گلاب چه طبعی دارد؟

به گزارش مجله معلمی، گلاب از عرقیات ایرانی است که علاوه بر مصرف خوراکی از خاصیت درمانی بسیاری نیز برخوردار است که تنها در گلاب های باکیفیت یافت می گردد و نباید از این ماده خوشبو که در کشور به صورت فراوان یافت می گردد غافل ماند.

گلاب چه طبعی دارد؟
گلاب یکی از انواع عرقیات کاملاً ایرانی است که علاوه بر مصارف خوارکی، ویژگی های درمانی نیز دارد بعلاوه طبع گلاب گرم و معتدل است.

خصوصیات و طبع گلابگلاب یکی از عرقیات پرمصرف در طب سنتی است. از آنجایی که طبع گلاب گرم و تا حدودی معتدل است؛ بنابراین برای بیشتر افراد مصرف آن توصیه می گردد و عارضه خاصی نیز ندارد. این مایع خوراکی در کشورمان به فراوانی یافت می گردد. مرغوب ترین گلاب مربوط به شهر های کاشان و میمند فارس است. گلاب به علت خواص و طبیعت ویژه ای که دارد، از آن برای تقویت قلب، کبد، معده و اعصاب استفاده می گردد. این عرق طبیعی بسیار خوشبو بوده و آرامبخشی قوی است به هم علت از قدیم تا کنون از آن برای روز های سخت و پر اضطراب استفاده می شد.

ترکیبات و ارزش غذایی گلاب این در مایع خوراکی مواد مفید و مغذی زیر یافت می گردد:

ویتامین C

ویتامین E

سیترنلول

تانن

پکتین

استاروپنین

گرانتول

فنیل اتانول

بعلاوه در یک بطری از گلاب مواد غذایی زیر نیز موجود است:

20 گرم شکر

80 گرم کالری

21 گرم کربوهیدرات

انواع گلاب و درجه طبع آن هاگلاب دو آتشه: برای تهیه این نوع گلاب پس از آنکه یکبار فرآیند تقطیر انجام شد، به جای ریختن آب بر روی آن دوباره گلاب به دست آمده از قبل را می ریزند.

گلاب سه آتشه: برای تهیه این نوع از گلاب، پس از بدست آمدن گلاب دو آتشه دوباره روی آن گل ریخته و مجدد فرآیند تقطیر انجام می گردد.

گلاب پس آب: بعد از انجام فرآیند گلاب گیری مجدداً به گل های مانده در دیگ آب اضافه نموده و دوباره تقطیر می شوند.

گلاب درجه یک یا گلاب سنگین: در 100 میلی لیتر از این نوع گلاب حداقل 35 میلی گرم اسانس وجود دارد.

گلاب درجه دو یا گلاب سبک: در 100 میلی لیتر از این نوع گلاب حداقل 15 میلی گرم اسانس وجود دارد.

طبیعت تمامی این گلاب ها گرم و معتدل است. اما طبع گلاب سه آتشه، دو آتشه، درجه یک، درجه دو و پس آب، به ترتیب از گرمی به خنکی می رود.

خواص و طبیعت گلاب چه اثرات درمانی را دارد؟استفاده از این عرق مفید به صورت خوراکی باعث آب رسانی به پوست شده و در نتیجه ظاهر پوست را سالم و شفاف نشان می دهد.

خوردن و بویین گلاب در طول روز حالات و احساسات مربوط به افسردگی و استرس را کاهش داده و باعث بهبود در خلق و خو می گردد.

گلاب برای سوزش مجاری ادرای نیز مفید است، زیرا طبع گلاب رو به خنکی است.

اگر به صورت مرتب از گلاب استفاده گردد بعضی از مسائل گوارشی مانند، نفخ، درد، یبوست، هضم سخت و ... بهبود می یابند.

از این مایع مفید می توان برای تسکین سرفه، گلو درد و دیگر علائم سرماخوردگی نیز استفاده کرد.

یکی دیگر از خواص گلاب کاهش قند خون است.

مداومت در مصرف گلاب موجی برطرف پیری پوست و کاهش چین و چروک و بعلاوه مالیدن آن بر پوست باعث از بین رفتن لکه های پوستی نیز می گردد.

بوی گلاب و یک کاربرد مهم آنهمانگونه که اشاره شد گلاب به علت بوی مطبوع و دیگر خواصی که دارد برای آرامش روح و روان و نیز تسکین قلب بسیار مفید است. به همین علت از آن در مراسم های عزاداری و یا مجالس مذهبی و دعا استفاده می گردد. چرا که باعث آرام بخشی و برطرف تنش در افراد سوگوار خواهد شد.

آیا طبیعت گرم گلاب عوارضی نیز دارد؟به علت گرم بودن گلاب بهتر است افرادی که دچار زخم گوارشی و یا اسهال شدید هستتند بعلاوه کسانی که دچار بواسیر یا هموروئید اند، مصرف آن را به حداقل برسانند.

بعلاوه مصرف گلاب ممکن است برای بعضی افراد ایجاد حساسیت و آلرژی کند؛ بنابراین قبل از مصرف آن باید تست حساسیت انجام گردد. این گونه افراد معمولاً نسبت به گل محمدی آلرژی دارند.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: moelmi.ir شناسه مطلب: 152

به "گلاب چه طبعی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلاب چه طبعی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید