ادامه دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان ارزان: تنش در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان همچنان ادامه دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید