تبدیل پنج مجموعه تاریخی و فرهنگی کشور به خانه خلاق صنایع دستی

به گزارش مجله معلمی، ایرنا/ براساس آخرین اخبار واصله، تبدیل پنج مجموعه تاریخی و فرهنگی کشور به خانه خلاق صنایع دستی صورت می گیرد.

تبدیل پنج مجموعه تاریخی و فرهنگی کشور به خانه خلاق صنایع دستی

هادی میرزایی، مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به نتایج نهایی آخرین فراخوان عمومی بناهای تاریخی و فرهنگی که مهر امسال اعلام شد، اعلام کرد: حمام حاج شهباز خان (استان کرمانشاه)، عمارت مشیر دیوان (استان کردستان)، خانه زعیم ابوئی (استان سیستان و بلوچستان)، خانه نجفی و عمارت حاج رئیس (استان بوشهر) پنج مجموعه تاریخی هستند که مدیریت بهره برداری آنها در آخرین فراخوان عمومی این صندوق با کاربری خانه خلاق به سرمایه گذار بخش خصوصی سپرده شد.

او اضافه کرد: علاوه بر مأموریت احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی، حمایت، توسعه و ترویج صنایع دستی، تشویق و تکریم هنرمندان، پیشکسوتان و فعالان بخش صنایع دستی و فرش دستباف هم به مأموریت های این صندوق اضافه شده که تعریف کاربری خانه خلاق برای بناهای تاریخی به همین دلیل بوده است.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی توضیح داد: با توجه به فرایند رو به رشد صنایع دستی بومی در کنار اهمیت و ارزش بالای مواریث فرهنگی و وجود جاذبه های طبیعی به عنوان بال توسعه اقتصاد معیشتی و اشتغالزایی پایدار، با راه اندازی مرکز خلاق صنایع دستی و فرش دستباف با هدف آموزش، توسعه، ترویج و صادرات محصولات بومی مجموعه های تاریخی، قدمی مؤثر در اشتغال پایدار حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برداشته خواهد شد.

میرزایی نبود مدیریت یکپارچه و برنامه راهبردی را از جمله عوامل اصلی انحراف خانه های خلاق از مأموریت اصلی خود مطرح کرد و ادامه داد: صندوق توسعه برای اصلاح این فرایند، تأکید دارد که این خانه ها علاوه بر اینکه محلی برای ارائه آثار فاخر صنایع دستی و فرش دستباف با مهر اصالت ملی و بین المللی باشد، امکان برگزاری کارگاه های مشترک، مهارت آموزی و توانمندسازی علاقمندان، برندسازی و مارکتینگ و اتصال به بازارهای ملی و جهانی هم در این اماکن فراهم گردد.

او توضیح داد: توجه به هویت تاریخی و فرهنگی در واگذاری ها، از جمله مهمترین رویکردهای صندوق توسعه و احیاست که بویژه در دو سال اخیر بر آن تأکید شده است بطوریکه کاربری های فرهنگی نقشی پررنگ تر از سایر کاربری های داشته است.

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی گفت: این رویکرد باعث شد تا مجموعه های تاریخی احیا شده به مراکزی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی، معرفی ظرفیت های فرهنگی بومی، شناساندن مؤلفه های تاریخی و هویتی محلی و در مجموع به محرکی برای توسعه فرهنگی، اجتماعی و مالی منطقه تبدیل گردد.

به گفته میرزایی سپردن مدیریت احیا و بهره برداری این مجموعه ها به بخش خصوصی، منجر به ایجاد جریان حیات فرهنگی و مالی در این مجموعه ها و ارتقای کیفیت بهره برداری آنها شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 10 آبان 1400 بروزرسانی: 10 آبان 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 141

به "تبدیل پنج مجموعه تاریخی و فرهنگی کشور به خانه خلاق صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل پنج مجموعه تاریخی و فرهنگی کشور به خانه خلاق صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید